کرزی: امرخیل راه را برای ادامه روند عادی انتخابات باز کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption کرزی: آقای امرخیل با این اقدام خود راه را برای ادامه روند عادی انتخابات باز کرد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان استعفای ضیاءالحق امرخیل رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات را بجا و مسئولانه خوانده است.

به دنبال انتشار یک فایل صوتی از سوی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری و اعتراضهای خیابانی، آقای امرخیل دیروز استعفا کرد.

دفتر ریاست جمهوری در اطلاعیه‌ای نوشته: "حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان تصمیم ضیاءالحق امرخیل به استعفا از سمت ریاست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات را بجا و مسئولانه دانسته و از او ستایش کرده است."

اطلاعیه افزوده است: "آقای امرخیل با این اقدام خود راه را برای ادامه روند عادی انتخابات باز کرد. مردم نجیب و شجاع افغانستان با وجود چالشهای گوناگون به پای صندوق‌های رای رفتند و براساس قانون رئیس جمهوری نوی را برگزیدند."

در اعلامیه دفتر آقای کرزی تاکید شده که روند انتخابات باید در چهارچوب زمانی تعیین شده و براساس قانون از سوی نهادهای انتخاباتی با شفافیت به پایان برسد تا مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید در یازدهم ماه اسد/مرداد برگزار شود.

دیروز ستاد اشرف غنی احمدزی دیگر نامزد انتخابات استعفای آقای امرخیل را اقدامی شجاعانه و در راستای منافع ملی عنوان کرد.

اما ستاد آقای عبدالله که تعلیق وظیفه آقای امرخیل را به عنوان یکی از شروط خود برای پیوستن مجدد به روند انتخابات اعلام کرده بود، استعفای او را "تنها یک گام ابتدایی در جهت رسیدگی عملی به تقلبات سازمان یافته و گسترده" در انتخابات ۲۴ جوزا/خرداد دانسته است.

'کوه'؟

Image caption آقای امرخیل تا حال در محور جنجالهای انتخاباتی قرار داشته است

امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی و از حامیان عبدالله عبدالله گفته که فایل صوتی منسوب به مکالمات تلفنی آقای امرخیل با شماری از مقامهای محلی کمیسیون انتخابات و برخی اعضای ستاد اشرف غنی رقیب آقای عبدالله را "سر نخی" در مورد اسناد تقلب در انتخابات است.

صحت و سقم این فایل صوتی هنوز از سوی مراجع مستقل تائید نشده است.

آقای صالح در صفحه فیسبوک خود نوشته که اسناد ثابت کننده ادعای تقلب در انتخابات مانند "کوهی است که مردم تا حال از آن خبر ندارند" و حجم آن آنقدر بزرگ است که می‌تواند کل روند انتخابات را زیر سوال ببرد و پای بلندپایه‌ترین مقامهای دولتی را هم به این ماجرا بکشد.

اما آقای امرخیل اتهامات علیه خود را رد کرده و فایل صوتی منتشر شده را هم "جعلی" خوانده است.

دیروز احمدیوسف نوریستانی رئیس کمیسیون انتخابات هم از او به عنوان فردی وطن‌دوست و باتجربه نام برد و تاکید کرد که استعفای او با انتشار این فایل هیچ ربطی ندارد.

آقای امرخیل خود هنگام اعلام استعفایش گفت که برای "اعتمادسازی و نجات انتخابات به عنوان یک روند ملی"، از سمت خود استعفا می‌دهد.

'یک‌جانبه'

Image caption آقای صالح حجم اسناد تقلب را به کوه تشبیه کرده و گفته که اگر بررسی شود، می‌تواند پای بلندپایه‌ترین مقام دولتی را هم به ماجرا بکشد

احمدیوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات گفت که ده درصد آرای انتخابات جنجالی در پنج ولایت خوست، پکتیا، پکتیکا، نورستان و غور بررسی می‌شود و هر نتیجه‌ای که از این بررسی به دست آمد، در مورد کل آرای این ولایت‌ها به اجرا گذاشته خواهد شد.

اما ستاد آقای عبدالله این تصمیم کمیسیون انتخابات را "یک‌جانبه" دانسته و گفته که این تصمیم نمی‌تواند قناعت تیم اصلاحات و همگرایی را فراهم کند.

تیم انتخاباتی آقای عبدالله، چهارشنبه گذشته (۲۸ جوزا/خرداد) خواهان توقف فوری آراء شد و با فراخواندن ناظران خود از دفاتر کمیسیون انتخابات، روابط خود با این کمیسیون را هم قطع کرد.

دیروز مسئولان دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت شمالی قندز به دلیل "تهدیدهای امنیتی" علیه کارکنانش، این دفتر را بستند، اما امروز اعلام کردند که این دفتر را دوباره باز کرده‌اند.

ولی پلیس قندز گفته که تهدیدی علیه این دفتر وجود ندارد و اگر تهدیدی هم وجود داشته باشد، پلیس نیروهای بیشتری را برای تامین امنیت آن توظیف می‌ کند.

مطالب مرتبط