ستاد عبدالله نوار صوتی جدید از 'تقلب در انتخابات' منتشر کرد

Image caption این سومین نوار صوتی است که ستاد عبدالله به عنوان مدرک تقلب پخش می‌کند

گروه انتخاباتی اصلاحات و همگرایی، به رهبری عبدالله عبدالله مدارک تازه‌ای از آنچه تقلب در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری می‌خواند، در اختیار رسانه‌ها قرار داده که شامل یک فایل صوتی است.

نصرالله بریالی ارسلایی، رئیس ستاد عبدالله عبدالله، امروز در نشستی که با حضور رسانه‌ها و بزرگان قومی از ولایت‌های پکتیا، پکتیکا و قندهار برگزار شد، گفت: "روند افشای اسناد مبنی بر تقلب در دور دوم انتخابات برای آن ادامه دارد که کمیسیون هنوز به درخواست‌های ستاد ما توجه نکرده است."

آقای ارسلایی ادعا کرد که بخشی از نوار صوتی که امروز پخش شد، شامل گفت‌وگوی تلفنی ضیاءالحق امرخیل رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات، محب‌الله صمیم، والی پکتیکا، آدم خان سیرت، دستیار آقای امرخیل و رئیس کمیسیون انتخابات ولایت پکتیکا است.

این سومین بخش از نوارهای صوتی است که ستاد آقای عبدالله منتشر می‌کند و براساس آن ادعا می‌کند که کمیسیون انتخابات در تبانی با مقامات بلندرتبه دولتی در دور دوم انتخابات به نفع رقیبش تقلب کرده است.

ستاد انتخاباتی آقای عبدالله پیشتر نوار صوتی منسوب به ضیاءالحق امرخیل را منتشر کرده بود و خواستار برکناری آقای امرخیل شد که سرانجام آقای امرخیل تصمیم به کناره‌گیری از وظیفه‌اش گرفت.

آقای امرخیل اتهام‎های مطرح‌شده علیه خود را رد کرد و گفت که به خاطر حفظ "منافع ملی" تصمیم به استعفا گرفته است.

تاکنون هیچ منبع مستقلی صحت ادعاهای ستاد آقای عبدالله را در مورد فایل‌های منتشرشده تایید نکرده است.

در بخشی از نواری که روز شنبه منتشر شد، فردی که براساس ادعای ستاد اصلاحات و همگرایی، ضیاء‌الحق امرخیل است، در صحبت تلفنی با فردی‌ دیگری که این ستاد می‌گوید والی پکتیکا است، از مشکل به وجود آمده ابراز نارضایتی می‌کند و می‌گوید: "این واقعا مشکل بزرگی است. مرا بسیار ناراحت کرده. برادر زیاد ناراحت هستم."

فرد مقابل در پاسخ می‌گوید: "اکنون تنها راه این است که مساله را به گردن فرمانده قول اردو بیندازیم که ارتش این بچه‌ها را مجبور کرده و آنها حالا این حرف را می‌زنند. این بچه ها آماده هستند که این کار را کنند."

آقای ارسلایی مدعی است که این گفت‌وگوی تلفنی مربوط به یک روز پیش از دور دوم انتخابات است که نیروهای ارتش افغانستان در آن صندوق‌های پرشده را کشف کردند.

در نشست امروز پس از انتشار نوار صوتی، آقای عبدالله بار دیگر درخواستش را تکرار کرد و از کمیسیون انتخابات خواست تا "رأی پاک را از رأی ناپاک" جدا کند. آقای عبدالله گفت : "اگر کمیسیون همچنان به درخواست‌های او بی‌توجهی کند ما به مردم خود مراجعه می‌کنیم."

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز اعلام کرد که تمام شرایط آقای عبدالله برآورده شده و دیگر بهانه‌ای برای عدم بازگشت او به روند انتخابات باقی نمانده است.