اشرف غنی احمدزی: تاریخ اعلام نتیجه نهایی انتخابات تغییر نکند

Image caption آقای احمدزی گفت که تیم انتخاباتی او از آغاز روند انتخابات بر مشارکت سیاسی تاکید کرده است

اشرف غنی احمدزی، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که از اقدام کمیسیون مستقل انتخابات برای به تعویق انداختن زمان اعلام نتایج ابتدایی انتخابات که با هدف "شفاف‌تر شدن" این روند صورت گرفته، استقبال می‌کند.

نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار بود امروز اعلام شود اما محمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات این کشور صبح امروز به خبرنگاران گفت که زمان اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات به خاطر شفافیت بیشتر در روند، به تعویق افتاده است.

او گفت که قرار است ابتدا آرای ۱۹۳۰ محل رای‌گیری در ۳۰ ولایت افغانستان بررسی شود و امیدوارند تا دوشنبه ۱۶ سرطان/تیر برابر با هفتم ژوئیه با پایان بررسی این محلات نتایج ابتدایی اعلام شود.

اشرف غنی احمدزی در نشست خبری امروز خود ابراز امیدواری کرد که نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری همانطور که کمیسیون انتخابات گفته است در روز دوشنبه اعلام شود.

آقای احمدزی گفت آرایی که به تیم او داده شده، "پاک" است و آنها هرگونه بررسی مجدد این رای‌ها را می‌پذیرند. او همچنین از عبدالله عبدالله، نامزد رقیب خود به عنوان "همکار" نام برد و از او خواست تا دوباره به روند "اصولی و قانونی" انتخابات بپیوندد.

آقای عبدالله در اعتراض به آنچه که "تقلب گسترده و سازمان‌یافته" به نفع نامزد رقیب خود خوانده تمام روابط تیم انتخاباتی‌اش را با کمیسیون‌های انتخاباتی قطع کرده و گفته که این نهادها را مشروع نمی‌داند.

از آن زمان تا کنون روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با بن‌بست جدی مواجه شده است.

در تازه‌ترین تحول انتخاباتی، تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله گفته است که پیشنهادهایی را برای بیرون رفت از بن‌بست ایجاد شده به تیم انتخاباتی رقیب و نهادهای برگزارکننده انتخابات ارائه کرده‌است.

گفته می‌شود تشکیل یک حکومت ائتلافی با مشارکت هر دو تیم رقیب، یکی از این پیشنهادها است.

هرچند آقای احمدزی در کنفرانس امروز خود اشاره‌ای به گزینه‌های مطرح شده از سوی ستاد آقای عبدالله نکرد اما گفت که با مشارکت سیاسی مخالفتی ندارد اما حاضر نیست که "شرکت سهامی" بسازد.

او گفت: " از نظر ما بین مشارکت سیاسی و ساختن شرکت سهامی فرق وجود دارد. مشارکت سیاسی بر اساس اجماع بر برنامه‌ای برای اصلاحات، تعهد به دولت قوی، اقتصاد متحرک و جامعه با ثبات شکل می‌گیرد اما شرکت سهامی یک معاهده انحصاری است."

آقای احمدزی گفت که تیم او از آغاز روند انتخابات بر مشارکت در صورت پیروزی تاکید کرده‌است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با اشاره به اینکه قانون اساسی، اصول زندگی افغان‌ها را تشکیل می‌دهد گفت که خارج از قانون اساسی، "قواعدی" وجود ندارد که بر اساس آن "بازی" شکل بگیرد.

آقای احمدزی همچنین گفت که نهادهای برگزارکننده انتخابات به آنها اطمینان داده‌اند که مراسم ادای سوگند رئیس جمهوری جدید و انتقال قدرت در تاریخ از پیش تعیین شده (۱۱ اسد/مرداد) برگزار خواهد شد.

پیشتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز گفته بود که تمام تلاش خود را خواهد کرد تا انتقال قدرت در این کشور با تاخیر مواجه نشود.

مطالب مرتبط