یوناما: نامزدان انتخابات افغانستان مسئولانه عمل کنند

Image caption یوناما گفته که تلاش خواهد کرد که برای پیدا کردن راه حل سیاسی در این زمینه تلاش کند

دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان یا یوناما با انتشار بیانیه‌ای از نامزدان ریاست جمهوری و طرفداران آنها خواسته تا مسئولانه رفتار کنند.

این نهاد از هر دو نامزد و حامیان آنها خواسته که از هرگونه ابراز نظری که باعث مختل شدن راه حل سیاسی برای این کار شود، خودداری کنند.

در بیانیه یوناما آمده: تصمیم دکتر عبدالله برای ما غیرمنتظره بود. یوناما با هردو نامزد و هر دو کمیسیون انتخابات کار خواهد کرد و برای پیش‌برد امور به آنها مشوره خواهد داد."

یوناما گفته:"ما از پیشنهاد داکتر عبدالله برای یک کمیسیون تحت نظر سازمان ملل متحد برای نخستین بار در کنفرانس مطبوعاتی او آگاه شدیم و نیاز داریم چیزهای بیشتری در مورد آن بدانیم."

یوناما افزوده که تلاش خواهد کرد که برای پیدا کردن راه حل سیاسی در این زمینه تلاش کند.

آقای عبدالله خواهان دخالت سازمان ملل در روند انتخابات افغانستان شده‌است.

آقای عبدالله امروز از کمیسیون انتخابات این کشور خواست تا فورا روند شمارش آرای دور دوم را متوقف کند. او گفت که تا زمان برآورده شدن خواسته‌هایش، با این کمیسیون همکاری نخواهد کرد.

اما کمیسیون انتخابات گفته از نظر قانونی روند شمارش باید ادامه یابد.

واکنش تیم اشرف غنی

Image caption آقای ذکی گفت ناظران و مشاهدان تیم آقای غنی کماکان به کار خود ادامه خواهند داد

فیض‌الله ذکی، یکی از سخنگویان تیم اشرف غنی احمدزی در بیانیه‌ای کوتاه تلویزیونی درخواست آقای عبدالله برای متوقف کردن روند شمارش آرا را "غیرموجه" خواند.

او گفت که ناظران و مشاهدان تیم آقای غنی کماکان به کار خود ادامه خواهند داد.

آقای ذکی گفت: "ما اتهامات تقلب علیه تیم تحول و تداوم را رد می‌کنیم و آن را بی‌احترامی به دموکراسی و آرای مردم می‌دانیم."

او گفت: "راه درست مبارزه با تخلف و تقلب درج شکایات و پی‌گیری از طریق مجاری قانونی است."

واکنش کرزی

عادله راز معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز درباره اظهارات عبدالله عبدالله گفت که آقای کرزی به هر دو نامزد احترام دارد و از نزدیک با هر دو در تماس است.

او افزود که اختلاف در روند انتخابات یک امر طبیعی است و ابراز امیدواری کرد که تمام اختلافات مطابق قانون و به نفع ملت و مملکت پایان یابد.