والی پکتیکا: فایل صوتی منسوب به من جعلی است

Image caption روز گذشته ستاد عبدالله مدعی شد که والی ولایت پکتیکا و امرخیل در تقلب در این ولایت دست داشته‌اند

محب الله صمیم، والی ولایت پکتیکا با رد ادعاهای مطرح شده از سوی ستاد عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری افغانستان که او را متهم به مداخله در روند انتخابات کرده، گفته است که نباید روند انتخابات با انتشار "صداهای جعلی" آسیب ببیند.

تیم انتخاباتی 'اصلاحات و همگرایی'، به رهبری عبدالله عبدالله روز گذشته مدارک تازه‌ای از آنچه "تقلب در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری" می‌خواند، در اختیار رسانه‌ها قرار داد.

نصرالله بریالی ارسلایی، رئیس ستاد آقای عبدالله دیروز بخشی از یک فایل صوتی را پخش کرد که در آن افرادی که این ستاد ادعا می‌کند ضیاءالحق امرخیل، رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات، محب الله صمیم، والی پکتیکا، آدم خان سیرت، دستیار آقای امرخیل و رئیس کمیسیون انتخابات ولایت پکتیکا هستند، از طریق تلفن در مورد انتخابات و دست بردن در نتیجه آن در این ولایت گفت‌وگو می‌کنند.

دفتر والی ولایت پکتیکا با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که صدای پخش شده توسط ستاد آقای عبدالله جعلی بوده و مربوط به گفت‌وگوی تلفنی آقای صمیم با رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات نمی‌شود.

در این اعلامیه به نقل از آقای صمیم آمده است که رئیس جمهور افغانستان به تمام نهادهای دولتی و امنیتی دستور داده بود تا در روند برگزاری انتخابات بی‌طرف بمانند که او نیز به این اصل پایبند بوده است.

آقای صمیم گفته است که به قانون اساسی، اصول دموکراسی و منافع ملی متعهد است و آنها را پاس می‌دارد.

در یک هفته گذشته این سومین باری است که ستاد آقای عبدالله، اقدام به انتشار مدارکی می‌کند که به گفته این ستاد، دلیل دست داشتن نهادهای برگزار کننده انتخابات و مقام‌های محلی در "تقلب سازمان‌یافته" در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری است.

تاکنون هیچ منبع مستقلی صحت این مدارک را تایید نکرده است.

در بخشی از نواری که دیروز، شنبه، منتشر شد، فردی که براساس ادعای ستاد 'اصلاحات و همگرایی'، ضیاء‌الحق امرخیل است، در صحبت تلفنی با فردی‌ دیگری که این ستاد می‌گوید والی پکتیکا است، از مشکلی که به وجود آمده ابراز نارضایتی می‌کند و می‌گوید: "این واقعا مشکل بزرگی است. مرا بسیار ناراحت کرده. برادر زیاد ناراحت هستم."

فرد مقابل در پاسخ می‌گوید: "اکنون تنها راه این است که مساله را به گردن فرمانده قول اردو بیاندازیم که ارتش این بچه‌ها را مجبور کرده و آنها حالا این حرف را می‌زنند. این بچه ها آماده هستند که این کار را کنند."

ستاد آقای عبدالله مدعی شده که این گفت‌وگوی تلفنی مربوط به یک روز پیش از دور دوم انتخابات است و گفته است که نیروهای ارتش افغانستان در آن روز صندوق‌هایی را کشف کرده بودند که پیش از آغاز رای‌گیری به نفع نامزد رقیب پر شده بود.

مطالب مرتبط