گروه طالبان '۳۳ استاد و دانشجوی' دانشگاه قندهار را رها کرد

حق نشر عکس U.S. embassy
Image caption والی غزنی گفته که برای رهایی گروگان ها بزرگان محل پا در میانی کرده اند

مسئولان ولایت غزنی در جنوب افغانستان گفته اند که دانشجویان و استادان دانشگاه قندهار که حدود دو هفته پیش به چنگ گروه طالبان افتاده بودند، رها شده اند.

موسی خان اکبرزاده والی غزنی به بی‌بی‌سی گفته که این دانشجویان و استادان با پا درمیانی بزرگان محلی به صلیب سرخ تحویل داده شده اند.

محلی که این گروگان ها در جریان دو هفته گذشته نگهداری می‌شدند روشن نیست اما والی غزنی گفته که آنها در یکی از محله های غزنی به صلیب سرخ تحویل داده شده اند.

جاوید صاحب‌زاده یکی از استادانی که در میان گروگان ها بوده به اسدالله جلالزی خبرنگار بی‌بی‌سی در غزنی گفته که افراد گروه طالبان او و همراهانش را در جاهای مختلفی نگهداری می‌کردند. آقای صاحب‌زاده گفته که از وضعیت ده نفر ازهمراهانش خبری ندارد اما در جریان کمتر از دو هفته گذشته با آن‌ها رفتار نادرستی صورت نگرفته است.

آقای اکبرزاده گفته که این افراد روز گذشته ۱ سرطان/تیر رها شده اند.

این دانشجویان و استادان در بیستم جوزا/خرداد چهار روز قبل از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در مسیر قندهار-کابل به چنگ جنگجویان گروه طالبان افتاده بودند.

Image caption غزنی در جنوب در رده ولایت های نسبتا نا امن است

مسئولان محلی در آن زمان گفته بودند که دانشجویان و استادان دانشگاه قندهار می‌خواستند برای گذراندن تعطیلاتی که دولت در روزهای انتخابات اعلام کرده بود به کابل پایتخت بروند که افراد گروه طالبان اتوبوس حامل آن‌ها را در روستای نوربابای ولسوالی اندر ولایت غزنی توقف داده و آن ها را با خود برده بودند.

تعداد گروگان ها و آزاد شده ها ضد و نقیض اعلام شده است. پیشتر مقام های ولایت غزنی به بی‌بی‌سی گفته بودند که تعداد استادان و دانشجویانی که در چنگ طالبان افتاده اند ۳۵ نفر بود اما مسئولان محلی به خبرنگار بی‌‎بی‌سی در غزنی گفته اند که تعداد آزاد شده ها ۳۳ نفر اند.

محمد علی احمدی معاون والی غزنی نیز در صفحه فیسبوک خود تعداد افراد آزاد شده را ۳۵ تن اعلام کرده است.

گروه طالبان هم با انتشار خبرنامه‌ای گفته که ۳۳ نفر از استادان و دانشجویان دانشگاه قندهار که به اساس گزارش‌های نادرست گروگان گرفته بودند را "با احترام" رها کرده اند.

در خبرنامه گروه طالبان آمده که ۲۳ نفر از گروگان ها شب گذشته حالی ساعت ۹ به وقت محلی در یک موتر/خودرو به مرکز شهر فرستاده شده اند اما ده تن دیگر، که سوار بر یک خودروی دیگر بودند، نتوانستند که به مرکز شهر برسند و قرار است بعدا منتقل شوند.

ولایت غزنی در جنوب افغانستان از جمله ولایت های نسبتا نا امن به شمار می‌رود که جنگجویان گروه طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت افغانستان در بخش هایی از آن فعالیت و نفوذ دارند.

مطالب مرتبط