روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۷ سرطان

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption عکس و تیتر، روزنامه افغانستان

نبرد میان افراد گروه طالبان و نیروهای امینتی افغان در ولایت هلمند در جنوب این کشور، توانمندی نیروهای امنیتی افغان و تظاهرات دیروز هواداران آقای عبدالله یکی از موضوعاتی اصلی اغلب روزنامه‌های صبح روز شنبه کابل را تشکیل می‌دهند.

اغلب روزنامه‌های غیر دولتی کابل تیتر و عکس اول خود را به تظاهرات دیروز هواداران تیم اصلاحات و همگرایی در کابل اختصاص داده و نوشته‌اند که هزاران نفر از هواداران گروه انتخاباتی اصلاحات و همگرایی در اعتراض به آنچه "تقلب گسترده و سازمان یافته" در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری می‌خوانند در چند نقطه شهر کابل تظاهرات کردند.

۸صبحنوشت که طالبان با هجوم به هلمند، در واقع حملات تهاجمی‌شان را کلید زده‌اند. گروه طالبان، گروه‌های همسو با آنان و حلقات حامی‌شان در پاکستان می‌خواهند با راه‌اندازی چنین حملاتی، توانایی‌های نیروهای امنیتی کشور را بیازمایند.

این روزنامه با اشاره به تلفات نیروهای پلیس محلی در این درگیری نوشت: "پلیس آن‌طوری که لازم است، مجهز نیستند. گروه طالبان جدیدترین شیوه‌های جنگی را آموزش می‌بینند و جنگ‌افزارهای مدرن در اختیارشان قرار می‌گیرد."

سرمقاله نویس ۸صبح تاکید کرد که وظیفه پلیس در هیچ کشوری جنگ نیست، اما ناگزیری‌های امنیتی سبب شده است که پلیس افغان در خط مقدم نبرد با افراد گروه طالبان قرار گیرند.

۸صبح افزوده که پاسگاهای پلیس در روستاهای آشوب‌زده‌ای ولسوالیهای سنگین، نوزاد، موسی قلعه و مارجه ضعیف‌ترین نقطه‌ها هستند.

حق نشر عکس opensociety
Image caption کارتون روز، روزنامه جامعه باز

دست پاکستان در درگیری هلمند

روزنامه آرمان ملی نیز مدعی شده که جنگ هلمند را پاکستانی‌ها رهبر کرده است. به گزارش این روزنامه این درگیری از هفت روز پیش در ولسوالی سنگین آغاز و در حدود دو هزار خانواده آواره شدند.

این روزنامه در مطلب خود افزوده که درگیری در ولسوالی سنگین تمام شده، ولی در ولسوالی نوزاد و موسی قلعه درگیری به صورت پراگنده ادامه دارد.

روزنامه دولتی هیواد نیز از قلع و قمع نیروهای مهاجم مخالف دولت در ولایت هلمند خبر داده و مدعی شده که در این حمله در کنار نیروهای گروه طالبان، نظامیان ارتش پاکستان نیز حضور داشتند که با رشادت نیروهای امنیتی افغان این حمله خنثی شد و مخالفان شکست خورد.

این روزنامه افزوده که نیروهای مخالف دولت افغانستان در نظر داشتند که با اجرای این عملیات در جنوب از افغانستان عراقی دیگر بسازد.

روزنامه دولتی اصلاح نیز به نقل از محمد نعیم، والی ولایت هلمند، نوشته که حمله نیروهای مخالف بر ولسوالی سنگین و نوزاد این ولایت در شهر کویته مرکز ایالت بلوجستان پاکستان طراحی شده بود.

والی هلمند مدعی شده که نیروهای سازمان اطلاعات ارتش پاکستان عملا در جبهه جنگ با نیروهای امنیتی افغانستان درگیر و رهبری جنگ را به عهده داشتند.

این روزنامه به نقل از والی هلمند افزوده‌است که گروه طالبان برنامه دارند با تصرف ولسوالی سنگین ولایت هلمند، جنگ را به ولایتهای هرات در غرب، بادغیس در شمال غرب و غور در مرکز افغانستان بکشاند.

چرخه‌ باطل دستگیری و آزادسازی طالبان

روزنامه افغانستان نیز از رهای نیروهای گروه طالبان که توسط نیروهای امنیتی افغان بازداشت می‌شوند، انتقاد کرده و آنرا یک چرخه باطل در روند تامین امنیت در افغانستان دانسته است.

این روزنامه افزوده است که برخورد مصلحت گرا و سهل انگارانه با یافته‌های نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور در مورد شبکه‌های تروریستی و دهشت افگن از سوی حکومت و سیاستمداران، یکی از مهمترین عوامل تداوم جنگ و عدم موفقیت در مبارزه با تروریسم است.

Image caption ولایت هلمند در جنوب افغانستان یکی از ولایتهای نا آرام و استراتژیک برای دولت افغانستان به حساب می‌آید

افغانستان افزوده که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی از کشف، تخریب و دستگیری شبکه‌های تروریستی و دهشت افگن و خنثی سازی دسیسه‌های گوناگون خبر می‌دهند؛ اما متاسفانه مردم کمتر شاهد محاکمه آنان هستند.

این روزنامه مدعی شده که بیشتر این افراد به پیشواز مصالحه و یا دیگر مصلحت‌های قومی و منطقه‌ای از سوی رئیس جمهور و یا نهادهای عدلی و قضایی رها می‌شوند. امری که بیش از پیش به تروریستان جرات داده و صفوف آنان را محکم تر می‌سازد.

شاه‎ کلید امنیت در کشور

روزنامه سخن جدید نیز اعتماد به نیروهای امنیتی افغان را شاه کلید امنیت در افغانستان دانسته و افزوده است که عملیات موفقانه‎ای امنیتی در ماه‎های گذشته، میزان اعتماد به نیروهای امنیتی را افزایش داد و ثابت ساخت که با تقویت و تجهیز نیروهای داخلی می‎توان به ثبات مستمر و پایدار دست یافت.

این روزنامه افزوده که تأمین امنیت دو دور انتخابات ریاست جمهوری، سرکوب حمله‎ای گسترده مخالفان دولت در ولایت هلمند و جلوگیری از چندین حمله‎ی خطرناک انتحاری و انفجاری در سراسر کشور از جمله مواردی‌اند که طی ماه‎های گذشته نشان از توانمندی این نیروها دارد.

سخن جدید تاکید کرده که بدون شک، انگیزه و روحیه‎ای نیروهای داخلی برای حفظ استقلال، تحکیم صلح و مقابله با هرگونه هراس‎افگنی و شورش‎گری که امنیت ملی را به خطر اندازد، بسی بهتر و بیش‎تر از نیروهای خارجی خواهد بود.

مطالب مرتبط