روند رسیدگی به شکایت های انتخاباتی در ولایات تکمیل می‌شود

کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می‌گوید که روند رسیدگی به شکایت‌های دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در دفاتر ولایتی این کمیسیون امروز به پایان می‌رسد.

نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در دفاتر این کمیسیون ۲۵۵۸ شکایت ثبت شده‌است.

او می‌گوید که به اساس قانون، دفاتر ولایتی باید در جریان ده روز پس از انتخابات به این شکایت‌ها رسیدگی کنند.

آقای محسنی گفت که رسیدگی به این شکایت‌ها تا ساعت دوازده امشب به پایان می‌رسد.

وی افزود که شرح شکایت‌ها و نتیجه رسیدگی به آنها فردا در سایت انترنتی این کمیسیون به نشر خواهد رسید.

او گفت که شاکیان می‌توانند در صورت ناراضی بودن از نتایج این رسیدگی‌ها، در مدت ۷۲ ساعت آینده به دفتر مرکزی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی استیناف خواه شوند.

آقای محسنی می گوید که تاکنون ده مورد استیناف طلبی در دفتر این کمیسیون ثبت شده‌است.

رسیدگی به شکایت ها در غیاب یک نامزد

حق نشر عکس AP
Image caption عبدالله عبدالله روابطش را با کمیسیون های انتخاباتی چهار روز پس از انتخابات به تعلیق درآورد

رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در دفاتر ولایتی این کمیسیون در حالی صورت گرفت که عبدالله عبدالله نامزد ریاست جمهوری روابط خود را با کمیسیون‌های انتخاباتی به دلیل آنچه تقلب سازمان یافته می خواند، از تاریخ ۲۸ خرداد/جوزا به تعلیق درآورده‌است.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بین اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله برگزار شد.

سخنگوی کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می گوید که امیدوارند پس از استعفای ضیاالحق امرخیل، تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله به پروسه انتخابات دوباره بپیوندند و اگر در مواردی بر فیصله های دفاتر ولایتی اعتراض دارند، استیناف خواه شوند.

برطرفی ضیاالحق امرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات از شرایط اصلی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله برای برگشت به پروسه انتخابات بود.

روشن شدن رقم واقعی مشارکت مردم در انتخابات و جداسازی آرای پاک از آرای تقلبی به خصوص در شماری از ولایات مشکوک از دیگر خواسته های این ستاد است.

گفت‌وگوها برای بازگشت این تیم به پروسه انتخابات پس از استعفای آقای امرخیل با پادرمیانی دفتر سازمان ملل متحد در کابل آغاز شده است.

اما فاضل سانچارکی سخنگوی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله به بی‌بی‌سی گفت که تاکنون این گفت‌وگوها به نتیجه کامل نرسیده است و هنوز رایزنی ها ادامه دارد.

او گفت که شرایط آنها مشخصا به کمیسیون مستقل انتخابات داده شده و هر زمانی که این شرایط برآورده شود، آنها دوباره به پروسه انتخابات می‌پیوندند.

آقای سانچارکی گفت که تمام فعالیت‌های کمیسیون‌های انتخاباتی از زمان تعلیق روابط آنها با این کمیسیونها، تا بازگشت دوباره شان به پروسه، مردود است.

سرنوشت قضیه رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات

ژنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل در روز برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، ضیاالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات را متهم به انتقال غیر قانونی مواد انتخاباتی کرد.

آقای محسنی می‌گوید که در مورد این قضیه سه شکایت؛ یک شکایت از تیم انتخابات اصلاحات و همگرایی، یک شکایت از سوی خود آقای امرخیل مبنی بر مداخله فرمانده پلیس کابل در کارش و یک شکایت از مردم سروبی به خاطر محروم ماندن شان از حق رای در این کمیسیون ثبت شده است.

او گفت که موضوع شکایت تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، برطرفی آقای امرخیل بود که پس از استعفای او، منتفی شد.

اما به گفته وی، به دو شکایت دیگر که از سوی آقای امرخیل و مردم سروبی در مورد این قضیه ثبت شده رسیدگی صورت گرفته که فردا نتایج آن اعلام خواهد شد.

همچنین ستاد عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ اول سرطان/تیر یک فایل صوتی را در اختیار رسانه‌ها قرار داد و ادعا کرد در این فایل صوتی، فردی که ستاد آقای عبدالله مدعی شده که ضیاالحق امرخیل است به فردی که ادعا شده عضو ستاد انتخاباتی آقای احمدزی است، به زبان پشتو دستور می‌دهد که "دست روی دست ننشیند و کاری کند."

در قسمت دیگری از این فایل صوتی، به یکی از کارمندان ارشد محلی کمیسیون انتخابات دستور داده می شود که "گوسفندها" را به کوه‌ها ببرد و "چاق" برگرداند. ستاد آقای عبدالله ادعا می‌کند که منظور او بردن صندوق‌های خالی و پر کردن آن به نفع آقای احمدزی است.

یک روز پس از نشر از این فایل صوتی، آقای امرخیل استعفا داد اما گفت که این فایل صوتی جعلی است و او به خاطر منافع ملی استعفا می دهد.

سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می گوید که تاکنون هیچ شکایت رسمی در مورد این فایل صوتی، در این کمیسیون ثبت نشده است.

با آنهم به گفته وی، این امکان وجود دارد که کمیسیون به صلاحیت خود و یا پس از شکایتی در این مورد، به این قضیه رسیدگی کند.

کشمکش های انتخاباتی در این کشور در حالی جریان دارد که به اساس جدول زمانی انتخابات باید نتایج ابتدایی انتخابات به تاریخ یازدهم سرطان/تیر و نتایج نهایی آن به تاریخ ۳۱ سرطان اعلام شود.

مطالب مرتبط