سازمان ملل: کشتار کودکان ۳۰ درصد در افغانستان افزایش یافته است

حق نشر عکس unama
Image caption کاربرد مواد انفجاری دست ساز و انجام حملات انتحاری دو عامل عمده کشتار و زخمی شدن کودکان افغان نامبرده شده که ۲۲۹ کودک در این دوحادثه کشته و ۳۹۶ تن دیگر زخمی شده‌اند

براساس گزارش بانکی مون، دبیر کل سازمان ملل در مورد تاثیر درگیری‌های مسلحانه بر کودکان، تعداد کودکانی که در سال ۲۰۱۳ در افغانستان کشته شده‌اند نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی ۳۰ درصد افزایش یافته‌است.

در این گزارش ۴۷ صفحه‌ای آمده که دستکم ۵۴۵ کودک در سال ۲۰۱۳ در ۷۹۰ حادثه امنیتی کشته شده‌اند و یک هزار و ۱۴۹ نفر دیگر نیز زخمی گردیده‌اند.

در این گزارش از حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و گروه طالبان به عنوان نهادهای مسلح یاد شده که در کشتار کودکان نقش داشته‌اند.

کاربرد مواد انفجاری دست ساز و انجام حملات انتحاری دو عامل عمده کشتار و زخمی شدن کودکان افغان نامبرده شده که ۲۲۹ کودک در این دوحادثه کشته و ۳۹۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

عملیات نیروهای دولت افغانستان و نیروهای خارجی نیز باعث تلفات کودکان افغان شده که ۸۱ کودک توسط نیروهای وفادار به دولت کشته و ۱۲۵ کودک دیگر نیز توسط آنان زخمی شده‌اند.

در حملات هوایی نیروهای ناتو نیز ۲۷ کودک کشته و ۱۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند. دو کودک و ۵۹ غیر نظامی نیز توسط هواپیماهای بدون سرنشین ناتو کشته شده‌اند.

بان‌کی مون دبیرکل سازمان ملل در این گزارش خود افزوده که ۱۶۷ کودک نیز در جریان درگیری نیروهای طرفدار دولت افغانستان با گروهای مسلح مخالف کشته و ۴۳۲ تن نیز زخمی شده‌اند.

حق نشر عکس unama
Image caption در حملات هوایی نیروهای ناتو نیز ۲۷ کودک کشته و ۱۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند

این گزارش با ابراز نگرانی از انجام عملیات نظامی بر مدارس و مراکز بهداشت افزوده که حداقل ۱۱ کودک در ۷۳ حادثه در مدارس کشته شده‌اند و ۴۶ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. حداقل ۱۳ معلم در سال ۲۰۱۳ کشته و یا زخمی شده‌اند و ۸ نفر آنان توسط گروه‌های مسلح مخالف دولت ربوده شده‌اند.

در این گزارش آمده که به دلیل حمله به مراکز بهداشت دست کم ۳۹ کارمند بهداشت کشته، زخمی، تهدید و ربوده شده‌اند.

استفاده از کودکان در عملیات انتحاری و نظامی از موارد دیگر است که دبیرکل سازمان‌ملل در این گزارش خود به آن اشاره کرده‌است.

این گزارش تاکید کرده که ۹۷ کودک زیر سن که همه پسر بودند بعضی از آنها حدود هشت سال داشتند و در عملیات‌های نظامی مورد استفاده قرار گرفتند که ۷۲ کودک نیز توسط گروه طالبان و شبکه حقانی استخدام شده بودند که از ۹ تن از آنها برای انجام حملات انتحاری استفاده شده است.

سازمان ملل افزوده که ۲۵ کودک نیز توسط نیروهای نظامی طرفدار حکومت استخدام شده که ۱۴ نفر مربوط به پلیس محلی، ۵ تن به پلیس ملی و یک نفر به ارتش ملی افغانستان مربوط می‌شود.

چندی قبل نیز دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد(یوناما) جزوه‌ای را منتشر کرده که در آن وضعیت و حقوق کودکان افغان در شرایط جنگی به بررسی گرفته شده‌ بود.

این جزوه با عنوان "محافظت کودکان افغان در جنگ‌های مسلحانه" منتشر و مسئولیت‌های طرف‌های جنگ در زمینه احترام به حقوق کودکان و حفظ حقوق کودکان را از منظر "اصول شریعت اسلامی، قوانین ملی و معیارهای بین‌المللی حقوق بشر و حقوق بین‌الملل بشردوستانه" برجسته کرده‌ بود.

مطالب مرتبط