عبدالله از استعفای امرخیل استقبال کرد

حق نشر عکس AP
Image caption آقای عبدالله که در نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، مشخصا نگفت که آیا با کناره‌گیری رئیس دبیرخانه کمیسیون به روند انتخابات بازخواهد گشت یا نه.

عبدالله عبدالله، نامزد معترض دور دوم انتخابات افغانستان با استقبال از کناره‌گیری ضیاالحق امرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان گفته است که استعفای آقای امرخیل، بخشی از شرایط او برای ورود دوباره به روند انتخابات بود.

آقای عبدالله که در نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، مشخصا نگفت که آیا با کناره‌گیری رئیس دبیرخانه کمیسیون به روند انتخابات بازخواهد گشت یا نه.

داکتر عبدالله چهارشنبه گذشته روابط خود را با کمیسیون مستقل انتخابات به حالت تعلیق در آورد و خواهان تعلیق کار آقای امرخیل شده بود. او همچنین خواسته بود تا کمیسیون انتخابات در مورد رقم هفت میلیون شرکت کننده در دور دوم انتخابات توضیح دهد.

آقای امرخیل از سوی ستاد آقای عبدالله متهم به تقلب به نفع رقیبش شده بود و ستاد عبدالله دیروز فایل صوتی را در اختیار رسانه‌ها قرار داد و ادعا کرد که در آن گفت‌وگوهای تلفنی میان آقای امرخیل با شماری از کارمندان ستاد اشرف غنی احمدزی و کارمندان محلی این کمیسیون‌ ضبط شده‌است.

آقای عبدالله گفت که پس از ورود دوباره به روند انتخابات بر سر میکانیسم رسیدگی به "تقلبات انتخاباتی" با سازمان ملل و کمیسیون انتخابات مذاکره خواهد کرد.

کمیسیون انتخابات امروز همچنین اعلام کرد که آرای ولایت‌های پکتیا، پکتیکا، خوست، نورستان و غور، برای برسی قرنطین شده و رئیس کمیسیون از نامزدان خواست برای برسی آرای قرنطین شده، نمایندگان خود را معرفی کنند.

ستاد آقای عبدالله مدعی شده بود که در شماری از ولایت‌های شرقی افغانستان، مشارکت رای‌دهندگان بالاتر از تعداد کارت‌های رای‌دهی توزیع شده در این ولایات است.

اما کمیسیون این ادعاها را رد کرده و از آقای عبدالله خواسته بود تا شکایت‌های خود را در کمیسیون شکایات انتخاباتی به ثبت برساند.

در روزهای اخیر و پس از تصمیم آقای عبدالله در مورد تعلیق رابطه‌اش با کمیسیون انتخابات، شماری طرفداران او و فعالان جامعه مدنی علیه آنچه آنها تقلب در انتخابات می‌خوانند، در کابل، هرات، قندوز، بلخ و کاپیسا دست به تظاهرات زدند.