نتایج قسمی انتخابات افغانستان به زودی اعلام می‌شود

حق نشر عکس
Image caption سخنگوی کمیسیون انتخابات می گوید نامزدان مکلف هستند به اساس اصولنامه ای که آن را امضا کردند با این کمیسیون همکاری کنند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که در ظرف یک یا دو روز آینده نتایج قسمی انتخابات اعلام خواهد شد.

نور محمد نور، سخنگوی این کمیسیون، امروز در یک نشست خبری گفت که تاکنون ۹۲ درصد برگه‌های نتایج انتخابات به مرکز جمع‌بندی آرا در کابل رسیده است.

او می‌گوید که آرای ۲۸ ولایت کشور شامل این رقم است و متباقی برگه‌های نتایج نیز به زودی به دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات خواهد رسید.

آقای نور می‌گوید که بررسی و ثبت هفتاد درصد برگه‌های نتایجی که به دست آنها رسیده، آغاز شده است.

روند ثبت آرا در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات در حالی جریان دارد که عبدالله عبدالله یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که نتیجه کار این کمیسیون را نخواهد پذیرفت.

اما آقای نور می‌گوید که نامزدان ریاست جمهوری باید بر اساس اصولنامه ای که آن را امضا کرده‌اند، با کمیسیون انتخابات همکاری کنند.

وی گفت: "از زمانی که روند را پیش بردیم و تا اینجا رسیدیم تمام کارها زیر نظر ناظران بین‌المللی صورت گرفته و کمیسیون تاکنون کج‌روی نکرده است."

او تاکید کرد که کار کمیسیون با نظارت ناظران بین‌المللی ادامه خواهد یافت و نتایج انتخابات بر اساس جدول زمانی پیش‌بینی شده اعلام خواهد شد.

آقای نور تاکید کرد که آنها برای پاسخ‌دهی به سوالات همه در این روند آماده هستند.

اعتراض‌های عبدالله عبدالله

حق نشر عکس AP
Image caption آقای عبدالله می گوید نتایج کار کمیسیون انتخابات را نمی پذیرد

عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دیروز گفت که این کشور به "بن‌بست سیاسی" دچار شده و مسئولیت این وضع بر عهده رئیس جمهوری و کمیسیون‌های انتخاباتی است.

او یک روز پس از اعلام تعلیق رابطه تیم انتخاباتی‌اش با کمیسیون مستقل انتخابات گفت که از نظر تیم او فعالیت‌ کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان از این پس "غیرمشروع" است و آنها نتایج کارهای بعدی این کمیسیون‌ را قبول نخواهند کرد.

به تعلیق در آمدن کار ضیاءالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات به دلیل آنچه که آقای عبدالله دست داشتن او در "تقلب مشهود" می‌داند، روشن شدن میزان مشارکت مردم و ارائه توضیح در مورد میزان آرای ریخته شده به صندوق‌ها در تعدادی از ولایت‌ها خواسته‌های آقای عبدالله از کمیسیون انتخابات افغانستان است.

اما سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات امروز گفت که آنها اطلاعات در مورد چگونگی برآورد میزان مشارکت مردم را در نامه‌ای به آقای عبدالله فرستاده‌اند.

او همچنان گفت که قضیه آقای امرخیل برای بررسی‌های بیشتر به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی محول شده است.

در همین حال از دو روز پیش به این سو معترضان به نحوه کار کمیسیون‌های انتخاباتی با راه‌اندازی گردهمایی‌هایی در کابل از حکومت و نهادهای مسئول خواسته‌اند تا جلوی آنچه که آنها "تقلب سازمان‌یافته" می‌خوانند را بگیرند.

برنا صالحی، رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در ولایت تخار امروز از کارش کناره‌گیری کرد.

او "جانبدار بودن" کمیسیون انتخابات تخار به نفع یک نامزد مشخص و دخالت در امور کاری‌اش را دلیل این اقدام می‌خواند.

هواداران نهادی موسوم به 'روند سبز افغانستان' نیز در چند نقطه از شهر کابل چادر زده‌اند و با نصب شعار "رای ما عزت ما است"، خواستار برخورد با کسانی شده‌اند که به گفته آنها در انتخابات تقلب کرده‌اند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۴ جوزا/خرداد برگزار شد. قرار است نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ یازدهم سرطان/تیر و نتایج نهایی آن به تاریخ ۳۱ سرطان اعلام شود.

مطالب مرتبط