اختلاف مسئولان بر سر اداره فدراسیون تکواندو در افغانستان

حق نشر عکس Reuters
Image caption روح الله نیکپا که دو مدال برنز المپیک برای افغانستان آورده فردا در چین مسابقه دارد

ریاست تربیت بدنی افغانستان در نشستی که "مجمع عمومی فوق‌العادۀ تکواندو" خوانده شده است، عملکرد ریاست فدراسیون تکواندو را غیر قانونی خوانده و غلام‌ربانی ربانی را به‌عنوان سرپرست ریاست فدراسیون تکواندو گماشته است.

آقای ربانی پیش از این نیز ریاست فدراسیون تکواندو را به عهده داشته است، اما وی در سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی فدراسیون جهانی تکواندو، به صورت مادام‌العمر از فعالیت و عضویت در فعالیت‌های مدیریتی تکواندو در درون و بیرون از افغانستان، محروم شده است.

یونس حیران، مسول فدراسیون‌های ریاست تربیت‌بدنی می‌گوید که آن‌ها نقش برگزاری و نظارت این برنامه را داشته اند، اما در انتخابات آقای ربانی برای این پست، نقشی ایفا نکرده اند.

ضیأالحق بخشی، رییس فدراسیون تکواندو اما می‌گوید که ریاست تربیت بدنی و هیچ نهاد دیگری حق تشکیل مجمع عمومی این فدراسیون را ندارد و فدراسیون‌های ملی رشته‌های المپیکی، فقط به فدراسیون‌های جهانی این رشته‌ها، پاسخ‌گو هستند.

تداخل کاری

مقامات این فدراسیون می‌گویند برگزاری انتخابات فوق‌العاده، از صلاحیت‌های هیات اجرایی این فدراسیون و یا دو سوم اعضای مجمع عمومی است. به نقل از رییس فدراسیون تکواندو، انتخابات این فدراسیون، بر اساس اساس‌نامۀ، تا سه ماه دیگر برگزار خواهد شد.

تداخل کاری نهاد های "ریاست تربیت بدنی" و "کمیتۀ ملی المپیک" همواره یکی از موارد مشکل‌آفرین در ورزش افغانستان بوده است.

با آنکه در بهار امسال برای نخستین بار این دو نهاد از هم جدا شدند و فهیم هاشمی نخستین رییس مستقل کمیتۀ المپیک کشور انتخاب شد، اما هنوز هم نفوذ ریاست تربیت بدنی بر رشته‌های المپیکی پا بر جاست.

خطر تعلیق بیخ گوش افغانستان

تکواندوکاران افغانستان، در سال‌های گذشته افتخارات زیادی را از میادین جهانی به کشور آورده اند. دو مدال المپیک، چندین مدال جهانی و آسیایی و ده‌ها مقام منطقه‌ای.

اما این رشته نخستین رشته ورزشی در افغانستان است که در این چند سال، برای شش ماه از فعالیت محروم بوده است.

در آوریل ۲۰۱۰ فدراسیون جهانی تکواندو در نامه‌ای، به دلیل ارایه‌شدن اسناد متناقض در مورد سن محمود حیدی از تکواندوکاران شناخت‌شدۀ افغان، مدال طلای این بازیکن را که در مسابقات راه‌یابی به بازی‌های جهانی به‌دست آورده بود، مصادره و وی را یک سال از حضور در رقابت‌های تکواندو محروم کرد.

آقای حیدری در سال ۲۰۰۹ در مسابقات بزرگسالان در کپنهاگ شرکت کرد. سن او در گذرنامه اش بالای ۱۸ سال بود. اما یک سال بعد و در مسابقاتی که در مکزیک برگزار شد، او با گذرنامه زیر هفده سال شرکت کرد، فدراسیون تکواندوی ایران به این مساله اعتراض کرد.

به دنبال اعتراض ایران و بررسی هردو گذرنامه آقای محمود حیدری، عضویت افغانستان در فدراسیون جهانی تکواندو برای شش ماه به تعلیق درآمد و آقای ربانی که آن‌زمان ریاست فدراسیون تکواندو را به عهده داشت، برای همیشه از عضویت در فدراسیون جهانی تکواندو اخراج شده و از حضور در هر نهاد مدیریتی تکواندو در درون و بیرون از افغانستان، محروم شد.

حالا که یک‌بار دیگر بحث حضور آقای ربانی در فدراسیون تکواندو، بالا گرفته است این احتمال نگرانی را در میان تکواندوکاران و علاقمندان تکواندوی افغانستان به‌وجود آورده است که فدراسیون افغانستان یک‌بار دیگر به حالت تعلیق در آید.

مسئول اصلی کیست؟

جدا از بحث محرومیت همیشگی آقای ربانی، مهم‌ترین چیزی که می‌تواند به محرومیت فدراسیون تکواندوی افغانستان بیانجامد، دخالت ریاست تربیت بدنی، به عنوان یک نهاد حکومتی در امور این فدراسیون است.

Image caption نثار احمد بهاوی از تکواندو کاران افغانستان که در سال ۲۰۰۷ نایب قهرمان جهان شد

بر اساس ساختار دولتی افغانستان، ریاست تربیت بدنی نماینده دولت در امور ورزش است. از آن‌سو نهادهای ورزشی جهانی، دخالت نهادهای دولتی در فدراسیون‌های المپیکی را ممنوع کرده است و برآیند نقش‌آفرینی غیر اصولی هر نهاد دولتی، در رشتۀ ورزشی المپیکی، می‌تواند سبب تحریم فدراسیون همان کشور از سوی فدراسیون جهانی شود.

تا کنون فدراسیون تکواندو،تصمیم "مجمع فوق‌العادۀ" تشکیل شده از سوی ریاست تربیت‌بدنی را به رسمیت نشناخته است، اما این نگرانی به‌شدت اوج گرفته است که این اختلافات به محرومیت تکواندوی افغانستان از حضور در بازی‌های برون‌مرزی، خواهد انجامید.

این درحالی است که قرار است روح الله نیکپا تنها مدال آور المپیک افغانستان، فردا در نخستین دور بازی‌های گراند پریکس در چین، شرکت کند.

بازی‌کنان تیم ملی تکواندو باید در سال ۲۰۱۴ در چهار رویداد، در ۲۰۱۵ در چهار رویداد و در ۲۰۱۶ در سه رویداد حضور یابند و مجموعۀ امتیازهای دست‌آمده از این مسابقات برای کسب سهمیه المپیک محاسبه می‌شود.

تکواندو تنها رشته ای است که افغانستان در آن مدال المپیک دارد.

مطالب مرتبط