گفت‌وگوی تلفنی حامد کرزی و جان کری در مورد بن‌بست انتخابات

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کری از رئیس جمهور افغانستان خواسته تا از نفوذ خود برای حل مشکل انتخابات استفاده کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در یک گفت‌وگوی تلفنی در رابطه با بن‌بست سیاسی به وجود آمده در روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صحبت کردند.

به نوشته وبسایت رسمی ریاست جمهوری افغانستان، آقای کری در این گفت‌وگو از رئیس جمهوری افغانستان خواسته است تا با استفاده از "نفوذ" خود تلاش کند تا روند انتخابات در این کشور به بهترین نحو ممکن به پیش رود.

این وبسایت نوشته است: "هر دو طرف بر اهمیت رعایت روند قانونی به منظور ارزیابی و رسیدگی به نگرانی‌های نامزدان و نهایی‌ ساختن روند انتخابات در کشور و همچنان بر [استفاده از] راه‌های افغانی برای تفاهم میان دو نامزد ریاست جمهوری تاکید کردند."

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که روز ۲۴ جوزا/خرداد برگزار شد، پس از آنکه ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد این دور تمام روابط خود را با کمیسیون‌های برگزارکننده انتخابات قطع کرد، با بن‌بست جدی مواجه شده است.

ستاد آقای عبدالله ادعا کرده است که این کمیسیون‌ها را مشروع نمی‌داند و آنها را متهم کرده است که در دور دوم انتخابات دست به "تقلب گسترده و سازمان‌یافته" به نفع نامزد رقیب زده است.

اما اشرف غنی احمدزی، نامزد رقیب آقای عبدالله این ادعاها را رد کرده و گفته است رای‌هایی که به تیم او داده شده، "آرای پاک" است.

آقای کرزی اوایل هفته جاری نیز در جمع اعضای حزب ملت متحد افغانستان گفته بود که تمام تلاشش را به کار خواهد برد تا انتقال قدرت به رئیس جمهور آینده این کشور، بر اساس جدول زمانی پیش‌بینی شده در روز پنجم عید فطر (۲ آگوست) صورت گیرد.

او گفت که تلاش خواهد کرد راه برای تحقق دموکراسی در افغانستان هموار شود و نهادهای انتخاباتی بتوانند مطابق قانون، رئیس جمهوری جدید را معرفی کنند.

در تازه‌ترین تحول انتخاباتی در افغانستان، ستاد آقای عبدالله با ارائه پیشنهادهایی از تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی خواسته است تا برای شفاف شدن روند انتخابات و "جدا کردن آرای پاک از ناپاک" با این ستاد همکاری کند.

ستاد آقای احمدزی گفته است تا دو روز دیگر به پیشنهادهای مطرح شده از سوی تیم مقابل پاسخ خواهد داد.

'بن‌بست جدی'

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای دابینز بن‌بست ایجاد شده در روند انتخابات افغانستان را "بسیار جدی" خوانده است

در همین حال جیمز دابینز، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا برای افغانستان و پاکستان، در گفت‌وگو با روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گفته است که به باور او بن‌بست فعلی که در روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ایجاد شده، بسیار جدی است و می‌تواند خطری واقعی برای آینده سیاسی این کشور به حساب آید.

آقای دابینز گفته که این بن‌بست می‌تواند به "اختلافات عمیق سیاسی و چند دستگی" در افغانستان منجر شود.

با این حال او تاکید کرده شرایطی که در روند انتخابات افغانستان به وجود آمده، برای کشورهایی مانند افغانستان، چندان هم "غیرمعمول" نیست چرا که در فرهنگ این کشورها، مفهومی به نام "بازنده خوب" جایی ندارد.

آقای دابینز همچنین گفته است که افغانستان در مواجهه با اختلافات سیاسی در موقعیت بهتری نسبت به کشورهای مشابه خود قرار دارد چرا که اختلافات مذهبی و قومی در این کشور به اندازه‌ای نیست که سرنوشت کشورهایی مانند یوگسلاوی سابق و عراق در انتظارش باشد.

جیمز دابینز که از حدود یک سال و نیم قبل به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان کار کرده است، به نیویورک تایمز گفته که در پایان ماه جاری میلادی از این سمت کنار خواهد رفت و معاونش دانیل فیلدمن جانشین او خواهد شد.

مطالب مرتبط