اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تعویق افتاد

حق نشر عکس AFP
Image caption با برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری طرفداران آقای عبدالله کمیسیون انتخابات این کشور را متهم به تقلب و طرفداری از نامزد دیگری کرده و چندین بار به راهپیمایی اعتراضی پرداخته است

کمیسیون مستقل انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که به دلیل بررسی و بازشماری دو هزار محل رای‌گیری، نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود فردا، چهارشنبه، اعلام شود، برای مدتی به تعویق افتاده‌است.

شریفه زرمتی وردک عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به صفی‌الله امین‌زاده خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که در نشست امروز کمیشنرهای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تصمیم گرفته شد که حدود دو هزار محل رای گیری بار دیگر بررسی و بازشماری شود.

او افزود که بررسی این محلات رای گیری تا پایان هفته جاری زمان خواهد برد و نتایج اولیه روز چهارشنبه اعلام نخواهد شد.

خانم وردک در پاسخ به این سئوال که بازرسی و بازشماری براساس تقاضای نامزد مشخص انجام شده؟ گفت که این کار براساس تقاضای هیج کس و یا نهادی انجام نشده و کمیسیون خود درباره بازشماری این محلات رای گیری تصمیم گرفت است.

این عضو کمیسیون انتخابات تاکید کرد که با توجه به شک‌های که کمیسیون انتخابات درباره بعضی از محلات رای گیری داشت برای بار دوم اقدام به بازرسی این دو هزار مرکز کرده است که می‌تواند بر تعداد آراء نیز تاثیر گذار باشد.

او وجود هرگونه تصمیم سیاسی را در عقب تاخیر اعلام نتایج انتخابات رد کرد و گفت که دلیل اصلی تعویق نتایج دلیل فنی بوده است.

خانم وردک تاکید کرد که مسایل سیاسی انتخابات، ربطی به این کمیسیون ندارد و مسایل سیاسی مربوط به دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل(یوناما) و ریاست جمهوری افغانستان است.

او تاکید کرد که کمیسیون تاکنون به هیج نهادی اجازه نداده است تا در روند کار فنی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مداخله کند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز، دوشنبه، اعلام کرد که که نتیجه ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور چهارشنبه یازدهم سرطان/تیر اعلام خواهد شد.

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات آمادگی های لازم برای اعلام نتیجه انتخابات را دارد و بر اساس جدول زمانی تعیین شده پیش خواهد رفت.

اعلام نتایج ابتدایی این انتخابات در حالی صورت می‌گیرد که گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، روزشنبه هفته جاری اعلام کرد که از این پس تمام روابط خود را با کمیسیون‌های برگزارکننده انتخابات قطع می‌کند و دیگر این نهادها را به رسمیت نمی‌شناسد.

این ستاد گفته است که مسئولیت پیامدهای بعدی، هرچه که باشد به عهده رئیس جمهوری و کمیسیون‌های انتخاباتی است.

ستاد انتخاباتی آقای عبدالله می گوید که کمیسیون انتخابات درخواست‌های آنان را که شامل سیزده مورد در رابطه با "عوامل تقلب" و "زمینه‌سازی برای تقلب توسط کمیسیون انتخابات" بوده، نپذیرفته است.

اما کمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارد که خواسته های ستاد انتخاباتی آقای عبدالله برآورده شده و دلیلی دیگری برای اعتراض باقی نمانده است.

برای حل جنجال‌های انتخاباتی میان تیم انتخاباتی آقای عبدالله و کمیسیون مستقل انتخابات، نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان پادرمیانی کرد.

این گفتگوها هنوز جریان دارد اما به نتیجه خاصی نرسیده است.

به اساس جدول زمانی انتخابات، نتیجه ابتدایی انتخابات باید به تاریخ یازدهم سرطان/تیر و نتیجه نهایی آن به تاریخ ۳۱ سرطان اعلام شود.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز اعلام کرده که قدرت را در روز پنجم عید فطر به رئیس جمهوری بعدی خواهد سپرد.