یوناما: نامزدان با نهادهای انتخاباتی همکاری کنند و نتیجه را بپذیرند

Image caption یوناما گفته این سازمان کمک‌های خود را به روند به رهبری افغانها ادامه خواهد داد.

دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان یا یوناما در پی کناره‌گیری ضیاالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، از نامزدان انتخابات این کشور خواسته تا به "روند انتخابات" افغانستان دوباره به صورت کامل بپیوندند، با نهادهای انتخاباتی همکاری کنند و به نتایج آن احترام بگذارند.

یوناما با انتشار خبرنامه‌ای در صفحه رسمی این نهاد گفته که کناره‌گیری آقای امرخیل گامی است برای حفاظت از روند تاریخی انتقال سیاسی افغانستان و می‌تواند به پیشبرد منظم و به موقع روند انتخاباتی در چارچوب قوانین و اصول پذیرفته شده نهادهای انتخاباتی کمک کند.

رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات امروز کناره‌گیری کرد.

او پس از آن کناره‌گیری کرد که ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله یکی از نامزدهای انتخابات آقای امرخیل را متهم به تقلب کرد و روابط خود را با کمیسیون انتخابات به حالت تعلیق در آورد.

یوناما گفته که "تجربه تخصصی آقای امرخیل موجب شد تا در زمان ریاست او بر دبیرخانه کمیسیون، آمادگی‌ها برای انتخابات تاریخی افغانستان بهتر از دوره‌های گذشته مدیریت شود."

عبدالله عبدالله در واکنش به کناره‌گیری آقای امرخیل گفت که این از شرایط او برای بازگشت به روند انتخابات بود اما مشخصا نگفته که آیا اکنون با این اقدام امرخیل به این روند به صورت کامل باز خواهد گشت یا خیر.

آقای عبدالله قبلا خواستار همکاری سازمان ملل در حل مساله انتخابات افغانستان شده بود و در این خبرنامه یوناما آمده که این سازمان کمک‌های خود را به روند به رهبری افغانها ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط