'حمله گروه طالبان در ولایت هلمند سرکوب شد'

حق نشر عکس AP
Image caption سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که حمله طالبان در هلمند سرکوب شده است

مسئولان امنیتی افغانستان می گویند که حمله گروه طالبان را در ولایت هملند سرکوب کرده‌اند و اکنون عملیات برای پاکسازی این منطقه آغاز شده است.

در چند روز اخیر صدها تن از اعضای گروه طالبان به مراکز نظامی در جنوب ولایت هلمند حمله کرده و با نیروهای دولتی درگیر شدند.

براساس گزارش‌های رسیده، عملیات طالبان که با حمله به ولسوالی سنگین آغاز شده بود، بعدا به سه ولسوالی کجکی، موسی قلعه و نوزاد نیز گسترش یافت.

ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز در یک نشست خبری گفت نیروهای امنیتی افغان، در برابر این حمله، با مشکل نیرو و امکانات روبرو نبودند و موفقانه به آن پاسخ دادند.

او گفت: "این حمله، بسیار بزرگ و خطرناک بود که ابعاد داخلی و خارجی داشت."

به گفته آقای عظیمی گروه طالبان با تقلید از بعضی تحرکات در منطقه، دست به این حمله زده بودند اما او تاکید کرد که جنگ در عراق و جنگ در افغانستان، هیچ شباهتی با هم ندارند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/کشور نیز می‌گوید که در حال حاضر اوضاع در ولایت هلمند در کنترل نیروهای امنیتی است و کمک به بیجاشدگان آغاز شده است.

به گفته او حدود ۱۰۰۰ خانواده در نتیجه این حملات خانه های خود را ترک کردند.

روز گذشته مقام‌های محلی در ولایت هلمند، شمار بیجاشدگان را حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ خانواده اعلام کرده بودند.

آقای صدیقی گفت که گروه طالبان همه ساله حملاتی را بر ولسوالی سنگین ولایت هلمند راه‌اندازی می‌کنند اما هر بار شکست می‌خورند.

او گفت: "مقامات پلیس در هلمند گفته‌اند که این بار در حمله این گروه بر ولسوالی سنگین، بیشتر افراد خارجی چون پنجابی‌ها، وزیرستانی‌ها و حتی نظامیان پاکستانی دست داشتند."

او افزود که اگر این ادعا ثابت شود یک تجاوز آشکار است و افغانستان پس از آن "موضع‌گیری آشکار" خود را خواهد داشت.

دولت پاکستان تاکنون واکنشی به این ادعای مسئولان افغان نشان نداده است.

این ادعاها بر دخالت نظامیان پاکستان در این جنگ، در حالی صورت می گیرد که افغانستان هنوز برای توقف حملات موشکی پاکستان به نقاط مرزی شرق افغانستان، با این کشور در تماس دیپلوماتیک است.

'تلفات سنگین در حمله به ولسوالی سنگین'

Image caption سخنگوی وزارت داخله می گوید که در جنگ هلمند، سی سرباز پلیس کشته و چهل پلیس دیگر زخمی شدند.

قاری یوسف که خود را سخنگوی گروه طالبان می‌خواند، در ایمیلی که به خبرنگاران فرستاده، مدعی شده در حمله این گروه به ولایت هلمند، تلفات سنگینی بر نیروهای امنیتی افغان وارد شده است.

اما سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید که در این درگیری نزدیک به ۱۵۰ عضو گروه طالبان کشته و دست کم ۹۰ تن دیگر از آنها زخمی شدند.

به گفته وی، در این حمله ۳۰ سرباز پلیس نیز کشته و چهل پلیس دیگر زخمی شده‌اند.

ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز در نشست خبری امروز، شمار تلفات نیروهای ارتش این کشور در درگیری هلمند را ۲۵ کشته و زخمی اعلام کرد.

آقای عظیمی شمار دقیق نیروهای ارتش که در این عملیات کشته شده‌اند را مشخص نکرد.

این جنگ تلفات غیرنظامی نیز داشته که در برخی از گزارش‌های منتشر شده شمار آن دست کم سی نفر گفته شده است.

اما آقای صدیقی می‌گوید که تاکنون شمار دقیق تلفات غیرنظامیان این درگیری معلوم نیست اما او دلیل اصلی این تلفات را شلیک موشک از سوی مخالفان مسلح خواند.

به گفته او این جنگ برای نیروهای دولتی، به خاطر جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، کمی طولانی شد.

ولایت هلمند در جنوب افغانستان و هم‌مرز پاکستان است. این ولایت از مناطق نسبتا ناامن محسوب می‌شود و شبه‌نظامیان طالبان و همچنین قاچاقچیان مواد مخدر در بخش‌هایی از این ولایت فعالیت دارند.

مطالب مرتبط