'افغانستان آینه عراق نخواهد شد'

حق نشر عکس BBC World Service

بلند‌پایه‌‌ترین افسر ارتش بریتانیا در افغانستان می‌گوید عقیده ندارد افغانستان بعد از خروج نیروهای بین‌المللی مثل عراق دچار درگیری‌های فرقه‌ای شود.

ژنرال جان لوریمر در صحبت با بی‌بی‌سی گفته است که شرایط در عراق و افغانستان کاملا با هم متفاوتند.

لرد ریچارد فرمانده سابق ارتش بریتانیا این هفته هشدار داد ممکن است جنگ در افغانستان تکرار شود.

مقایسه نادرست

ژنرال لوریمر که معاون فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان است هفته پایانی خدمتش را در این کشور می‌گذراند.

او گفت مطمئن است که افغانستان بعد از خروج نیروهای خارجی امنیت خواهد داشت و نیروهای ملی ارتش افغانستان، در مقایسه با نیروهای عراقی بهتر آموزش دیده‌اند و از پس خطرات شورشیان خیلی بهتر برخواهند آمد.

ژنرال لوریمر عملکرد نیروهای افغان در طول انتخابات را تحسین کرد. او گفت فکر نمی‌کند مقایسه ارتش افغانستان و عراق کار درستی باشد و کمکی به ماجرا بکند.

"شرایط خیلی با هم فرق می‌کنند، زمینه ها متفاوتند، فکر می‌کنم موضوع مهم حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان، آموزش آنها به نیروهای افغان، مشاوره و آزمایش نیروهای امنیت ملی افغانستان بوده است. افغان‌ها می‌خواهند که جامعه بین المللی اینجا باقی بماند."

حق نشر عکس BBC World Service

ژنرال لوریمر گفت نیروهای افغان در تامین امنیت مخصوصا در دوران انتخابات افغانستان بسیار موثر بوده‌اند.

او گفت آنها هنوز همه توانایی‌های لازم را ندارند ولی روی آن هم کار می‌کنند. نیروهای افغان به خودباوری رسیده‌اند و نیروهای بین المللی هم به این نیروها کمک می‌کنند تا شکاف‌های موجود را از میان بردارند.

جامعه بین‌المللی تا سال ۲۰۱۷ میلادی سالانه چهار میلیارد دلار را برای امنیت افغانستان در نظر گرفته و چهار میلیارد دلار هم سالانه صرف توسعه افغانستان خواهد شد تا به ثبات و امنیت بلند‌مدت کشور کمک کند.

زنگ خطر

اوایل این ماه حامد کرزی رئیس‎‌جمهوری افغانستان، ادعاهای مربوط به اینکه گروه‌های مرتبط با القاعده می‌خواهند به کشور برگردند و شرایطی مشابه عراق ایجاد کنند را رد کرد.

بی بی سی در مصاحبه با آقای کرزی از او پرسید آیا ممکن است شرایطی مشابه عراق در افغانستان اتفاق بیافتد و او پاسخ داد هرگز به هیچ وجه.

ولی این هفته لرد ریچارد، فرمانده سابق ارتش بریتانیا که سال گذشته به عنوان فرمانده نیروهای دفاعی بازنشسته شد، هشدار داد که جنگ ممکن است در افغانستان تکرار شود، مگر آنکه کمک‌های مورد نیاز، به دولت این کشور داده شود.

لرد ریچارد به شبکه خبری اسکای در بریتانیا گفت برای من این زنگ خطر است که اگر ما به تعهد خودمان به مردم افغانستان احترام نگذاریم، می‌ترسم آنچه که در سوریه و عراق شاهد آن هستیم سال آینده در افغانستان تکرار شود و ما باید روی این مساله متمرکز باشیم.