کمیسیون شکایات کمیسیون انتخابات را به 'مصلحت‌گرایی' متهم کرد

Image caption آقای سعادت گفت که کمیسیون انتخابات مصلحت‌گرایی کرده است

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان می‌گوید که کمیسیون برگزاری انتخابات با به تاخیر انداختن زمان اعلام نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری قانون را در نظر نگرفته و درگیر مصلحت های سیاسی شده‌است.

ستار سعادت، رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی همچنین گفته که این اقدام می‌تواند جریان کار رسیدگی به شکایت‌ها نسبت به نتایج ابتدایی را متاثر کند.

آقای سعادت در گفت‌وگویی با ندا کارگر خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: "وظیفه کمیسیون‌ها نیست که تن به مصلحت‌ها دهند، وظیفه کمیسیون ها این است که مطابق قانون به پیش بروند. این وضعیت درستی نبود، امیدوار هستیم که کمیسیون انتخابات از خود جدیت به خرج دهد و نباید درگیر مصلحت‌ها شود، آن هم مصلحت هایی که تعریفش معکوس مصلحت می‌شود."

رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفت که آنها سعی خواهند کرد که این کار کمیسیون انتخابات را جبران کنند اما در صورتی که شکایت ها در مورد نتایج ابتدایی زیاد باشد، ممکن جریان رسیدگی به این شکایت ها نیز زمان بیشتری بگیرد.

آقای سعادت در مورد آنچه بین دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری می گذرد گفت که کار کمیسیون های انتخاباتی فنی است و باید درگیر این موضوعات نشوند.

در همین حال یوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان در واکنش به این اظهارات آقای سعادت گفت: "اگر از طریق مصلحت یک موضوع حل شود و بحران کنترل شود بهتر است از این که خون چند بیگناه بریزد و کسی قدرت را به دست بگیرد."

رئیس کمیسیون انتخابات مشخص نکرد که منظورش از ریختن خون چند بیگناه چیست اما پیش از این انتقال قدرت در افغانستان معمولا از طریق نظامی و خونریزی اتفاق افتاده است.

آقای نورستانی این اظهارات را بعد از ظهر امروز در جریان نشست خبری در کابل بیان کرد و گفت که از پا درمیانی دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد و معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در مسایل انتخاباتی استقبال می‌کند و امیداور است که این تلاش‌ها نتایج مثبت داشته باشد.

دلیل تاخیر اعلام نتایج ابتدایی

آقای نورستانی به خبرنگاران گفت که زمان اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات را به خاطر شفافیت بیشتر در روند، به تاخیر انداخته اند. او گفت که قرار است ابتدا آرای ۱۹۳۰ محل رای‌گیری در ۳۰ ولایت افغانستان بررسی شود و امیدوارند تا دوشنبه ۱۶ سرطان/تیر که هفتم ژوئیه می‌شود با پایان بررسی این محلات نتایج ابتدایی اعلام شود.

حق نشر عکس AFP Getty Images
Image caption نورستانی: حل موضوع از طریق مصلحت نسبت به ریختن خون چند بیگناه بهتر است

بررسی این محلات به خاطری صورت می‌گیرد که گفته شده آرای ریخته شده در صندوق‌های آن بیشتر از نفوس محلات بوده است.

این در حالی است که قرار بود که نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات جنجالی ریاست جمهوری افغانستان امروز دوم ژئویه اعلام شود.

از زمانی که تقویم برگزاری دور اول انتخابات ریاست جمهوری برای انتخاب جانشین حامد کرزی در سال گذشته اعلام شد تا حالا حدود ۹ ماه می‌گذرد، انتخابات دور اول که در شانزدهم حمل/فروردین برگزار شد و برنده‌ای نداشت به دور دو رفت و برگزاری دور دوم انتخابات هم با اتهامات "تقلب گسترده" روبرو شده و تا حالا به درازا کشیده است.

شهروندان افغانستان که منتظر بسته شدن پرونده انتخابات هستند، هنوز نمی‌دانند که قدرت کشورشان تا ماه‌های بعد در دست چه کسی خواهد بود.

مطالب مرتبط