تیفا: سطح مشارکت در دور دوم انتخابات افغانستان کمتر از دور اول بود

حق نشر عکس f

مسئولان بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به تیفا می‌گویند که میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نسبت به دور اول کمتر بوده است.

در دور اول انتخابات میزان مشارکت حدود هفت میلیون اعلام شد.

در گزارش نظارتی تیفا از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آمده است که زمان برای رای دادن در این دور، به دلیل کمتر شدن شمار نامزدان و هم‎‌زمان نبودن انتخابات دیگری با آن، نسبت به دور اول کوتاه‌تر شده بود اما با آن هم میزان مشارکت مردم نسبت به دور اول کمتر گزارش شده است.

در گزارش تیفا آمده که تایید سطح مشارکت برابر در دور اول و دوم، با توجه به شواهد دشوار و حتی ناممکن است.

نعیم ایوب زاده، رئیس تیفا می‌گوید که بر اساس آماری که آنها به دست آورده اند، ممکن است در حدود ۶ میلیون نفر در این دور از انتخابات اشتراک کرده باشند.

به گفته وی، ناامنی‌ها در دور دوم انتخابات بیشتر بوده و این موضوع به نحوی تاثیر منفی بر مشارکت مردم گذاشته است.

اختلاف نظر در میزان مشارکت مردم، بین یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و کمیسیون انتخابات مشکلاتی را ایجاد کرده است.

یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات شامگاه روز 24 جوزا/ خرداد ساعاتی پس از پایان رای دهی اعلام کرد که میزان مشارکت در دور دوم انتخابات بیش از ۷ میلیون بوده است.

اما عبدالله عبدالله، این آمار را "غیر واقعی" خوانده و با انتقاد شدید از آنچه که "تقلب سازمان‌یافته به همکاری کمیسیون انتخابات" می‌داند، تمام روابط تیمش را با این کمیسیون به تعلیق درآورده است.

آقای عبدالله همچنین خواستار توقف فوری شمارش آرا شده اما کمیسیون انتخابات به این درخواست او پاسخ نداده است.

رئیس تیفا می‌گوید که اعتماد میان کمیسیون و نامزدان ریاست جمهوری مساله بسیار مهمی است.

او گفت: "اگر قرار باشد این بحث‌ها و موضع‌گیری ها ادامه یابد، ممکن است نتیجه انتخابات با بن‌بست مواجه شود و این شکست بزرگ برای دموکراسی در افغانستان است."

وی افزود که نهادهای مسئول، به خصوص حکومت افغانستان باید به جای "طولانی‌تر ساختن قضایا و سیاسی کردن آن"، تلاش کنند تا بر اساس قانون به مشکلات رسیدگی کنند.

'ثبت صدها مورد تخلف'

مسئولان تیفا همچنین می‌گویند که ناظران این نهاد صدها مورد تخطی را در روز انتخابات ثبت کرده اند.

پرشدن صندوق‌ها به نفع نامزد مشخص، رای دادن افراد زیر سن، چند بار رای دادن، بی‌کیفیت بودن رنگ، تبلیغ برای نامزدان، درگیری هواداران نامزدان و کمبود برگه‌های رای‌دهی را از جمله تخلفاتی است که ناظران تیفا ثبت کرده اند.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان با حدود ۹ هزار ناظر در ۳۴ ولایت افغانستان، بر دور دوم انتخابات نظارت کرده است.

همچنان تیفا در بخش مدیریت انتخابات، از شیوه نادرست انتقال مواد حساس انتخاباتی انتقاد کرده و آن را دلیلی دانسته که امکان تقلب در انتخابات را فراهم کرده است.

در گزارش تیفا آمده که "مواد حساس در زمان انتقال، به دلیل بی‌دقتی و کم‌توجهی، مدت زمان طولانی در اختیار افراد سودجو و غیرمسئول قرار گرفته و بخش بزرگی از تقلب‌ها قبل و بعد از روز انتخابات در همین جریان صورت گرفته است."

در گزارش تیفا آمده است: "در شب سوم بعد از انتخابات، تعداد زیادی از صندوق‌ها در ولایت‌های پکتیا و پکتیکا به نفع نامزد مشخصی پر شده است."

تیفا بر رعایت اصل شفافیت در رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی و شمارش آرا تاکید کرده و از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته تا در راستای رفع نگرانی‌های نامزدان و مردم جدی عمل کنند.

پیش از این بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا نیز که یکی دیگر از نهادهای ناظر بر انتخابات است گفته بود که بیشتر از ۲۵۰۰ مورد تخلف در روز برگزاری دور دوم انتخابات به ثبت رسانده است.

از سوی دیگر مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات امروز اعلام کردند که تمام نتایج انتخابات، تا فردا از ولایات به مرکز خواهد رسید.

همچنان این کمیسیون از امروز بررسی برگه‌هایی را آغاز کرد که بدون کیسه‌های مخصوص به مرکز فرستاده شده است.

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که آن بخش از این برگه‌ها که مشکلی داشته باشند، یا باطل می‌شوند و یا برای شمارش مجدد و بررسی دوباره فرستاده می‌شوند.

بر اساس جدول زمانی انتخابات، نتایج ابتدایی انتخابات در روز یازدهم سرطان/تیر و نتایج نهایی آن به تاریخ ۳۱ سرطان اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط