روزنامه های کابل: ۳۱ جوزا

Image caption روزنامه افغانستان و انتخابات نود و سه.

در روز آخر جوزا، خبرهای مرتبط با انتخابات ۲۴ جوزا همچنان سرخط مطالب تحلیلی و خبری روزنامه‌های کابل است. از نظر بیشتر روزنامه‌ها پرداختن به مسایل مربوط به جنجال‌های انتخاباتی اولویت دارد.

هشت صبح از قول حامد کرزی رئیس جمهوری نوشته که "با هر دو نامزد در تماس هستم". روزنامه‌های دولتی همین جمله را تکرار کرده‌اند. اطلاعات روز و افغانستان پذیرش میانجیگیری سازمان برای حل جنجال‌های انتخاباتی را موضوع تیتر اولش قرار داده و چراغ از قول سخنگوی کمیسیون انتخابات نوشته که بخشی از نتایج انتخابات به زودی اعلام می‌شود. اما آرمان ملی تیتر متفاوتی زده: "اگر کمیسیون خودسرانه دکتر اشرف غنی را برنده اعلام کند، دکتر عبدالله هم تشکیل دولت می‌دهد و اعلام موجودیت می‌کند."

هشت صبح نوشته که آقای کرزی در دیدار با اعضای شورای علما گفته که در افغانستان "خیر و خیریتی" است، همه کارها به خوبی به پیش می‌رود و هر دو نامزد هم "شخصیت‌های محترمی" هستند که او با هر دو تماس دارد. روزنامه این سخنان آقای کرزی را با خط برجسته نوشته که گفته نهادهای انتخاباتی مسئولیت دارند که به خواست‌های نامزدها رسیدگی کنند.

سرمقاله هشت صبح هم به همین موضوع اختصاص یافته که در آن تاکید شده که هر اقدامی که "بن‌بست را بگشاید مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد". به باور نویسنده، شکی نیست که کشور گرفتار "بن‌بست جدی سیاسی" شده، اما سوال مهم از نظر هشت صبح این است که چرا نهادهای انتخاباتی این قدر "ناقص" هستند که توانایی اقناع نامزدها را ندارد.

سرمقاله افزوده که کمیسیون‌های انتخاباتی در هیچ دوره‌ای نتوانسته که قناعت همه را فراهم کنند و کارکردهای متولیان این نهادها از نخستین انتخابات در سال ۲۰۰۴ تا حال همیشه زیر سوال رفته است. به نوشته هشت صبح، در هر دوره‌ای مشکل با وساطت مقام‌های کشورهای خارجی و سازمان ملل حل شده است.

سرمقاله‌نویس هشت صبح با تاکید بر این که هیچ‌کسی نمی‌خواهد که بن‌بست سیاسی در کشور ادامه یابد و همچنین با اشاره اظهارات آقای کرزی که گفته میانجیگیری سازمان را می‌پذیرد، نوشته که رئیس جمهوری و معاونانش وظیفه دارند که برای ابن بن‌بست راه حل پیدا کنند و هر راه حلی برای گشایش این بن‌بست با استقبال مردم مواجه خواهد شد.

حق نشر عکس press
Image caption تیتر اول و عکس روزنامه جامعه باز. بسیاری از روزنامه ها سخنان دیروز آقای کرزی را تیتر زدند

اطلاعات روز نوشته که جنجال‌های انتخاباتی "جدی‌تر" شده و با گذشت هر روز ابعاد تازه‌ای پیدا می‌کند. به باور نویسنده، "کشور آبستن یک تحول خطرناک است". روزنامه توضیح داده که هواداران هر دو نامزد به "مانور قدرت" دست می زنند و هر کدام "تهدید" می‌کنند و مدیریت بحران و ایجاد تفاهم حالا از دست دولت و نهادهای انتخاباتی بیرون شده است.

