کرزی: قدرت را در روز پنجم عید فطر به رئیس جمهور جدید می‌سپارم

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حامدکرزی برای سیزده سال رئیس جمهور افغانستان بود و قرار است که حدود یک ماه دیگر ارگ ریاست جمهوری را ترک کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که تمام تلاشش را به کار خواهد برد تا انتقال قدرت به رئیس جمهور آینده این کشور، در روز پنجم عید فطر صورت گیرد.

در اعلامیه‌ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده، آمده است که آقای کرزی، روز گذشته در دیدار با اعضای حزب ملت متحد افغانستان گفته است که تلاش خواهد کرد راه برای تحقق دموکراسی در این کشور هموار شود و نهادهای انتخاباتی بتوانند مطابق قانون، رئیس جمهوری جدید را معرفی کنند.

این اعلامیه افزوده است که آقای کرزی تظاهرات اعتراض آمیز روز جمعه گذشته در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری را نمایانگر پختگی دموکراسی در این کشور دانسته است.

به نوشته اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان، آقای کرزی گفته است: "تظاهرات اعتراض آمیز در نزدیکی ارگ که همه اقشار مردم افغانستان به شمول شخصیت‌های برجسته از جمله برادر من و شمار دیگری از مردم افغانستان در آن اشتراک داشتند، نشانه بزرگ کامیابی مردم افغانستان است و نمایانگر آنست که نظام دموکراسی در کشور آهسته آهسته به پختگی میرسد."

روز جمعه هزاران تن از هواداران عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در اعتراض به آنچه که "تقلب گسترده و سازمان‌یافته" در این انتخابات می‌خواندند، در کابل دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

آقای کرزی همچنین گفته است که در روند برگزاری انتخابات‌، در تمام جهان مشکلاتی وجود دارد، ولی افغانستان به طرف پیشرفت و ترقی در حرکت است و امروز علائم آن را می‌توان دید.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۲۴ جوزا/ خرداد برگزار شد، ولی فقط چهار روز بعد از برگزاری انتخابات، آقای عبدالله اعلام کرد به دلیل اینکه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، به خواسته‌های تیم او پاسخ مناسبی ارائه نکرده است، این تیم تمام روابط خود را با کمیسیون انتخابات به حالت تعلیق درمی‌آورد.

آقای عبدالله نهاد‌های برگزارکننده انتخابات را متهم به دست داشتن در "تقلب سازمان‌یافته" به نفع رقیب انتخاباتی خود کرد.

اما اشرف غنی احمدزی، نامزد رقیب آقای عبدالله در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اواخر هفته گذشته این ادعاها را رد کرد و گفت آرایی که به او داده شده، "آرای پاک" است.

هرچند سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان دیروز اعلام کرد که هر سه شرط آقای عبدالله برای پیوستن دوباره به روند انتخابات پذیرفته شده اما ستاد آقای عبدالله می‌گوید که تا کنون هیچ مدرکی به ستاد اصلاحات و همگرایی ارائه نشده است.

در حال حاضر روند شمارش آرای دور دوم انتخابات ادامه دارد و قرار است که نتایج اولیه آن، روز چهارشنبه هفته جاری اعلام شود.

نتیجه نهایی این دور از انتخابات بعد از رسیدگی به شکایت‌های مطرح شده، در تاریخ ۳۱ سرطان/ تیر اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط