هواداران عبدالله عبدالله در اعتراض به "تقلب در انتخابات" تظاهرات کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption عبدالله عبدالله نامزد معترض دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در جمع معترضان کابل حاضر شد

هزاران تن از هواداران گروه انتخاباتی اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، امروز جمعه ۶ سرطان/تیر، در اعتراض به آنچه "تقلب گسترده و سازمان‌یافته" در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور می‌خوانند، در چند نقطه از شهر کابل دست به تظاهرات زدند.

متعرضان در پایان این راهپیمایی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری افغانستان در چهارراه پشتونستان تجمع کردند و شعارهایی چون "رای ما، عزت ماست"،" عاملان تقلب باید محاکمه شوند"، "قیام ما در برابر تقلب گسترده است" و "نتایج عملکرد کمیسیون انتخابات را مردود می‌شماریم" سر دادند.

عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با محمد خان معاون اول خود در جمع معترضان حاضر شد و گفت که جلو تقلب باید گرفته شود.

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی و عضو گروه انتخاباتی اصلاحات و همگرایی، محمود کرزی برادر رئیس جمهور کرزی و صلاح الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح نیز در جمع معترضان حاضر شدند.

عبدالحکیم یکی از معترضان گفت که در این تظاهرات شرکت کرده که "از حق خود و از رایی که داده است تا آخرین قطره خون خود" دفاع کند.

در غرب کابل در راهپیمایی دیگری محمد محقق معاون دوم آقای عبدالله در میان معترضان در سخنرانی کوتاهی از آنچه تقلب گسترده در انتخابات خواند شکایت کرد و گفت که "تقلب سرکوب دموکراسی" است.

خبرهایی هم از راه‌اندازی تظاهرات مشابه در ولایت بلخ در شمال افغانستان گزارش شده است.

تظاهرات امروز در کابل که تا حوالی ظهر ادامه داشت جریان عادی ترافیک را مختل کرد و از سویی هم جنجال‌های انتخاباتی در روزهای اخیر مردم را نسبت به احتمال برپایی راهپیمایی‌های خشونت‌آمیز نگران کرده‌است.

روز گذشته نیز احمد ضیاء مسعود، عضو تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی، از اعتراضات مدنی که از یک هفته پیش در کابل به راه افتاده انتقاد کرد و گفت که برپا کردن خیمه‌ها در خیابان‌ها، "سبب آزار و اذیت مردم کابل شده و مشکلات ترافیکی به بار آورده است و برخی از کسانی که در این خیمه‌ها جمع شده‌اند، مردم را لت و کوب کرده‌اند."

انتخابات جنجالی

حق نشر عکس AP
Image caption خواست اساسی معترضان، به دادگاه کشانیدن افرادی است که به گفته آنها متهم به تقلب در انتخابات هستند

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری حالا به یکی از جنجالی‌ترین موضوعات افغانستان بدل شده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان قرار است تا کمتر از شش روز دیگر نتایج ابتدایی این انتخابات را اعلام کند.

اما پیش از اعلام این نتایج عبدالله عبدالله نامزد معترض دور دوم انتخابات، مقام های کمیسیون انتخابات و مسئولان محلی حکومتی را به "تقلب گسترده و سازمان یافته" به نفع نامزد رقیب متهم کرده و گفته است که باید "آرای پاک از ناپاک" جدا شود.

آقای عبدالله، حدود ده روز قبل گفت که تا برآورده شدن کامل خواسته‌هایش از کمیسیون انتخابات افغانستان، تمام روابط تیم انتخاباتی خود را با این کمیسیون به حالت تعلیق درمی‌آورد.

اما اشرف غنی احمدزی، رقیب آقای عبدالله در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، گفته است آرایی که به او داده شده "پاک" است و از رقیبش خواسته تا به روند انتخابات بازگردد و اعتراض‌هایش را از مرجع قانونی آن پی‌گیری کند.

اما ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله گفته که "تقلب گسترده بوده و اگر آرای تقلبی از واقعی جدا شود، تاثیر بسیاری بر نتیجه انتخابات خواهد گذاشت."

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات نیز گفته‌اند که با هر دو نامزد در تماس هستند و برای حل مشکلات به میان آمده تلاش می‌کنند. این کمیسیون همچنین اعلام کرده که آرای ده‌ها محل رای‌گیری را به دلیل وجود سوء ظن درمورد آنها به بازشماری و تفتیش گذاشته است.

دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در کابل نیز از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله خواسته که برای حل بن بست سیاسی به صورت مشترک تلاش کنند.