'صدها تن از نفرات طالبان' به هلمند حمله کرده‌اند

Image caption هلمند از مناطق ناامن افغانستان محسوب می‌شود

صدها تن از نفرات گروه طالبان به مراکز نظامی در جنوب ولایت هلمند حمله کرده و با نیروهای دولتی درگیر شده‌اند.

براساس گزارش‌های رسیده، عملیات طالبان که با حمله به ولسوالی سنگین آغاز شده بود در حال حاضر، به سه ولسوالی کجکی، موسی قلعه و نوزاد نیز گسترش یافته است.

خبرنگار بی‌بی‌سی به نقل از مقامات محلی گفته است که نفرات طالبان عملیات خود را با حمله به تعدادی پاسگاه پلیس در سنگین آغاز کردند و تا کنون، ۳۵ تن از نیروهای دولتی و بیش از یکصد تن از نفرات طالبان کشته شده‌اند.

گفته می‌شود ۳۰ غیر نظامی نیز جریان این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

مقام‌های محلی به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته‌اند که حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تن از نیروهای وابسته به گروه طالبان در این درگیری‌ها شرکت دارند.

گروه طالبان مدعی تسلط بر ولسوالی نوزاد این ولایت شده اما منابع دولتی این ادعا را رد کرده‌اند.

در عین حال، شماری از ساکنان محلی به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته‌اند که این ولسوالی به دست افراد طالبان افتاده است.

منابع محلی گفته‌اند که چند صد خانواده ساکن در منطقه درگیری، به خصوص ولسوالی نوزاد، خانه‌های خود را ترک کرده و بسیاری از آنان، با پای پیاده عازم مناطق امن‌تر شده‌اند.

این منابع رقم بیجاشدگان را ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ خانواده اعلام کرده‌اند. شماری از این بیجاشدگان به لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند وارد شده‌اند و گفته می‌شود با کمبود مواد غذایی مواجه هستند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در منطقه می‌گوید که دولت افغانستان نیروهای تازه نفس را برای مقابله با این حمله به منطقه اعزام کرده است.

ولایت هلمند در جنوب افغانستان و هم‌مرز پاکستان است. این ولایت از مناطق نسبتا ناامن محسوب می‌شود و شبه‌نظامیان طالبان و همچنین قاچاقچیان مواد مخدر در بخش‌هایی از این ولایت فعالیت دارند.

مطالب مرتبط