دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در قندوز بسته شد

Image caption دفتر کمیسیون انتخابات در قندوز تعطیل شده است

تهدیدهای امنیتی علیه کارکنان محلی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به بسته شدن یکی از مراکز محلی این کمیسیون در شمال افغانستان انجامیده است.

مسئولان محلی در ولایت قندوز در شمال افغانستان تایید کرده‌اند که به دلیل وجود تهدیدهایی از سوی برخی از افراد، مجبور شده‌اند که کار را تعطیل کنند.

امیر حمزه احمدزی، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت قندوز به بی‌بی‌سی گفت که افرادی در مقابل دفتر این کمیسیون در قندوز چادر زده و کارمندان این کمیسیون را تهدید کرده‌اند که دیگر سر کار نیایند.

آقای احمدزی بدون نام بردن از فردی خاص، گفت که این افراد عضو ستاد انتخاباتی یکی از نامزدان ریاست جمهوری هستند و از پنجشنبه ۲۹ جوزا/خرداد، آغاز به تهدید کارمندان دفتر کمیسیون انتخابات در قندوز کرده‌اند.

رئیس دفتر کمیسیون انتخابات در تخار همچنین گفت که نگرانی‌های خود را با پلیس و مقام‌های ولایت قندوز در میان گذاشته‌اند اما مقام‌ها گفته اند که از دست شان کاری ساخته نیست.

آقای احمدزی به بی‌بی‌‎سی گفت: "ما به نهادهای امنیتی در میان گذاشتیم و بدبختانه آنها ابراز ناتوانی کردند و نتوانستند امنیت دفتر ما را تامین کنند و در روز جمعه هم این موضوع جریان داشت، امروز که به دفتر رفتیم جلو همکاران ما را گرفتند، افراد مسلح هم همراه‌شان بودند و گفتند که دیگر به دفتر نیایید. ما با والی و قوماندان امنیه تماس گرفتیم، والی و قومندان امنیه بسیار عاجزانه گفتند که شما از حوصله کار بگیرید."

Image caption پلیس می‌گوید آماده تامین امنیت کارکنان و دفتر نهادهای انتخاباتی است

پلیس ولایت قندوز اما وجود تهدید علیه دفتر و کارمندان کمیسیون انتخابات در قندوز را رد می‌کند.

سید سرور حسینی، سخنگوی پلیس قندوز می‌گوید که نیروهای امنیتی قندوز آمادگی لازم برای تامین امنیت دفاتر و کارمندان کمیسیون‌های انتخاباتی دارند و آماده است که در صورت نیاز و زمانی که چالشی این دفتر را تهدید کند، نیروهای بیشتری برای تامین امنیت نهادهای محلی انتخاباتی اعزام کنند.

آقای حسینی گفت که پلیس از ماه‌ها قبل امنیت کارمندان و دفتر محلی کمیسیون انتخابات را تامین کرده و حالا هم مشکلی برای این کار ندارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان هم می‌گوید که تامین امنیت دفاتر کمیسیون‎های انتخاباتی به عهده پلیس است و پلیس برای این کار مشکلی ندارد.

اما نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به خبرنگاران گفته که دلیل بسته شدن دفتر کمیسیون انتخابات در قندوز جلوگیری از احتمال آسیب رسیدن به این مرکز در صورت اعتراضات مدنی است.

در کابل و برخی از ولایت‌های افغانستان از دو روز به این سو اعتراضات خیابانی بر علیه آن چه بروز "تقلب گسترده و سازمان یافته" در دور دوم انتخابات عنوان می‌شود، برگزار شده است. عده‌ای از معترضان در چند نقطه از شهر کابل چادر زده‌ و گفته‌اند که "عاملان تقلب در انتخابات باید محاکمه شوند."

دفاتر محلی کمیسیون انتخابات، مسئول جمع آوری آرای محلات در ولایت‌ها هستند و پس از روز برگزاری انتخابات، نتایج شمارش رای‌ها را به مرکز کمیسیون مستقل انتخابات در کابل می‌فرستند. برگه‌های رای پس از روز انتخابات در دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات نگهداری می‌شود که در صورت نیاز به بازشماری، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات به این مراکز مراجعه می‌کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که تا حالا ۸۵ درصد از کل نتایج در مرکز جمع بندی نتایج انتخابات در مرکز گردآوری شده است که دربرگیرنده آرای ۱۹ هزار و ۷۶۸ محل از ۲۳ هزار و ۲۴۴ محل رای‌گیری می‌شود.

مطالب مرتبط