امنیت ملی افغانستان هشت تن را به اتهام سازمان‌دهی عملیات انتحاری بازداشت کرد

حق نشر عکس NDS
Image caption سخنگوی امنیت ملی افغانستان می گوید که بازداشت‌شدگان قصد داشتند در جریان راهپیمایی‌های احتمالی در کابل حملات انتحاری کنند

اداره عمومی امنیت ملی افغانستان گفته که گروهی را بازداشت کرده که سعی داشتند در کابل، پایتخت این کشور دست به یک سری حملات هراس‌افگنانه بزنند.

امنیت ملی افغانستان با پخش خبرنامه‌ای گفته که این گروه شامل پنج سازمانده و سه حمله‌کننده انتحاری است و در ناحیه دوازدهم شهر کابل بازداشت شده‌اند.

در خبرنامه امنیت ملی آمده که این افراد، هنگام بازداشت تجهیزات جنگی و جلیقه‌های انتحاری به همراه داشتند.

امنیت ملی افغانستان می‌گوید که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که این افراد از آن سوی خط دیورند که مناطق قبایلی پاکستان است به کابل آمده بودند.

حسیب صدیقی، سخنگوی امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که برنامه این شورشیان اجرای حملات انتحاری در جریان راهپیمایی‌های احتمالی در پایتخت بوده است. او می‌گوید که اگر این مهاجمان موفق به انجام عملیات انتحاری می‌شدند، می‌توانست منجر به کشته شدن صدها تن از غیرنظامیان شود.

آقای صدیقی گفت که این افراد در اعترافات خود گفته‌اند که از پیشاور پاکستان فرمان می‌گیرند و در شهر تل وزیرستان آموزش دیده‌اند.

حق نشر عکس
Image caption رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان برای گفت‌وگو در مورد مبارزه با تروریسم و همکاری‌های امنیتی در راس هیاتی به پاکستان رفته است

به دنبال برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، تعدادی از گروه‌ها در اعتراض به آنچه "تقلب گسترده و سازمان یافته" در این انتخابات می‌دانند، راهپیمایی‌هایی را در کابل راه‌اندازی کردند.

در حال حاضر در برخی از نقاط شهر خیمه‌های معترضانی که نسبت به عملکرد کمیسیون‌های انتخاباتی انتقاد دارند، برپا است و این معترضان هشدار داده‌اند در صورتی که به خواسته‌های شان که مبارزه با تقلب است رسیدگی نشود، راهپیمایی‌های گسترده راه اندازی خواهند کرد.

در بخشی از خبرنامه امنیت ملی همچنین آمده که این اداره "رژیم خاص امنیتی را به خاطر جلوگیری از حملات تروریستی در شهر کابل" روی دست گرفته است.

این در حالی است که صبح امروز هیاتی به ریاست مشاور شورای امنیت ملی افغانستان به پاکستان سفر کرده تا با مقام‌های عالی رتبه پاکستانی در مورد "مبارزه مشترک با تروریسم" و مسایل امنیتی دیدار و گفت‌وگو کند.

افغانستان بارها از پاکستان به عنوان یکی از پناهگاه‌های امن شورشیان طالب یاد کرده و از مقام‌های پاکستانی خواسته که برای از بین بردن این پناهگاه‌ها مبارزه جدی کند.

روز گذشته یان کوبیش، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل گفت که دو کشور در یکی از پرچالش‌ترین مراحل روابط خود قرار دارند و او امیدوار است که سفر هیات افغانستان به پاکستان، دو کشور را در همکاری برای مبارزه با تروریسم هماهنگ کند.

مطالب مرتبط