نتایج انتخابات در زمان تعیین شده اعلام می‌شود

حق نشر عکس
Image caption سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که نتایج انتخابات بر اساس جدول زمانی تعیین شده اعلام خواهد شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید که نتیجه ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور چهارشنبه یازدهم سرطان/تیر اعلام خواهد شد.

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات آمادگی های لازم برای اعلام نتیجه انتخابات را دارد و بر اساس جدول زمانی تعیین شده پیش خواهد رفت.

اعلام نتایج ابتدایی این انتخابات در حالی صورت می گیرد که گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دیروز اعلام کرد که از این پس تمام روابط خود را با کمیسیون‌های برگزارکننده انتخابات قطع می‌کند و دیگر این نهادها را به رسمیت نمی‌شناسد.

این ستاد گفته است که مسئولیت پیامدهای بعدی، هرچه که باشد بر دوش رئیس جمهوری و کمیسیون‌های انتخاباتی است.

ستاد انتخاباتی آقای عبدالله می گوید که کمیسیون انتخابات درخواست‌های آنان را که شامل سیزده مورد در رابطه با "عوامل تقلب" و "زمینه‌سازی برای تقلب توسط کمیسیون انتخابات" بوده، نپذیرفته است.

اما کمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارد که خواسته های ستاد انتخاباتی آقای عبدالله برآورده شده و دلیلی دیگری برای اعتراض باقی نمانده است.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای عبدالله در اعتراض به آنچه که "تقلب گسترده و سازمان‌یافته" در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌خواند، روابط کاری تیم خود با کمیسیون انتخابات را به حالت تعلیق درآورد

آقای عبدالله حدود یازده روز قبل و در اعتراض به آنچه که "تقلب گسترده و سازمان‌یافته" در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌خواند، روابط کاری تیم خود با کمیسیون انتخابات را به حالت تعلیق درآورد.

او هم‌زمان خواستار برکناری ضیاء الحق امرخیل، رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات، ارائه توضیح و سند در رابطه به میزان مشارکت رای‌دهندگان در دور دوم انتخابات و همچنین برگزاری مجدد انتخابات در ولایت‌هایی شده بود که به گفته آنها میزان مشارکت در آنجا نسبت به جمعیت ولایات، به گفته ستاد عبدالله غیر منطقی به نظر می‌رسد.

آقای امرخیل، چند روز بعد از مقام خود کناره‌گیری کرد اما گفت که اتهام‌های مطرح شده علیه خود را نمی‌پذیرد و تنها با هدف خارج ساختن روند انتخابات از بن‌بست به وجود آمده، استعفا می‌دهد.

حامیان آقای عبدالله نیز در روزهای اخیر چندین بار در نقاط مختلف کشور راهپیمایی هایی را راه اندازی کردند و خواهان جداسازی آرای پاک از آرای تقلبی شدند.

اما کمیسیون های انتخاباتی این کشور در تمام این مدت مطابق به جدول زمانی از پیش تعیین شده، کارهای خود را ادامه دادند و بر قانونی بودن کارشان تاکید کردند.

برای حل جنجال های انتخاباتی میان تیم انتخاباتی آقای عبدالله و کمیسیون مستقل انتخابات، نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان پادرمیانی کرد. این گفتگوها هنوز جریان دارد اما به نتیجه خاصی نرسیده است.

به اساس جدول زمانی انتخابات، نتیجه ابتدایی انتخابات باید به تاریخ یازدهم سرطان/تیر و نتیجه نهایی آن به تاریخ ۳۱ سرطان اعلام شود.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز اعلام کرده که قدرت را در روز پنجم عید فطر به رئیس جمهوری بعدی خواهد سپرد.

مطالب مرتبط