ستاد عبدالله: تیم رقیب برای شفافیت انتخابات همکاری کند

حق نشر عکس AFP
Image caption این نخستین بار است که ستاد اصلاحات و همگرایی، گروه انتخاباتی تحول و تداوم را رسما به همکاری فرا می خواند

گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله از تیم اشرف غنی احمدزی خواسته که برای شفافیت روند انتخابات با آنها همکاری کند.

نصرالله بریالی ارسلایی، رئیس ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله در یک نشست خبری در کابل گفت که آنها نسبت به وضعیت کنونی خوشبین هستند و امیدوارند که تیم رقیب به تقاضای شان پاسخ مثبت بدهد.

آقای ارسالایی گفت به تاخیر افتادن اعلام نتایج ابتدایی، پا در میانی سازمان ملل در جنجال‌های انتخاباتی و احتمال همکاری گروه انتخاباتی اشرف‎‌غنی احمدزی برای شفاف‌سازی مشترک روند انتخابات آنها را نسبت به آینده خوشبین کرده‌است.

او گفت:"ما از کمیسیون خواسته بودیم که برای جداسازی آرای پاک از ناپاک، اعلام نتایج ابتدایی به تاخیر بیافتد که امروز کمیسیون اعلام کرد که نتایج با تاخیر اعلام می‌شود و یکی از خواسته‌های اساسی ما برآورده شد، تیم رقیب هم آمادگی نشان داده که در شفاف ساختن روند با تیم ما همکار باشد و سازمان ملل هم در روند پا در میانی کرده که ما روند را مثبت ارزیابی می‌کنیم."

رئیس ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی همچنین گفت که آنها با تیم تحول و تداوم صحبت کرده‌اند که اعضای دو تیم به صورت مشترک روی شفافیت روند صحبت کنند اما اعضای گروه انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی برای ارائه پاسخ دو روز فرصت خواسته‌اند.

Image caption یان کوبیش رئیس دفتر سیاسی سازمان ملل در کابل برای پایان بن بست انتخاباتی افغانستان مشغول مذاکره با دو تیم است

این نخستین بار است که گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله رسما از تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی در روند انتخابات طالب همکاری شده‌است. هرچند آقای احمدزی پس از برگزاری دور اول انتخابات بارها از گروه انتخاباتی عبدالله به عنوان "تیم همکار" یاد کرده بود.

آقای ارسلایی گفت که تیم عبدالله عبدالله انتظار ندارد که همه چیز به نفع اصلاحات و همگرایی تمام شود بلکه "هدف از همکاری دست به دست دادن دو تیم برای رسیدگی به مشکلات فنی از جمله جدا کردن آرای پاک از ناپاک و شفاف‌سازی روند انتخابات است."

آقای ارسلایی افزود که با توجه به این که مردم منتظر اعلام نتایج نهایی هستند، گروه عبدالله عبدالله امیدوار است که تیم رقیب هرچه زودتر به خواست آنها پاسخ بدهد تا زمینه برای اعلام "نتایج شفاف" فراهم شود.

با این همه او گفت که میان دو تیم "معامله‌ای" بر سر تقسیم قدرت صورت نخواهد گرفت.

میانجیگری جامعه جهانی

در همین حال دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که نمایندگان جامعه جهانی و فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دیدارهای جداگانه داشته است.

در یک خبرنامه این دفتر که به رسانه ها فرستاده شده آمده است: "نامزدان انتخابات ریاست جمهوری عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی به همراه معاونان شان و دیگر اعضای رهبری کننده تیم های شان به طور جداگانه با سفیران و دیگر مقام‌های عالی رتبه جامعه جهانی در کابل ملاقات کردند."

این نشست ها دیروز سه شنبه ۱۰ سرطان/تیر و توسط دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) به عنوان فرصتی برای گفت‌وگو در مورد مسایل مربوط به انتخابات صورت گرفته است.

Image caption برگزاری انتخابات در سال های گذشته در افغانستان همواره جنجالی بوده است

بر اساس جدول زمانبندی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری قرار بود نتایج ابتدایی امروز اعلام شود اما مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات گفته اند که اعلام نتایج ابتدایی به دلیل بازشماری شماری از مراکز تا پایان هفته به تاخیر افتاده است.

عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری مدعی است که مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات در شماری از ولایت ها در جریان انتخابات ۲۴ جوزا به نفع نامزد رقیبش اشرف‌غنی احمدزی تقلب کرده اند. با این وجود او گفته که برای بیرون رفت از بن بست سیاسی کشور حاضر است با رقیب خود وارد گفت‌وگو شود.

اشرف غنی احمدزی این سری اتهام ها را رد کرده و گفته است که آرایی که به دست آورده پاک است.

این پیشبینی ها در حالی اتفاق افتاده که هنوز نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به صورت رسمی اعلام نشده و در اختیار گروه انتخاباتی قرار نگرفته و عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز گفته کمیسیون انتخابات و تصامیم‌اش پیش او مشروعیتی ندارد.

با این همه حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به سران چهل کشور دعوت نامه فرستاده که در مراسم اولین انتقال قدرت دموکراتیک سیاسی تا یک ماه دیگر در کابل شرکت کنند. در وضعیتی که هنوز روشن نیست که انتقال قدرت از طریق انتخابات اتفاق خواهد افتاد یا خیر.