مجلس سنای افغانستان قانون مبارزه با پولشویی را تصویب کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption مجلس سنا با وجود تصویب طرح قانون پولشویی سه مورد این طرح را نیازمند تعدیل می‌داند

قانون مبارزه با تطهیر پول افغانستان (مبارزه با پولشویی) تصویب مجلس سنا را هم گرفت.

مجلس سنای افغانستان امروز با اکثریت آرا، طرح مصوبه قانون مبارزه با پولشویی را با یک سری اختلاف نظرها تصویب کرد. هیئت اداری مجلس سنای افغانستان گفت که قرار بود این طرح روز قبل به رای‌زنی گذاشته می‌شد اما به دلیل اهمیت مواد مندرج آن، این طرح نیاز به بررسی بیشتر داشت.

محمد علم ایزدیار نایب رئیس مجلس سنای افغانستان در نشست عمومی مجلس گفت که کمیسیون های مرتبط طرح قانون مبارزه با پولشویی که هفته پیش از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد را مطالعه و بررسی کردند و با وجودی که تعدیلاتی را در طرح کنونی وارد می‌دانند اما به دلیل مبرمیت مساله و منافع افغانستان این قانون را تصویب می‌کنند.

اقای ایزدیار گفت که پیشنهاد کمیسیون‌های مربوط و خواهش هیات اداری از مجلس این است که به خاطر "وضعیت کنونی افغانستان و مشکلاتی" که مردم دچار اند باید مصوبه مجلس را تصویب کنند تا افغانستان در فهرست سیاه بانکداری قرار نگیرد و منافع مردم و کشور حفظ شود.

سرانجام پس از بحثی طولانی بیشتر نمایندگان حاضر در جلسه عمومی مجلس سنا، کارت‌های سبز را بلند کردند و قانون مبارزه با پولشویی را به تصویب رساندند.

با این حال مجلس سنا گفته که این طرح با وجودی که تصویب شده در سه مورد نیازمند تعدیل است که در آینده روی تعدیل مواد آن اقدام خواهند کرد

تغییر واژه "مقاوله" به "قرارداد" در جز نهم بند اول ماده سوم و دو مورد تغییر در فقره اول ماده چهارم که در مورد دلایل ارتکاب به "جرم پولشویی" پیشبینی شده، از مواردی است که مجلس سنا آن را نیازمند تعدیل می‌داند.

نایب اول رئیس مجلس سنا گفت که این سه مورد را بعدا در جلسات "طرح اعضا" به بحث خواهند گذاشت، اگرچه به اساس قانون اساسی افغانستان، در صورتی که مجلس سنا مصوبه مجلس نمایندگان را قابل تعدیل مجدد می‌داند، باید کمیسیون متشکل از دو خانه مجلس قانون را به بحث بگذارند و فیصله این کمیسیون نهایی است.

حق نشر عکس Getty
Image caption با تصویب این قانون انتظار می‌رود که افغانستان از رفتن به فهرست سیاه بانکداری نجات یابد

در افغانستان، قوانین قبل از این که به اجرا گذاشته شوند، باید از زیر ذره بین مجلس نمایندگان، مجلس سنا، در صورت اختلاف کمیسیون مختلط مجلسین و توشیح رئیس جمهوری بگذرد.

قانون مبارزه با پولشویی دوشنبه هفته گذشته ۲۶ جوزا/خرداد از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد.

انارکلی هنریار عضو مجلس نمایندگان گفت که این قانون باید در سال ۲۰۱۲ با معیارهای جهانی برابر می‌شد و به تصویب می‌رسید اما به دلایلی در یک سال و نیم گذشته در جلسات کابینه افغانستان دست به دست شده است.

بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده بود در صورتیکه این قانون تا ۲۳ ژانویه به تصویب نرسد بانکهای افغانستان در فهرست سیاه بانکهای معتبر جهان قرار خواهد گرفت.

در روزهای گذشته به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، نصاب نمایندگان مجلس تکمیل نمی‌شد و این روند باعث اعتراض رسانه‌ها و مردم از کارکرد مجلس نمایندگان افغانستان شد.

قانون مبارزه با پولشویی حالا در ۸ فصل و ۷۰ ماده به تصویب رسید و برای طی مراحل بعدی به رئیس جمهوری افغانستان برای امضاء ارسال می‌شود.

مطالب مرتبط