روزنامه های کابل؛ اول سرطان

حق نشر عکس 8am

رویدادهای انتخاباتی افغانستان همچنان سرخط خبرها و سرمقاله تحلیل‌های روزنامه های چاپ کابل است.

از اعتراضات خیابانی بر علیه "تقلب گسترده و سازمان یافته" در انتخابات تا جنجال بر سر تعلیق وظیفه رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات، تعویق اعلام نتایج قسمی دور دوم انتخابات و اعلام آمادگی سازمان ملل برای حل مشکلات انتخاباتی تیترهای درشت و عنوان اصلی روزنامه های چاپ کابل را به خود اختصاص داده اند.

روزنامه اطلاعات‌روز در سرمقاله خود با عنوان " سازمان ملل، رفیق افغانستان در لحظه‌های خطر" نوشته که حالا "در بن بست سیاسی افغانستان" چشم همه به سوی سازمان ملل دوخته شده است.

به نظر نویسنده اطلاعات‌روز انتخابات افغانستان پس از آن که عبدالله عبدالله رابطه خود را با کمیسیون انتخابات به حالت تعلیق در آورد از مسیر اصلی اش خارج شده و دیگر کنترل آن در دست افغانستان نیست.

اطلاعات‌روز می نویسد که سازمان ملل متحد وارد میدان شده و در روزهای اخیر با نشست هایی که یان کوبیش رئیس دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان با عبدالله عبدالله نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و معاونش محمد محقق داشته، توانسته اعلام نتایج قسمی انتخابات را به تاخیر بیاندازد.

اما نویسنده اطلاعات‌روز در ادامه می‌افزاید که هرچند سازمان ملل متحد در شرایط دشوار با افغانستان یاری کرده است برای حل بحران انتخاباتی به همکاری صادقانه دولت افغانستان و نهادهای انتخاباتی نیازمند است.

موضوع انتخابات افغانستان پس از آن جنجالی شد که عبدالله عبدالله رابطه خود را با کمیسیون مستقل انتخابات تعلیق کرد و ناظران خود را از این کمیسیون فراخواند. آقای عبدالله خواستار توقف فوری شمارش آرا شد به رغم این که کمیسیون به کار خود کماکان ادامه داده است. آقای عبدالله از افتادن افغانستان به بن بست سیاسی یاد کرد و گفت که یکی از گزینه ها برای حل این وضعیت میانجی گری سازمان ملل متحد است.

حق نشر عکس MandegarDaily
Image caption ماندگار روزنامه منتقد دولت از قول کارشناسان نوشته "حکومت حاضر به واگذاری قدرت نیست"

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از این پیشنهاد استقبال کرد و سازمان ملل متحد ابراز آمادگی کرد. نیکلاس فینک هیسُم، معاون نماینده سازمان ملل متحد در کابل گفته است که سازمان ملل آماده کمک برای حل بن بست سیاسی افغانستان است. او گفته که وظیفه شان بازگرداندن نامزدان به روند انتخابات است.

روزنامه انگلیسی زبان افغانستان‌ اکسپرس ( The Afghanistan Express) در سرمقاله اش زیر عنوان "سناریوهای حل بحران انتخابات" نوشته که در شرایطی که انتخابات افغانستان می تواند فرصتی برای انتقال مسالمت آمیز قدرت باشد، این روند حالا به بحرانی جدید برای ملتی جنگ دیده بدل شده است.

سرمقاله نویس افغانستان‌ اکسپرس نوشته که اگرچه میانجی گری سازمان ملل می تواند در گام نخست وضعیت بحرانی را فروکش دهد و سیاسیون افغان را به گفت‌وگو تشویق کند اما از سوی دیگر ممکن است مداخله سازمان ملل وضعیت را پیچیده تر کند چرا که "سازمان ملل نام نیکی در مدیریت انتخابات سال ۲۰۰۹ که افغانستان را به بحران سیاسی فرو برد، ندارد."

روزنامه ۸صبح، در مطلب اصلی خود به اظهارات معاون فرستاده ویژه سازمان ملل که گفته امیدوار است تاخیر اعلام نتایج قسمی انتخابات میان نامزدان منتج به اعتماد سازی شود پرداخته و در سرمقاله خود هم پیرامون مساله درخواست عبدالله عبدالله مبنی بر برکناری ضیاالحق امرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات نوشته است.

