یک هواپیمای بدون سرنشین در بامیان سقوط کرده است

حق نشر عکس
Image caption از هواپیماهای بدون سرنشین در افغانستان بیشتر برای عملیات تجسسی استفاده می‌شود

مقام‌های محلی در ولایت بامیان گفته‌اند که یک هواپیمای بدون سرنشین در یک منطقه کوهستانی این ولایت سقوط کرده است.

محمدعظیم فرید، ولسوال شیبر در شرق بامیان گفت که ساعت دو بعد از ظهر روز چهارشنبه (۴ سرطان/تیر) ساکنان روستای 'پای موری' گزارش دادند که این هواپیما با کوه برخورد کرده و آتش گرفته است.

آقای فرید افزود که به دنبال این گزارش پلیس به محل حادثه اعزام شده و رفت و آمد به روی مردم بسته شد، چرا که احتمال انفجار مهمات همراه این هواپیما وجود دارد.

ولسوال شیبر گفت که یک موشک هم زیر بال این پرنده شش متری دیده می‌شود.

این مقام محلی که هنگام صحبت با بی‌بی‌سی فارسی در نزدیکی محل رویداد بود، گفت که چیز زیادی از بدنه هواپیما نمانده و بیشتر آن در آتش سوخته است.

آقای فرید گفت که در بامیان هدف نظامی خاصی وجود ندارد و احتمال این که این هوپیما برای هدف قرار دادن شورشیان به این منطقه رفته باشد، بسیار ضعیف است.

بامیان یکی از آرام ترین ولایت‌های افغانستان است و طالبان و دیگر گروه‌های شورشی در این ولایت حضور ندارند.

عظیم فرید افزود که هنوز مشخص نیست که این هواپیمای بدون سرنشین متعلق به کدام نیروها است، ولی گمان می‌رود که مربوط به نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان باشد.

آمریکایی‌ها از این نوع هواپیما در عملیات علیه شبه‌نظامیان حاضر در مناطق قبایلی پاکستان بیشتر استفاده می‌کنند.

دولت پاکستان بارها خواستار توقف عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی شده، اما آمریکایی‌ها به این درخواست‌ها کمتر توجه کرده‌اند.

هواپیماهای بدون سرنشین در افغانستان، به صورت گسترده‌ای در عملیات تجسسی و با هدف یافتن شورشیان مخالف به کار می‌روند و استفاده از آنها در حملات هوایی در داخل این کشور، سابقه چندانی ندارد.