احتمال دیدار قریب‌الوقوع عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی

حق نشر عکس AFP l Reuters

ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی گفته که قرار است عبدالله عبدالله و آقای احمدزی برای گفت‌وگو بر سر بن‌بست انتخاباتی با هم دیدار کنند.

عباس نویان، یکی از سخنگویان ستاد آقای غنی به بی‌بی‌سی گفته که هیاتی مشغول نهایی سازی زمان و مکان این دیدار است.

اما مجیب رحیمی، سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله به بی‌بی‌سی گفت که آنها با ستاد آقای غنی مذاکره را آغاز خواهند کرد اما مشخص نیست که دیدار میان آقای عبدالله و آقای غنی صورت خواهد گرفت یا نه.

به گفته او بحث آغاز این مذاکرات در دیدار دیروز میان آقای احمدزی و محمد یونس قانونی معاون اول رئیس جمهوری افغانستان مطرح شده‌است.

سخنگوی ستاد آقای احمدزی گفته که این مذاکرات برای ایجاد دولت ائتلافی نیست بلکه برای حل بن‌بست انتخابات است.

ستاد آقای عبدالله نیز گفته که هدف از این گفت‌وگوها بحث بر سر میکانیسمی برای "جداسازی آراء پاک از آراء ناپاک" است.

دیروز تصاویری از دیدار محمد یونس قانونی و اشرف غنی احمدزی منتشر شد اما در مورد جزئیات این دیدار چیزی گفته نشد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان چند روز پیش گفته بود که از معاونانش خواسته تا برای حل مشکلات به وجود آمده در روند انتخابات، با ستادهای عبدالله و اشرف غنی گفت‌وگو کنند.

دیروز اعضای کمیسیون انتخابات نیز در دیدار با رئیس جمهوری افغانستان خواهان کمک او و معاونانش در حل بن بست انتخاباتی شده بودند.

قرار بود نتیجه ابتدایی دور دوم انتخابات افغانستان فردا یازدهم سرطان اعلام شود اما امروز کمیسیون انتخابات گفت که اعلام این نتیجه به دلایل فنی برای چند روز به تاخیر افتاده است.

بن‌بست در روند انتخابات بیشتر از ده روز پیش زمانی آغاز شد که آقای عبدالله در اعتراض به آنچه که "تلقب گسترده و سازمان‌یافته" در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌خواند، روابط کاری تیم خود با کمیسیون انتخابات را به حالت تعلیق درآورد.

در نتیجه این جنجال‌ها، ضیاالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان از وظیفه‌اش کناره‌گیری کرد و سازمان ملل برای بازگرداندن آقای عبدالله به روند انتخابات پادرمیانی کرد.

اما ستاد آقای عبدالله دو روز پیش اعلام کرد که کمیسیون انتخابات تمامی درخواست‌های آنها را به صورت کتبی رد کرده و روابط خود را با کمیسیون‌های انتخاباتی بطور کامل قطع کرد.

مطالب مرتبط