دو تن دیگر از عاملان قطع انگشتان رای‎دهندگان هراتی کشته شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیشتر کسانی که انگشتهای را از دست دادند، سالمند هستند. آنها از بی‎بی‎سی خواستند که چهره‌های‌شان در عکس دیده نشود

وزارت داخله افغانستان از کشته شدن دو تن دیگر از عاملان قطع انگشتان رای‌دهندگان در ولایت غربی هرات خبر داده است.

به گزارش وبسایت این وزارت، ملا رئوف و ملا متین دو عضو گروه طالبان در بریدن انگشت‌های یازده رای‌دهنده هراتی "سهم فعال" داشته‌اند که در عملیات ویژه پلیس دیشب در کشک کهنه هرات کشته شدند.

این یازده تن پس از آن که در یک مرکز رایگیری در انتخابات ۲۴ جوزا/خرداد رای دادند، در بازگشت به خانه‌های خود با طالبان مواجه شدند و طالبان انگشت‌های شهادت آنها را که رنگی شده بود، بریدند.

دو روز پس از بریدن انگشت‌های این افراد، وزارت داخله از کشته شدن ملا شیر آقا فرمانده طالبان و یک فرد زیر دستش که در قطع انگشتان آنها دست داشتند، خبر داد.

اما فردای آن روز طالبان انگشت یک امام جماعت مسجدی را در ولسوالی پشتون بریدند چرا که انگشت او هم هنگام رای دادن در انتخابات رنگی شده بود.

حق نشر عکس BBCPersian
Image caption طالبان در انتخابات پنج سال پیش گوشها و بینی یک رای‎دهنده و انگشتان دو رای‎دهنده دیگر را بریده بودند

طالبان پیش از برگزاری انتخابات فرماندهان محلی طالبان هشدار داده بودند که انگشتان کسانی را که رای بدهند، خواهند برید. این گروه برنامه گسترده حملات مسلحانه را هم برای برهم زدن انتخابات روی دست گرفتند.

وزارت داخله گفته که عاملان قطع انگشتان رای‌دهندگان هراتی شناسایی شده و آنها تحت پیگرد قرار دارند.

پیش از این رحمت‌الله نبیل سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان گفته که طالبان بهای این کار را خواهند پرداخت. آقای نبیل تاکید کرده که مردم هرات شاهد باشند.

بریدن انگشتان این ۱۲ نفر در هرات انتقادهای زیادی را علیه گروه طالبان برانگیخت. این موضوع در رسانه‌های افغانستان و جهان هم به صورت گسترده‌ای بازتاب یافت.

هر چند گروه طالبان به صورت رسمی مسئولیت بریدن انگشتان آنها را به عهده نگرفته، اما رد هم نکرده است.

مطالب مرتبط