سازمان ملل: آماده کمک به حل بن‌بست انتخابات افغانستان هستیم

Image caption نیکلاس فینک هیسُم، معاون نماینده سازمان ملل متحد در کابل به خبرنگاران گفت: "ما آماده هستیم برای حل بن‌بست سیاسی کمک کنیم. وظیفه‌ای کنونی ما بازگرداندن کامل نامزدان به روند انتخابات است. دیگر هیچ راهی برای انتخاب یک رهبر مشروع وجود ندارد."

سازمان ملل متحد گفته‌ که حاضر است به ایجاد اعتماد میان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و کمیسیون مستقل انتخابات کمک کند.

نیکلاس فینک هیسُم، معاون نماینده سازمان ملل متحد در کابل به خبرنگاران گفت: "ما آماده هستیم برای حل بن‌بست سیاسی کمک کنیم. وظیفه کنونی ما بازگرداندن کامل نامزدان به روند انتخابات است. دیگر هیچ راهی برای انتخاب یک رهبر مشروع وجود ندارد."

عبدالله عبدالله یکی از نامزدان دور دوم انتخابات افغانستان، کمیسیون مستقل انتخابات را متهم به تقلب کرده و رابطه خود با این کمیسیون را به حالت تعلیق در آورده‌است.

آقای عبدالله دو روز پیش هشدار داد که افغانستان به بن‌بست مواجه شده و از سازمان ملل خواسته بود تا برای حل مساله انتخابات افغانستان دخالت کند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز دیروز گفت که "پادرمیانی" سازمان ملل در روند انتخابات را می‌پذیرد.

معاون نماینده سازمان ملل در کابل گفت که مذاکرات این سازمان هم اکنون با هر دو نامزد انتخابات افغانستان در جریان است و اعلام نتیجه مقدماتی انتخابات افغانستان نیز برای چند روز به تاخیر افتاده‌است.

آقای هیسُم تاکید کرد که روند انتخابات به رهبری و مدیریت خود افغان‌ها به پیش برده شده و ادامه روند هم باید به همین شکل باشد.

او گفت "بهترین گزینه این است که خود افغان‌‌ها در میان خود به راه حل دست پیدا کنند."

در همین حال فاضل سنگچارکی، سخنگوی تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت که یان کوبیش نماینده سازمان ملل در افغانستان امروز با آقای عبدالله دیدار کرده‌ و به گفته سخنگوی آقای عبدالله، این نامزد بر تعویق نتایج انتخابات و برکناری رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات تاکید کرد.

عباس نویان، یکی از سخنگویان تیم اشرف غنی احمدزی نیز از تصمیم سازمان ملل برای کمک به حل بن‌بست انتخابات افغانستان استقبال کرده اما گفته که این تلاش‌ها نباید کار نهادهای انتخاباتی افغانستان را تحت شعاع قرار دهد.

معاون یان کوبیش گفت که آقای احمدزی در حال حاضر برای درمان به خارج از افغانستان سفر کرده‌ و فردا شب باز می‌گردد.

او همچنین از حامیان نامزدان خواست تا "از استفاده از بیانیه‌های تحریک‌آمیز و الفاظی‌که موجب تفرقه‌های قومی می‌شود، اجتناب کنند."

تاخیر اعلام نتایج مقدماتی

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز امروز در نشست خبری اعلام کرد که به دلیل ادامه گفت‌وگوها میان عبدالله عبدالله، سازمان ملل و حکومت افغانستان، نتایج مقدماتی انتخابات امروز اعلام نمی‌شود.

پیشتر کمیسیون انتخابات اعلام کرده‌بود بخشی از نتایج مقدماتی انتخابات امروز اعلام می‌شود.

آقای نورستانی گفت که ۸۰ درصد از برگه‌های رای‌دهی از ولایات مختلف به مرکز رسیده و وارد بانک اطلاعاتی این کمیسیون شده‌است.

ضیاالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات که در این نشست شرکت داشت، گفت که اکنون مشخص شده که بیشتر از هفت میلیون نفر در دور دوم انتخابات شرکت داشتند.

آقای عبدالله قبلا به اعلام این کمیسیون مبنی بر شرکت بیشتر از هفت میلیون نفر در این دور انتخابات اعتراض کرده‌بود.

مطالب مرتبط