اعتراض‌های خیابانی علیه 'تقلب انتخاباتی' در افغانستان

حق نشر عکس AP

صدها تن از هواداران تیم اصلاحات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در راهپیمایی اعتراضی تقلب در انتخابات را محکوم کردند.

راهپیمایان در دو خیابان اصلی غربی کابل در میدان دهمزنگ و همچنین از خیرخانه و تایمنی در شمال این شهر در خیابان فرودگاه کابل گرد هم آمدند و همچنین در چند نقطه دیگر شهر خیمه‌های تحصن برپا کردند.

همزمان با این اعتراضات، هوداران آقای عبدالله در ولایت‌ شمالی قندوز و بلخ هم دست به تظاهرات زدند.

پیش از این آنها گفته بودند که به حمایت از خواست‌های آقای عبدالله برای شفافیت در شمارش آرا و تعلیق وظیفه رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات، اقدام به راهپیمایی گسترده‌ای خواهند کرد، اما در تظاهرات روز شنبه شمار آنها بسیار زیاد نبود.

آقای عبدالله گفته که میزان مشارکت حدود پنج میلیون بوده و نه هفت میلیون که کمیسیون انتخابات اعلام کرده‌است. به نظر او، این آمار برای آن بالا اعلام شده که آرای اضافی به نفع اشرف غنی احمدزی رقیبش محاسبه شود.

عبدالله عبدالله ضیاءالحق امرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات را مسئول تقلب گسترده در انتخابات می‌داند و بارها خواستار تعلیق وظیفه او شده‌است.

معترضان عکسهای آقای امرخیل را به آتش کشیدند و شعار دادند که "مرگ بر تقلبکار"، "تقلبکار باید محاکمه شود" و "سرنوشت ما را رای ما تعیین می‌کند و نه تقلب". آنها همچنین در شعارهای خود از خواست‌های آقای عبدالله حمایت کردند.

جنبش ضد تقلب

این دومین روز اعتراض‌های خیابانی در کابل است. بخشی از این اعتراضات از سوی هواداران تیم اصلاحات و همگرایی زیر عنوان "جنبش ضدتقلب" به راه انداخته شده‌است.

این اعتراضها پس از آن آغاز شد که آقای عبدالله اعلام کرد دیگر به کمیسیونهای انتخاباتی اعتمادی ندارد و روابطش را با این نهادها قطع کرده‌است.

او بی‌طرفی حامد کرزی رئیس جمهوری را هم زیر سوال برده و گفته تا زمانی که خواست‌هایش در خصوص شمارش آرا و برکناری رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات، از مقام‌های کلیدی این نهاد، پذیرفته نشده به روند انتخابات باز نخواهد گشت و در آن صورت نتایج انتخابات هم در هر صورتی مشروعیت نخواهد داشت.

با این حال، گفت‌وگوهای پشت پرده هم در این روزها در جریان بوده‌است. از زمان برگزاری انتخابات گفت‌وگوهای فشرده‌ای بین آقای کرزی و معاونانش و همچنین ستادهای انتخاباتی نامزدها ادامه داشته است.

یان کوبیش فرستاده ویژه سازمان ملل هم در جریان این گفت‌وگوها بوده‌است. او پیش از ظهر امروز هم با آقای عبدالله دیدار داشت و به گفته فاضل سانچارگی، سخنگوی آقای عبدالله، این نامزد بر تعویق نتایج انتخابات و برکناری آقای امرخیل تاکید کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption معترضان خشمگین عکس رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات را آتش زدند

ساعتی پس از این دیدار، نیکلاس فینک هیسُم معاون آقای کوبیش اعلام کرد که اعلام نتایج انتخابات به تعویق افتاده تا اعتمادسازی صورت گیرد. دقایقی پس از اظهارات او، احمدیوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات هم گفت که نتایج انتخابات اعلام نمی‌شود.

پیشتر کمیسیون انتخابات اعلام کرده بود بخشی از نتایج مقدماتی انتخابات امروز اعلام می‌شود.

آقای هیسُم در عین حال گفت که سازمان ملل در این گفت‌وگوها نقش ایفا خواهد کرد. پیشتر دفتر حامد کرزی اعلام کرده بود که آقای عبدالله خواستار میانجی‌گری دفتر سازمان ملل شده و آقای کرزی هم آن را پذیرفته است.

همزمان با این تحولات، طرفداران آقای عبدالله گفته‌اند که به تظاهرات و تحصن در مناطق مختلف کشور ادامه می‌دهند و از سوی دیگر، رئیس جمهوری گفته که پیش آمدن جنجال در روند انتخاباتی "یک امر طبیعی" است.