شهروندان افغانستان صاحب شناسنامه الکترونیکی می‌شوند

Image caption یکی از موارد جنجالی در مورد شناسنامه‌های جدید، اختلاف نظر در مورد درج نام اقوام مختلف شهروندان افغانستان بود

دولت افغانستان نخستین گام‌ها را برای توزیع شناسنامه‌های الکترونیک برداشت.

تیم‌های سه نفره وزارت داخله/کشور، خانه به خانه می‌روند و شهروندان این کشور را نام‌نویسی می‌کنند. آن طور که مسئولان این وزارت می‌گویند، انتظار می‌رود سه تا پنج سال دیگر، تمام شهروندان افغان صاحب شناسنامه معتبر الکترونیکی شوند.

کار چند روزی است که از کابل، پایتخت افغانستان شروع شده است و طی آن هم‌زمان دو کار انجام می‌شود؛ سرشماری و توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی.

استقبال مردم

بیشتر مجریان این برنامه، جوانان تحصیل کرده هستند. روزانه بیش از یک هزار و پانصد نفر را نام نویسی می‌کنند و نام و مشخصات آنها را بر اساس شناسنامه‌های قدیمی شان در فرم‌های جدید ثبت می‌کنند.

مردم کابل از این برنامه استقبال کرده‌اند.

وحیدالله اصغری، یکی از افرادی است که تیم سرشماری وزارت داخله، نام او و خانواده‌اش را برای گرفتن شناسنامه الکترونیکی نوشته‌اند.

او می‌گوید: "قبلا کشور ما در حالت جنگ بود، اما حالا صلح نسبی در کشور تامین شده و این گامی برای پیشرفت و ترقی است که به ما شناسنامه‌های الکترونیکی داده می‌شود."

Image caption برنامه توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی که سه تا پنج سال طول خواهد کشید، بیش از ۱۲۰ میلیون دلار هزینه در بر دارد

افغان‌ها در سال‌های جنگ مدرک معتبر شناسایی نداشتند. توزیع تذکره در چند مرحله، از سوی چند مرجع و با چند رنگ انجام شده است. و هزاران شهروند افغانستان هم برای فرار از کاغذبازی‌های معمول اداری، شناسنامه‌های کاغذی جعلی برای خود درست کرده‌اند.

گل رحمان احمدزی، مسوول فنی در بخش توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی می‌گوید که با اجرای این برنامه، می‌خواهند سر و سامانی به این وضع بدهند.

او می‌گوید: "سوال اینجاست که چرا ما می‌خواهیم برنامه توزیع الکترونیکی را آغاز کنیم؟ برای جلوگیری از جعل و تقلب. در شناسنامه‌های کاغذی قبلی شاید امکان جعل وجود داشت، اما در شناسنامه‌های الکترونیکی این امکان اصلا وجود ندارد."

مشخصات بیومتریک

پس از مرحله نام‌نویسی، مشخصات بیشتری از افراد ثبت می‌شود؛ مانند اثر انگشت، بیومتریک و تصویر دیجیتالی.

این مشخصات وارد بانک اطلاعاتی وزارت مخابرات می‌شود که از طریق یک شبکه ویژه‌ اینترنتی به وزارت داخله و مراکز ثبت نام وصل شده‌است.

مقامات می‌گویند در کابل ۱۰ مرکز ثبت نام فعال وجود دارد که کار در آنها از مدتی به این سو به شدت جریان دارد. ماشین‌های چاپ وزارت داخله هم که به این سیستم واحد شناسنامه‌های الکترونیکی وصل است، آماده فرمان اند.

Image caption بیشتر مجریان این برنامه، جوانان تحصیل کرده هستند

آنها می‌گویند همه چیز آماده است و پس از آنکه کار نام‌نویسی شهروندان به قدر کافی پیش رفت، مرحله چاپ شناسنامه‌ها آغاز خواهد شد.

برنامه توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی که سه تا پنج سال طول خواهد کشید، بیش از ۱۲۰ میلیون دلار هزینه در بر دارد و برای اجرای آن هم حدود یک هزار نفر استخدام شده‌اند.

قانون شناسنامه‌های الکترونیکی

برنامه نام‌نویسی وزارت داخله افغانستان از شهروندان این کشور پس از آن آغاز شده که قانون شناسنامه‌های الکترونیکی اوایل سال جاری میلادی و به دنبال مشاجره‌های لفظی بسیار میان شماری از نمایندگان، توسط پارلمان افغانستان تصویب شد.

اعضای مجلس نمایندگان، در مورد ماده‌های ۶ و ۱۷ این قانون که به درج دین و قوم شهروندان افغان در شناسنامه‌های الکترونیکی اختصاص یافته، اختلاف نظر داشتند.

یکی از موارد جنجالی در مورد شناسنامه‌های جدید، اختلاف نظر در مورد درج نام اقوام مختلف شهروندان افغانستان بود. شماری تاکید داشتند که نام اقوام شهروندان در این شناسنامه ها تذکر داده شود و شماری هم تاکید می کردند که برای همه شهروندان تنها "افغان" استفاده شود.

اما براساس تصمیم مجلس نمایندگان، حالا هر دوی این گزینه ها حذف شده و تنها در شناسنامه‌ جدید، "جمهوری اسلامی افغانستان" نوشته خواهد شد.

نمایندگان پارلمان افغانستان بر سر تعدیل این دو ماده به توافق رسیدند و قرار شد تا این اطلاعات به دلیل ملاحظاتی که وجود دارد تنها در بانک اطلاعاتی شهروندان نگهداری شود و بر روی شناسنامه‌ها الکترونیکی چاپ نشود.

مطالب مرتبط