ناظران اروپایی خواستار بررسی جدی ادعاهای تقلب در انتخابات افغانستان شدند

Image caption اتحادیه اروپا خواهان بررسی جدی ادعاهای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شد

هیات ناظران اتحادیه اروپا از ادعاهای مطرح شده در رابطه با تقلب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

تایس برمان، رئیس این هیات، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که بر اساس ادعاهای مطرح شده از سوی تیم‌های انتخاباتی و اطلاعاتی که از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به این هیات رسیده، مشکلاتی در ۶ هزار محل رای گیری وجود داشته است.

او گفت که این رقم در بین نزدیک به ۲۳ هزار محل رای‌گیری، رقم قابل توجهی است و باید این مشکلات به صورت جدی بررسی شود.

آقای برمان افزود که ناظران تیم آنها نیز نظارت خود را بر انتخابات بیشتر ساخته‌اند و این روند را به دقت دنبال می‌کنند.

اتحادیه اروپا در سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان تنها ۱۵ ناظر در ولایت‌های کابل، بلخ و هرات داشتند.

او گفت که نمایندگان اتحادیه اروپا برای حل جنجال‌های انتخاباتی پیش آمده میان کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان ریاست جمهوری، دیدارهایی با این نامزدان و رئیس جمهوری افغانستان داشته‌اند.

پس از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله مدعی شد که نهادهای برگزارکننده انتخابات دست به "تقلب گسترده و سازمان‌یافته" به نفع اشرف غنی احمدزی، نامزد رقیب زده‌اند.

هرچند آقای احمدزی و کمیسیون مستقل انتخابات این ادعاها را رده کرده‌اند اما آقای عبدالله تمام روابط کاری تیم خود را با کمیسیون‌های انتخاباتی قطع کرده و گفته که آنها را "مشروع" نمی‌داند.

رئیس هیات ناظران اتحادیه اروپا در انتخابات افغانستان در نشست خبری امروز خود تاکید کرد که آنها در انتخابات افغانستان، بی‌طرف هستند و امیدوارند که آرای پاک این انتخابات از آرای تقلبی جدا شوند.

هیات ناظران اتحادیه اروپا، از تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان نیز استقبال کرد.

قرار بود کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز گذشته یازدهم سرطان/تیر نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را اعلام کند اما احمد یوسف نورستانی رئیس این کمیسیون دیروز در یک نشست خبری گفت که آنها به خاطر شفافیت بیشتر در انتخابات، تصمیم گرفته‌اند اعلام نتایج ابتدایی را به تعویق بیاندازند.

به گفته آقای نورستانی، بازرسی ۱۹۳۰ محل رای‌گیری در ۳۰ ولایت افغانستان آغاز شده و تا پایان این روند، نتایج ابتدایی انتخابات اعلام نخواهد شد.

او گفت که امیدوار است نتیجه این بازرسی تا روز دوشنبه ۱۶ سرطان مشخص شود.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۴ جوزا/خرداد برگزار شده بود و به اساس جدول زمانی انتخابات باید نتیجه نهایی آن به تاریخ ۳۱ سرطان اعلام شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در روزهای اخیر چند بار تاکید کرده که تمام تلاش خود را خواهد کرد تا انتقال قدرت در این کشور در تاریخ پیش‌بینی شده انجام شود.

مطالب مرتبط