کمیسیون انتخابات افغانستان: با عبدالله صحبت می‌کنیم

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای عبدالله در کنفرانس امروز خود گفت که دولت افغانستان هم از آغاز روند انتخابات، بی‌طرف نبوده و به صورت "سازمان یافته" به نفع نامزد خاصی تقلب کرده‌است

شریفه زرمتی وردک، عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در پاسخ به درخواست عبدالله عبدالله مبنی بر توقف شمارش آرا، گفت: شمارش آراء از نظر قانون ادامه می‌یابد.

او افزود: "ما مجبور و مکلف هستیم که براساس قانون به مردم افغانستان و هر دو نامزد احترام داشته و از همه مهم‌تر این است که به کار خود را ادامه دهیم."

آقای عبدالله، نامزد پیشتاز دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، عصر امروز از کمیسیون انتخابات افغانستان خواست که روند شمارش آرای دور دوم انتخابات را فورا متوقف کند.

اما خانم زرمتی می‌گوید:"ازنظر قانونی ما حق داریم روند را ادامه بدهیم، ولی تاکنون فیصله نکرده‌ایم. با آقای عبدالله صحبت می‌کنیم و کوشش می‌کنیم با داکتر عبد الله بنشینیم."

آقای عبدالله در کنفرانس امروز خود گفت که دولت افغانستان هم از آغاز روند انتخابات، بی‌طرف نبوده و به صورت "سازمان یافته" به نفع نامزد خاصی تقلب کرده‌است.

او درباره این ادعای عبدالله گفت که مقامات دولتی در دو تیم حضور داشتند.

خانم وردک درباره این واکنش عبدالله افزود که کاش آقای عبدالله حوصله می‌کرد و بعد از رسیدگی به شکایات و یا اعلام بخشی از نتایج اقدام به این کار می‌کرد.

او تاکید کرد:"اکنون نتایج انتخابات فقط از ۱۰ ولایت به مرکز رسیده و بقیه نتایج تاکنون به مرکز نرسیده و در دفاتر ولایتی هستند و ما خود نمی‌دانیم که وضعیت آراء چگونه است؟ کاش بعد از اعلام بخشی آراء و یا بعد از رسیدگی به شکایتهای درج شده، اگر برای آقای عبدالله رضایت بخش نبود، اقدام به این کار می‌کرد."

Image caption تیم آقای عبدالله خواهان تعلیق ضیاالحق امرخیل است

آقای عبدالله دو روز پیش از کمیسیون انتخابات خواسته بود تا وظیفه ضیاالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه این کمیسیون را به تعلیق درآورد.

ژنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل، در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آقای امرخیل را متهم کرد که قصد داشته تعداد زیادی از برگه‌های رای‌دهی را بدون اطلاع مقام‌های امنیتی به یکی از ولسوالی‌های ناامن ولایت کابل انتقال دهد.

پس از این حادثه آقای امرخیل از سوی تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله به تقلب به نفع نامزد رقیب متهم شد و این تیم خواستار برکناری و یا تعلیق وظیفه او در کمیسیون انتخابات شد.

خانم وردک درباره تعلیق وظیفه آقای امرخیل گفت که امروز آقای عبدالله هر دو کمیسیون را متهم به طرفداری از نامزد مشخص کرد و اگر هر دو کمیسیون کارش به تعلیق درآید، چه کسی کار خواهد کرد.

او افزود که آقای امرخیل یک فرد فنی کمیسیون انتخابات است و او تنها یک فرد است و به دلیل حضور ناظران داخلی و بین‌المللی نمی‌توانست در مهندسی انتخابات نقش داشته باشد.

مطالب مرتبط