در سرمقاله۸صبح، آمده که تلاش‌های سازمان ملل متحد برای اعتمادسازی میان طرف های انتخابات افغانستان و پذیرش نقش میانجی این سازمان توسط دو نامزد پیشتاز دور دوم انتخابات و حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان گامی بود برای اعتمادسازی که برداشته شد و باید ادامه یابد.

۸صبح نوشته که تعلیق وظیفه آن عده از مسئولان کمیسیون انتخابات که در مورد نحوه کارشان "سوءظن" وجود دارد می‌‎تواند فضای اعتماد را میان طرف های انتخابات تقویت کند. از جمله تعلیق وظیفه ضیاالحق امیرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات که در عنوان سرمقاله آمده است.

حق نشر عکس OpenSociety
Image caption طنز بدون شرح روزنامه جامعه باز

روزنامه ۸صبح نوشته که در این مرحله کارشناسان سازمان ملل باید با اعضای ستادهای انتخاباتی دو نامزد با تشکیل یک کمیته جریان جداسازی آرای پاک و تقلبی را نظارت کند و آقای امرخیل که "از عوامل بن بست سیاسی است و تاکید می‌کند خلاف قانون عمل نکرده است، به‌خاطر مصحلت کشور هم که شده، از پستش محترمانه کنار برود."

عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات گفته که کشور به بن بست سیاسی مواجه شده و به خواست هایش از سوی کمیسیون انتخابات و حکومت پاسخی ارایه نشده است. روشن شدن میزان مشارکت مردم، توضیح در مورد ولایت هایی که به گفته او آرای شان از نفوس شان بیشتر بوده و تعلیق وظیفه آقای امرخیل از خواسته های عبدالله عبدالله بوده است.

روزنامه محور که عمدتا به زبان پشتو نشرات دارد جنجال های انتخاباتی را از زاویه اعتراضاتی که روز گذشته در کابل برپا بود بررسی کرده است. در سرمقاله این روزنامه آمده که باید اعتراضاتی که در پیوند به انتخابات صورت می‌گیرد مسالمت آمیز و مدنی باشد.

نویسنده محور به آسیب رسیدن به یک تاکسی در کابل در جریان اعتراضات روز گذشته اشاره کرده و گفته که این تاکسی تا دیروز یک خانواده را نان می‌داد.

روزنامه سخن‌جدید در مورد نقش سازمان ملل در حل بحران انتخاباتی افغانستان نوشته که باید نقش دفتر سیاسی سازمان ملل در مشکل انتخابات روشن شود این که یوناما نقش میانجی بازی خواهد کرد و یا تصمیم گیری های انتخابات افغانستان را داوری می‌کند.

در سرمقاله سخن‌‎جدید آمده که "هرگاه یوناما نقش مصلح را میان دو جانب مناقشه داشته و رقبای انتخاباتی را بر قبول وضع موجود به شرط تشکیل دولت ائتلافی یا اعطای امتیاز متقاعد سازد، تغییری در اصل پروسه رونما نخواهد شد و نتیجه‎ی واقعی را تصمیم یوناما ثابت خواهد کرد نه صندوق‎های رای پاک."

اما به نظر نویسنده اگر یوناما نقش داور بی طرف را بازی کند، هر گونه تغییری در نتیجه انتخابات قابل تصور است.

روزنامه سرنوشت از دیگر نشریات پشتو زبان چاپ کابل در سرمقاله اش نوشته که به اساس قوانین افغانستان هر نوع تصمیم گیری در مورد انتخابات و دیگر مسایل ملی مسئولیت افغان ها و نهادهای افغانستان است و هیچ نهاد و یا فرد غیر افغان و خارجی حق تصمیم گیری در این موارد را ندارد.

سرنوشت، مداخله سازمان ملل متحد در امور انتخابات افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و نوشته که دخالت این سازمان برخلاف قانون انتخابات و قانون اساسی افغانستان است چرا که قوانین افغانستان برای حل مشکلات انتخاباتی نهادهای مشخص افغانی را پیش بینی کرده است.

مطالب مرتبط