روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۱ سرطان

حق نشر عکس AFP l Reuters
Image caption برای حل جنجال های انتخاباتی قرار است به زودی دو نامزد ریاست جمهوری با هم دیدار کنند

به اساس جدول زمانی انتخابات افغانستان قرار بود امروز نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شود اما کمیسیون مستقل انتخابات، اعلام این نتایج را به تعویق انداخت.

تعویق اعلام نتایج انتخابات و تاکید بر حل سریعتر مشکلات انتخابات مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۱ سرطان/تیر کابل است.

استقبال از تعویق اعلام نتایج

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که تعویق اعلام نتایج انتخابات خبر خوبی است زیرا در حال حاضر رایزنی‌ها و تلاش‌های دیپلوماتیک برای حل بحران انتخاباتی جریان دارد و ممکن این اعلام به این تلاش ها صدمه می زد.

۸‌صبح نوشته که باید در قدم اول، مشکل‌های سیاسی و فنی مرتبط به انتخابات حل شود و بعد نتایج با مردم در میان گذاشته شود.

۸‌صبح افزوده که بدون ایجاد میکانیزمی برای جداسازی آرای پاک از آرای تقلبی، اعلام نتایج حداقل مورد قبول یکی از نامزدان قرار نمی‌گیرد و بحران انتخاباتی عمیق می‌شود.

۸‌صبح به انتخابات در عراق اشاره کرده و نوشته که به دلیل مردمی نشدن حکومت این کشور، اکنون بخشی از آن توسط گروهی جنگ طلب، سقوط کرده است.

۸‌صبح می نویسد که برای جلوگیری از عراقی شدن افغانستان، لازم است تا پیش از اعلام نتیجه، تمامی مشکلات سیاسی و فنی مرتبط با روند انتخابات حل شود.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که اکنون زمان بیشتر برای میانجیگری میان دو دسته انتخاباتی به وجود آمده است.

اطلاعات روز نوشته در حالی که دسته‌ انتخاباتی اصلاحات و همگرایی با نهادهای انتخاباتی در مقاطعه روابط به سر می‌برد، اعلام نتایج ابتدایی می‌توانست بر شدت این بحران بیافزاید و دو‌طرف را در موضع خصمانه و تقابل رسمی قرار دهد.

اطلاعات روز افزوده که در صورت اعلام نتایج ابتدایی بدون حل نشدن بحران موجود، نهادهای انتخاباتی و تیم‌های انتخاباتی در وضعیت دشواری قرار می‌گرفتند و بن‌بست انتخاباتی پیچیده‌تر می‌شد.

خطر جنگ دوباره در افغانستان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه ماندگار امروز به نوشته ای در خبرگزاری فرانس پرس پرداخته و آن را تحلیل کرده است.

ماندگار نوشته که فرانس‌پرس گفته که اعلام نتایج انتخابات در افغانستان، این کشور را وارد بحران و جنگ قومی خواهد کرد.

ماندگار می نویسد که اگر انتخابات به بحران کشانده شود و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به مخاطره بیفتد، بدون شک افغانستان ارزش‌های دموکراتیک را از دست خواهد داد.

ماندگار برخورد جامعه جهانی با وضعیت فعلی این کشور را سوال برانگیز خوانده و نوشته که از جامعه جهانی انتظار می‌رود که به عنوان شریک استراتژیک افغانستان، به حل این مشکلات به شکل جدی بپردازد.

روزنامه چراغ نیز می نویسد که رویدادهای پسا انتخابات به جای همگرایی سیاسی، سبب واگرایی قومی شده و شدیدا آینده سیاسی و سرنوشت دموکراسی را در افغانستان به خطر رو به رو ساخته است.

چراغ از گروه های دخیل در این جنجال خواسته که یا بر اساس قانون و یا بر اساس تفاهم سیاسی این مشکلات را حل کنند زیرا ادامه آن به نفع مردم کشور نیست.

راه خلاصی از جنجال های انتخاباتی چیست؟

روزنامه افغانستان می نویسد که اگر چنین جنجال های انتخاباتی در دیگر کشورها به وجود می آمد، همه مشکلات به اساس قانون و توسط نهادهای قانونی حل می شد.

اما به باور نویسنده افغانستان، قانون هنوز در افغانستان جایگاه اصلی خود را نیافته و نهادهای قانونی نیز بسیار ضعیف هستند.

افغانستان نوشته که به این دلیل، راه حل های سیاسی و عرفی از احکام قانونی در این کشور اولویت پیدا می کند.

افغانستان می نویسد: " شرایط اجتماعی و سیاسی ما را ناگزیر می سازد که برای بیرون رفت از بن بست به جای سازوکارهای حقوقی و قانونی به راهکارهای عرفی و سیاسی متوصل شویم. "

اما اطلاعات روز می نویسد که باید ملاک و معیار هرگونه تصمیم‌، رای مردم افغانستان باشد، هرچند که در نظر گرفتن این اصل در حل بن‌بست انتخابات زمان‌گیر ‌یا هزینه‌بردار باشد.

اطلاعات روز نوشته که حکومت ائتلافی، بی احترامی آشکار به رای مردم است.

اطلاعات روز افزوده که نباید تیم‌های انتخاباتی و نخبگان سیاسی از طریق سازش و معامله از دموکراسی و آرای واقعی مردم افغانستان بگذرند.

مطالب مرتبط