روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۹ سرطان

حق نشر عکس AP
Image caption آقای عبدالله گفته: "اگر کمیسیون‌ها همچنان به درخواست‌های ما بی‌توجهی کند، ما به مردم مراجعه می‌کنیم."

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دیروز اعلام کرد که از این پس کمیسیونهای انتخابات افغانستان از نظر آنها مشروع نیست و هر اتفاقی که بیافتد، مسئولیت آن به عهده کمیسیونهای انتخابات و رئیس جمهوری افغانستان است.

ادامه جنجال های انتخاباتی عنوان مهم مطالب تحلیلی روزنامه های ۹ سرطان/تیر کابل است.

پادرمیانی جامعه جهانی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که اظهارنظر تازه ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله خبر خوشی نیست.

۸‌صبح نوشته که انتظار افکار عمومی این بود که دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در کابل، میان کمیسیون مستقل انتخابات و دسته انتخاباتی آقای عبدالله اعتمادسازی کند.

۸‌صبح افزوده "روشن است که دسته انتخاباتی اصلاحات و همگرایی، نتیجه احتمالی انتخابات را که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام می‌شود، نمی‌پذیرد و حالا در کنار بحران امنیتی، بحران اقتصادی و بحران فساد اداری و ناکارآمدی حکومت در این کشور، بحران سیاسی مضاعف هم خلق شده است."

نویسنده ۸‌صبح تاکید کرده که دوام بحران فعلی تمام هزینه های مصرف شده برای دموکراسی موجود در افغانستان را ضرب در صفر خواهد کرد.

۸صبح از سازمان ملل و تمام کشورهایی که برای دموکراسی در این کشور هزینه داده اند، خواسته تا برای حل بحران موجود در افغانستان دست به کار شوند.

بحران انتخابات و فرصت برای مخالفان

حق نشر عکس AP
Image caption جنجالهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مردم این کشور را نگران ساخته است

روزنامه افغانستان نوشته که جنجال های انتخاباتی از یک طرف مردم را نسبت به انتخابات و آینده دموکراسی در افغانستان مأیوس ساخته و از سوی دیگر به مخالفان مسلح فرصت داده تا قدرت نظامی خود را با حمله به پاسگاه های ارتش و پلیس ملی به نمایش بگذارند.

افغانستان به حمله گروهی طالبان در ولایت هلمند اشاره کرده و نوشته که مخالفان مسلح حالا فشارهای خود را بر حکومت بیشتر ساخته‌اند.

افغانستان افزوده که این حمله می تواند زنگ خطری برای دولت و مردم افغانستان باشد؛ خطری که در غفلت حکومت از اوضاع جاری کشور، منافع عمومی را در معرض تهدید قرار می دهد.

افغانستان می نویسد مردم این کشور انتظار دارند که بحران انتخابات از راه های سیاسی و قانونی حل شود و دستاوردهای چند سال گذشته از دست نرود.

وظیفه کمیسیون های انتخاباتی

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که بی‌اعتنایی به خواسته‌های تیم اصلاحات و همگرایی خطرناک‌تر از هر چیز‌ دیگر می‌باشد.

به باور نویسنده اطلاعات روز، این امر هم می‌تواند ثبات و امنیت افغانستان را در معرض خطر جدی قرار دهد و هم مشروعیت روند را از بین ببرد.

اطلاعات روز نوشته که بی‌توجهی کمیسیون به خواست‌ها و ادعاهای تیم اصلاحات و همگرایی، استقلال و بی‌طرفی این نهاد را نیز به ‌صورت جدی مورد پرسش قرار داده و به این معنا‌ست که این نهاد خودش حمایت از یکی از دو طرف را اختیار کرده است.

نویسنده اطلاعات روز تاکید دارد که کمیسیون باید به تمامی خواست‌های دسته‌ انتخاباتی اصلاحات و همگرایی پاسخ مثبت داده و تلاش کند اعتماد آن‌ها را دوباره جلب کند.

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به فایل های صوتی که از سوی تیم اصلاحات و همگرایی پخش شده، از کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی خواسته که با جدیت این اسناد را بررسی کند.

ماندگار این کمیسیون را انتقاد کرده و نوشته که این طور به نظر می رسد که این کمیسیون به این اسناد کاملا بی تفاوت است.

رمضان و انتخابات

روزنامه آرمان ملی می نویسد که رمضان امسال در حالی شروع می شود که انتخابات در افغانستان با مشکلات زیادی رو به رو شده است.

آرمان ملی نوشته که اگر به این مشکلات رسیدگی نشود، مسلما این کشور به سوی بحران خواهد رفت.

آرمان ملی افزوده که علمای دین باید با استفاده از آغاز ماه رمضان، در خطبه های شان در مساجد کمیسیون های انتخاباتی را زیر فشار قرار دهند تا با عدالت رفتار کنند و وظایف شان را به درستی انجام دهند.

نویسنده آرمان ملی همچنان از تقلب کاران خواسته که اعتراف کنند و برای گناهان شان از خدا و مردم این کشور بخشش بخواهند.

روزنامه جامعه باز نیز می نویسد که این رمضان به دلیل اعلام نتایج انتخابات، با رمضان های گذشته متفاوت است.

جامعه باز نوشته "انتظار آن است که مومنان به منافع کل جامعه بیشتر فکر کنند و تصمیم بگیرند و عمل کنند و مهم‌تر از همه زمینه را برای بروز هر‌ نوع خشونت و رفتارهای مخرب، از بین ببرند."

نویسنده جامعه باز به این باور است که ‌در هرحال، باید همزمانی انتخابات با این ماه را به فال نیک گرفت.

مطالب مرتبط