روزنامه های کابل؛ دوشنبه دوم سرطان

Image caption آقای امرخیل ادعاها علیه خود را رد کرده، اما ستاد آقای عبدالله او را مسئول اصلی تقلب در انتخابات می‌داند

ستاد عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری افغانستان فایل صوتی منتشر کرده و مدعی شده که رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات تلفنی به کارمندان این نهاد و اعضای ستاد اشرف غنی احمدزی دستور می‌دهد که دست به تقلب بزنند. منابع مستقل این فایل را تائید نکرده اند.

ادامه جنجال های انتخابات ریاست جمهوری عنوان مهم مطالب تحلیلی روزنامه های دوم سرطان/تیر کابل است.

"امرخیل باید برود"

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که صرف نظر از بحث اثبات درستی فایل صوتی، یک چیز روشن است و آن این‌که دیگر آقای امرخیل برای یک دسته انتخاباتی و هواداران آن، قابل اعتماد نیست.

۸‌صبح نوشته که آقای امرخیل نزد پولیس کابل هم متهم است. فرمانده پولیس کابل به‌صراحت آقای امرخیل را متهم کرد که مواد حساس انتخاباتی را به مقصد نامعلوم انتقال می‌داد.

۸‌صبح افزوده که "آقای امرخیل اگر در ادعای وطن‌دوستی‌اش صادق است، باید کنار برود و در مورد اتهام‌هایی که بر او وارد شده، در یک دادگاه با صلاحیت از خود دفاع کند."

به باور نویسنده ۸‌صبح، بدون رسیدگی به اتهام‌های سنگین تقلب در انتخابات ۲۴ جوزا، دموکراسی در کشور پا نمی‌گیرد و تمامی هزینه‌های انسانی و مالی‌ای که برای دموکراسی‌سازی در این کشور شده، هدر می‌رود.

روزنامه ماندگار نیز می نویسد که با پخش این فایل صوتی، مشروعیت کمیسیون مستقل انتخابات زیرسوال رفته است.

ماندگار تاکید دارد که باید با جدیت به اتهام هایی موجود رسیدگی شود و اگرنه کشور به سوی بحران خواهد رفت.

بحران در کمیسیون انتخابات

حق نشر عکس AP
Image caption هواداران عبدالله عبدالله از چند روز به این سو، راهپیمایی هایی را در شهر کابل راه اندازی کردند

روزنامه اطلاعات روز از عدم شفافیت در برکناری پنج هزار کارمند و استخدام افراد جدید، اعلام مشارکت هفت میلیونی مردم، توقیف خودروهای حامل برگه های رای همراه با آقای امرخیل و نشر فایل صوتی به عنوان نشانه هایی از خطاهای کمیسیون مستقل انتخابات یاد کرده است.

اطلاعات روز نوشته که "کمیسیون مستقل انتخابات در دور دوم انتخابات با خطاهای‌ بسیاری انتخابات را به یک چالش بزرگ برای افغانستان تبدیل کرده است."

اطلاعات روز می نویسد که چگونگی کنار آمدن با بحران موجود در درون کمیسیون، تأثیر بر کل اوضاع افغانستان و آینده‌اش دارد.

روزنامه افغانستان نوشته که جنجال های انتخاباتی با توجه به اوضاع امنیتی، اجتماعی و سیاسی شکننده و آسیب پذیر افغانستان ممکن است شرایط غیر قابل کنترلی را در افغانستان به وجود آورد.

افغانستان می نویسد که وقتی حکومت و رئیس جمهوری و نهادهای انتخاباتی، مورد اعتماد تیم های انتخاباتی نباشند و گروه ها و شخصیت های سیاسی نیز خود را در جهت گیری های انتخاباتی دخیل ساخته باشند، دیگر چاره ای نمی ماند، جز این که از اعتماد دو تیم به سازمان ملل متحد استفاده شود.

افغانستان افزوده که باید همه نهادهای سیاسی برای جلوگیری از جنجال های بیشتر، میانجیگری سازمان ملل متحد را پذیرفته و به تصمیم نمایندگی سازمان ملل در افغانستان احترام بگذارند.

روزنامه انیس نیز می نویسد که اکنون نوبت مسئولان امور است تا این بن بست پیش آمده را مدیریت کنند تا کشور آسیب پذیر افغانستان آرامش خود را از دست ندهد.

انیس نوشته که نامزدان ریاست جمهوری باید با درک منافع ملی خواسته های خود را از مجاری قانونی پیگیری کنند.

نویسنده انیس تاکید کرده که کمیسیون مستقل انتخابات باید با بی طرفی، اعتماد هر دو نامزد ریاست جمهوری را به دست آورد.

سرانجام تقابل دو نامزد چیست؟

روزنامه آرمان ملی می نویسد که دامنه پس لرزه های پس از برگزاری انتخابات با گذشت هر روز گسترش می یابد.

آرمان ملی نوشته که حل این مشکلات با تاکید دو تیم انتخاباتی به برنده بودن، کاری دشوار است که به زودی انجام نمی شود.

به باور نویسنده آرمان ملی، "تیم حاکم به فکر دوام قدرت خود است و تقابل میان این دو نامزد از سوی تیم حاکم به رهبری حامد کرزی سازماندهی شده و این تیم نمی خواهد که مشکل پیش آمده بر سر نتایج انتخابات حل و فصل شود"

آرمان ملی از نامزدان ریاست جمهوری خواسته که به منافع ملی کشور بیاندیشند و راه تفاهم را پیش گیرند.

مطالب مرتبط