روزنامه افزوده که سلب اعتماد تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله پل ارتباطی بین این تیم و نهادهای انتخاباتی را از بین برده و در میان مردم هم نسبت به این نهادها "ذهنیت منفی" ایجاد کرده که به راحتی قابل ترمیم نیست. به باور اطلاعات روز، حالا تنها دفتر سازمان ملل در افغانستان، یوناما، می‌تواند در این زمینه پا پیش بگذارد.

سرمقاله‌نویس اطلاعات روز با اشاره به پیشنهاد آقای عبدالله برای میانجیگری سازمان ملل و پذیرش آن از سوی آقای کرزی، نوشته که سازمان ملل و میانجیگران بین‌المللی مورد اعتماد هر دو تیم انتخاباتی باید در این مورد دست به کاری بزنند. نویسنده تاکید کرده که در کنار این تلاشها، باید مواظب بود که از اعتراض‌های مردمی در این خصوص نباید "سوء استفاده" شود.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با عنوان "باید سنجیده گام برداریم" نوشته که در وضعیت کنونی افغانستان جلوگیری از تقلب به صورت کامل "امری محال" است. به نظر روزنامه، تا زمانی اقتدار دولتی در تمام مناطق کشور توسعه نیافته و روحیه برابری و احترام به حقوق دیگران به یک فرهنگ عام تبدیل نشده، تقلب و قانون‌شکنی امکان‌پذیر خواهد شود.

سردبیر این روزنامه نوشته که تقلب به قوم، منطقه یا گروه خاصی مربوط نیست، بلکه طیفهای خاصی هستند که برای پیشبرد اهداف خود دست به قانون‌شکنی می‌زنند.

به باور روزنامه اما آنچه که مهم است این است که اولاً با هر نوع اعمال مجرمانه و قانون‌شکنانه مبارزه شود و ثانیا واکنش‌ها به آنها با میزان قانون‌شکنی تناسب داشته باشد، در غیرآن "ما خود در دام قانون‌شکنی گرفتار خواهیم شد."

روزنامه‌های انیس، هیواد و اصلاح که هر سه دولتی هستند، متن اعلامیه دیروز دفتر ریاست جمهوری به عنوان مطلب اصلی صفحه‌های نخست خود چاپ کرده‌اند که در آن از استقبال آقای کرزی از پیشنهاد آقای عبدالله برای میانجیگری سازمان ملل برای حل جنجال‌های انتخاباتی کشور خبر داده شده است.

Image caption تیتر اول آرمان ملی چنین است، اما مستند به منبع مشخصی نیست

روزنامه ماندگار آقای کرزی را مقصر دانسته که "آگاهانه اجازه می‌دهد تقلب‌کاران یک روند مشروع و قانونی را مطابق میلِ خودشان مدیریت کنند و آرای مردم را بدزدند." روزنامه تاکید کرده که "به‌یقین که آقای کرزی در این غایله ذی‌نفع است ورنه هیچ دلیلی وجود ندارد که دست زیر الاشه نشسته و رفتن کشور را به سوی بحران، نظاره کند."

پیش از این تیم انتخاباتی آقای عبدالله هم بی طرفی آقای کرزی در انتخابات را زیر سوال برده بود، اما آقای کرزی و منابع نزدیک به او همواره کرده‌اند که رئیس جمهوری در انتخابات کاملاً بی طرف است و هر یک نامزدها که برنده شود، قدرت را به او تحویل می‌دهد.

سرمقاله‌نویس ماندگار افزوده که "هنوز هم دیر نشده است. اگر حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی سعی در حفظ ثبات ندارند، دست‌کم از جامعۀ جهانی توقع می‌رود که افغانستان را در این شرایط تنها نگذارد و ضمن حفظ بی‌طرفی در انتخابات کنونی، از آرای پاکِ مردم پشتیبانی کند.

به باور ماندگار: "در شرایط حساس موجود، هر آن ممکن است همۀ رشته‌های سیزده ساله پنبه گردد. آن‌گاه هیچ گروهی سود نخواهد برد و نیز تنها زیانمند این وضع، مردم افغانستان خواهند بود که به‌یقین هیچ جناح و یا نهادی نمی‌خواهد چنین شود."