ستاد عبدالله: کمیسیون‌های انتخاباتی دیگر مشروعیت ندارند

حق نشر عکس AP
Image caption آقای عبدالله گفته: "اگر کمیسیون‌ها همچنان به درخواست‌های ما بی‌توجهی کند، ما به مردم مراجعه می‌کنیم."

گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اعلام کرد که از امروز ( هشتم سرطان/تیر) تمام روابط خود را با کمیسیون‌های برگزارکننده انتخابات قطع می‌کند و دیگر این نهادها را به رسمیت نمی‌شناسد.

این ستاد گفته است که مسئولیت پیامدهای بعدی، هرچه که باشد بر دوش رئیس جمهور و کمیسیون‌های انتخاباتی است.

نصرالله بریالی ارسلایی، رئیس ستاد انتخاباتی آقای عبدالله امروز در یک نشست خبری در کابل گفت کمیسیون انتخابات با ارسال نامه ای به این ستاد، تمامی خواسته هایی را که این ستاد به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان فرستاده بود، رد کرده است.

آقای ارسلایی گفت که این درخواست‌ها شامل سیزده مورد بوده و در رابطه با "عوامل تقلب" و "زمینه‌سازی برای تقلب توسط کمیسیون انتخابات" بوده است.

این در حالی است که روز گذشته نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان گفته بود که هر سه شرطی اصلی که آقای عبدالله برای از سرگیری مجدد روابطش با این کمیسیون مطرح کرده بود، پذیرفته شده است.

آقای عبدالله حدود ده روز قبل و در اعتراض به آنچه که "تلقب گسترده و سازمان‌یافته" در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌خواند، روابط کاری تیم خود با کمیسیون انتخابات را به حالت تعلیق درآورد.

او هم‌زمان خواستار برکنار ضیاء الحق امرخیل، رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات، ارائه توضیح و سند در رابطه به میزان مشارکت رای‌دهندگان در دور دوم انتخابات و همچنین برگزاری مجدد انتخابات در ولایت‌هایی شده بود که به گفته آنها میزان مشارکت در آنجا نسبت به جمعیت ولایات، به گفته ستاد عبدالله غیر منطقی به نظر می‌رسد.

آقای امرخیل، چند روز بعد از مقام خود کناره‌گیری کرد اما گفت که اتهام‌های مطرح شده علیه خود را نمی‌پذیرد و تنها با هدف خارج ساختن روند انتخابات از بن‌بست به وجود آمده و بازگرداندن اعتماد از دست رفته، استعفا می‌دهد.

اما بریالی ارسلایی، رئیس ستاد انتخاباتی آقای عبدالله در نشست خبری امروز خود استعفای آقای امرخیل را نشانه صحت ادعاهایی دانست که از سوی این ستاد در مورد دست داشتن اعضای بلندپایه کمیسیون انتخابات در تقلب مطرح شده است.

آقای ارسلایی گفت: "استعفای ضیاءالحق امرخیل نشان داد که ادعاهای ما درست بود اما اینکه رئیس کمیسیون انتخابات بعد از کناره‌گیری آقای امرخیل از او تقدیر کرد و او را یک شخص صادق خواند، به این معنی است که رئیس کمیسیون هم بی‌طرف نیست."

آقای ارسلایی گفت که کمیسیون انتخابات درخواست تیم انتخاباتی 'اصلاحات و همگرایی' برای برگزاری دوباره انتخابات در ولایت‌هایی را که به گفته آنها میزان مشارکت با جمعیت این ولایات و تعداد واجدان شرایط هم‌خوانی نداشته را "غیرقانونی" دانسته است.

اما او تاکید کرد که قانون انتخابات، در "موارد خاص" به کمیسیون‌های برگزارکننده انتخابات، صلاحیت تصمیم‌گیری داده است.

'مدارک تازه'

Image caption ستاد آقای عبدالله اسنادی را در رابطه با آنچه "دخالت مقام‌های دولتی" در انتخابات می‌خواند، منتشر کرده است

رئیس ستاد انتخاباتی آقای عبدالله گفت که این ستاد اسناد دیگری نیز در اختیار دارد که نشان ‌می‌دهد مقام‌های دولتی و اعضای کمیسیون، زمینه را برای تقلب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به نفع نامزد رقیب فراهم کرده‌اند.

او گفت که این اسناد را به صورت تدریجی منتشر خواهند کرد.

در یک هفته گذشته نیز ستاد آقای عبدالله در سه مرحله، نوارهای صوتی و ویدیویی را در اختیار خبرنگاران گذاشت که به گفته آنها نشان‌دهنده "تقلب گسترده سازمان‌یافته" و دخالت مقام‌های دولتی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است.

اما هنوز هیچ منبع مستقلی، صحت این نوارهای منتشر شده را تایید نکرده است.

پیش از این شماری از مقام‌ها و نهادهایی که از سوی ستاد آقای عبدالله به دست داشتن در تقلب متهم شده اند این اسناد را جعلی خوانده اند.

صبح امروز نیز، محب‌الله صمیم، والی پکتیکا که در تازه‌ترین فایل صوتی منتشر شده از سوی تیم 'اصلاحات و همگرایی' به دخالت و تقلب در روند برگزاری انتخابات در این ولایت متهم شده است، این ادعاها را رد کرده و از ستاد آقای عبدالله خواسته بود با انتشار "صداهای جعلی" به انتخابات آسیب نرسانند.

اشرف غنی احمدزی، نامزد رقیب آقای عبدالله اواخر هفته گذشته از او خواست تا به روند انتخابات بازگردد و اگر شکایتی از این روند دارد، آن را از طریق مراجع قانونی پی‌گیری کند.

مطالب مرتبط