روزنامه های کابل؛ چهارشنبه چهارم سرطان

Image caption دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ بیست و چهارم جوزا برگزار شد

روزنامه های چهارم سرطان/تیر کابل امروز نیز در سرمقاله ها و مطالب تحلیلی شان به کشمکش های انتخابات ریاست جمهوری این کشور پرداخته اند.

"اعتماد سازی باید ادامه یابد"

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که دفتر سازمان ملل متحد در کابل پس از کناره‌گیری آقای امرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات از سمتش، تلاش‌های میانجی‌گرانه‌اش را میان کمیسیون انتخابات و ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله افزایش داده است.

۸‌صبح نوشته که حالا دیپلومات‌ها و کارشناسان سازمان ملل متحد باید از تمام توانایی‌های‌شان برای پایان بحران انتخاباتی کنونی استفاده کنند.

۸‌صبح افزوده جامعه جهانی هم باید متوجه باشد که پایان بحران انتخاباتی کنونی، می‌تواند از هدر رفتن تمام هزینه‌های انسانی و مالی آنها جلوگیری کند.

نویسنده ‌۸صبح به این باور است که باید روی میکانیزمی توافق شود که بر مبنای آن، رای جعلی از رای‌های پاک مردم افغانستان جدا شود و هر نامزدی که بیشترین رای پاک را آورده است، رئیس‌جمهوری کشور اعلام شود.

۸‌صبح همچنان به پر شدن پست خالی دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات اشاره کرده و نوشته که باید کسی در این سمت تعیین شود که مورد اعتماد هر دو ستاد انتخاباتی باشد.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که پس از آغاز گفتگوهای دوباره تیم اصلاحات و همگرایی با کمیسیون انتخابات و دفتر سازمان ملل متحد امیدواری هایی به وجود آمده است.

اطلاعات روز می نویسد که تلاش‌های میانجی‌گرانه‌ سازمان ملل می‌تواند فضای اعتماد و همکاری را میان دسته‌های انتخاباتی و نهادهای انتخاباتی دوباره احیا کرده و زمینه را برای بازگشت به روند عادی پروسه فراهم سازند.

روزنامه جامعه باز نیز می نویسد مهم‏ترین کاری که در روزهای آتی باید مورد توجه جدی قرار بگیرد، تلاش‏ها برای بسترسازی الزامات اعتمادسازی و بحران‏ زدایی است.

به باور نویسنده جامعه باز اعتمادسازی تنها از طریق اعمال شفافیت بر نتایج انتخابات به دست می آید.

ضرورت سریع به ختم پروسه انتخابات

روزنامه افغانستان می نویسد که جنجالهای انتخاباتی مردم را از دموکراسی ناامید ساخته و مشکلات زیادی برای آنها به وجود آورده است.

افغانستان نوشته که اگر این انتخابات به شکل مسالمت آمیز پایان نیابد ممکن است بار دیگر اختلافات زبانی، نژادی و قومی در افغانستان شدت یابد و دوباره در این کشور جنگ آغاز شود.

نویسنده افغانستان به مشکلات اقتصادی پیش آمده از طولانی شدن پروسه انتخابات نیز اشاره کرده و نوشته که تمام بخش های زندگی مردم افغانستان با انتخابات گره خورده است.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که آرای پاک مردم باید تنها راه حل برای بحران فعلی انتخابات باشد.

اطلاعات روز افزوده که نباید تصمیمی خارج از آرای مردم و پروسه‌ انتخابات مبنی بر سازش سیاسی ‌یا تقسیم قدرت میان تیم‌های انتخاباتی گرفته شود.

روزنامه چراغ می نویسد که آرامش نسبی این چند سال اخیر برای مردم افغانستان غنیمت است و نمی خواهند آن را از دست بدهند.

چراغ از طرفین دخیل در بحران انتخابات خواسته که همدیگر پذیر باشند و به این جنجال ها خاتمه دهند.

چراغ می نویسد که عمیق شدن اختلافات انتخابات به سود هیچ کسی نیست و حتی خطر دامن زدن به اختلافات قومی در افغانستان را به همراه دارد.

نویسنده چراغ از کمیسیون های انتخاباتی خواسته که با دقت و شفافیت به وظایف شان رسیدگی کنند تا بحران انتخابات به خوبی و آسانی حل شود.

مطالب مرتبط