کمیسیون شکایت انتخاباتی: ۲۱۶۰ شکایت قابل رسیدگی نبودند

حق نشر عکس IECC
Image caption محسنی: تیم اصلاحات وهمگرایی تاکنون این نوار صوتی منتسب به امرخیل را به صورت رسمی به کمیسیون ارسال نکرده است

سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان اعلام کرده که از بیش دو هزار و ۵۰۰ شکایت انتخاباتی که به این کمیسیون رسیده بود، دو هزار و ۱۶۰ مورد آن قابل رسیدگی نبودند.

نادر محسنی روز شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که در مورد این شکایت‌ها یا دلایل، شواهد و اسناد وجود نداشت یا اینکه دفاعیه لازم در مودرشان مطرح نشد.

او در ادامه توضیح داد که در روند رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در سراسر افغانستان، دفاتر ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در ۴۳ مورد تصمیم به توصیه گرفت، در ۹ مورد هشدار داد، در ۲۷ مورد مرتکبین جریمه شدند و در ۵۹ مورد آرا را باطل کردند.

آقای محسنی افزود که دو مورد به نهادهای عدلی و قضایی معرفی و ۶ کارمند کمیسیون مستقل انتخابات نیز به دلیل تخلف از وظایف شان برکنار شدند.

او افزود که دفاتر ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در ۱۱۲ مورد به دلیل تهدیدهای امنیتی نتوانسته‌اند رسیدگی کنند و رسیدگی به آنها به دفتر مرکزی محول شده و در ۸۶ مورد نیز تاکنون بررسی مجدد درخواست شده‌است.

ستاد انتخاباتی آقای عبدالله پیشتر نوار صوتی منسوب به ضیاءالحق امرخیل، رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات را منتشر کرد و خواستار برکناری آقای امرخیل شد که سرانجام آقای امرخیل تصمیم به کناره‌گیری از وظیفه‌اش گرفت.

دبیرکمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی، گفت که متاسفانه تیم اصلاحات و همگرایی تاکنون این نوار صوتی را به صورت رسمی به کمیسیون ارسال نکرده است.

او در ادامه افزود که برای رسیدگی به صحت و سقم این نوار صوتی نیاز است که مشخص شود کدام منبع صدا را ثبت کرده و برای این کار آیا جواز قانونی داشته یا خیر؟

آقای محسنی تاکید کرد که برای تثبیت این صدا که مربوط به امرخیل است یا خیر؟ ما از مراجع بین‌المللی از جمله سازمان ملل خواستار کمک فنی شده‌ایم. چون سازمان ملل هم مورد اعتماد تیم تحول و تداوم است و هم مورد اعتماد تیم اصلاحات و همگرایی است.

او تاکید کرد که سوال بعدی زمان ثبت این نوار صوتی است که مشخص شود زمانی که این سند تهیه شده چه زمان بوده است که بعد از این اقدامات به قضیه رسیدگی خواهد شد.

دبیر کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی اعلام کرد که تاکنون تیم آقای عبدالله نوار صوتی را که در اختیار دارند به صورت رسمی در اختیار این کمیسیون قرار نداده و ما براساس درخواست عموم رسیدگی به این نوار صوتی را آغاز می‌کنیم.

آقای محسنی تاکید کرد که کمیسیون رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی تنها به مواد رسیدگی خواهد کرد که مربوط به مسایل انتخاباتی شود و مسایل که جنبه‌های غیر انتخاباتی دارد، به مراجع مربوط سپرده خواهد شد.

او افزود که تیم آقای عبدالله اعلام کرده که نمایندگان آنان در روند رسیدگی به شکایت انتخاباتی حضور نداشته‌اند و این اظهار نظر آنان به معنی رسیدگی مجدد به این موارد می‌شود.

آقای محسنی تاکید کرد که تیم‌های انتخاباتی فرصت دارند تا ساعت ۱۲ شب روز دوشنبه آینده اگر خواستار بررسی مجدد هستند، درخواست‌های خود را به کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی ارسال کنند.

مطالب مرتبط