روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۴ سرطان

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر روزنامه هشت صبح

انتخابات دور دوم ریاست جمهوری افغانستان و میانجیگری هیات آمریکایی میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یکی از موضوعات اصلی روزنامهای امروز کابل است.

روزنامه افغانستان با طرح این پرسش که چرا بن بست انتخابات به دست افغان ها حل نشد؟ نوشت که در روزهای اخیر دو رویداد قابل تامل اتفاق افتاد. یکی آمدن جان مکین، سناتور برجسته جمهوری خواه آمریکا و صحبت‌های سه مقام بلند پایه نهاد های امنیتی افغانستان در مجلس نمایندگان افغانستان.

این روزنامه افزوده که سفر جان مکین مربوط به مسئله انتخابات می‌شود. جان مکین به منظور حل بن بست انتخاباتی با دو کاندید ریاست جمهوری دیدار و گفتگو کرده است.افغانستان افزوده که این سفر بیانگر آن است که ما به عقلانیت سیاسی دست نیافته‌ایم که بتوانیم مشکلات، چالش‌ها و بن بست‌های فراروی خود را حل نمایم. ما همچنان نیازمند راهنمایی‌ها و کمک‌های دیگران به منظور حل بن بست ها و بحران‌ها هستیم.

جان کری، پراستامول(مسکن) افغانستان

روزنامه جامعه بازدر ستون طنز خود که تحت نام یاداشتهای عقلاطون چاپ می‌شود نوشت، از روزی که کرزی، این مرد بلند‌قامت و رنگ و رو رفته را شناخته است، دلش مثل توپ فوتبال فیفا جمع است که هیچ اتفاق‌ بدی در افغانستان رخ نخواهد داد. همین‌که جان کری در کاخ سفید رفت‌و‌آمد داشته باشد، دیگر همه‌چیز "خیر و خیریت" است.

به نوشته طنز نویس این روزنامه، جان کری همه بحران‌های افغانستان را چنان مهار می‌کند، که اگر چهل تن علف و کاه و گوسفند هم بر بحران بیافزایی، مشکلی خاصی اتفاق نخواهد افتاد. در انتخابات گذشته، درحدی یک تشناب رفتن به افغانستان آمد، و مشکلی درحد یک "داوود‌علی نجفی"(دبیر دبیرخانه دور پشین کمیسیون انتخابات افغانستان) را حل کرد و رفت. لامذهب مثل پراستامول(مسکن) موقعیت درد افغانستان را درست تشخیص می‌دهد.

این روزنامه افزوده که کرزی می‌فهمید که اگر جان کری به کابل بیاید، یکی از نامزدان انتخاباتی به ارگ خواهد رفت و دیگری به سفر اروپا و دبی. ملت هم بعد از سوختاندن چند کارت رأی‌دهی، به صف نانوایی برخواهند گشت.

از رای مردم باج ندهید

روزنامه صدای شهروند نیز در سرمقاله خود نوشت با اشاره به تنشهای انتخاباتی در افغانستان نوشت که ظاهرا دیده می‎شود که تلاشهای دیپلماتیک نتیجه داده و هر دو ستاد انتخاباتی هیات‌های فنی خود را برای ارائه مکانیزم مشخص برای تفکیک آرای تقلبی از آرای پاک توظیف کرده‌اند.

حق نشر عکس afghanistan daily
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

این روزنامه افزوده که دیدار سناتور آمریکایی بر جنجالهای انتخاباتی اثرات مثبت گذاشته است. جان مکین و لنزی گراهام سناتوران آمریکایی با هر دو نامزد ریاست جمهوری دیدارهای جداگانه داشته و تاکید شان بر پیشبرد انتخابات از مجاری قانونی است.

صدای شهروند می نویسد که این نشان می‌دهد، آمریکا از آنچه در افغانستان جریان دارد به ستوه آمده و خواهان راه حل این بحران است ولی نباید راه حل سیاسی منجر به بازی گرفتن آرای مردم افغانستان شود. بگذارید که مردم افغانستان به عنوان دارنده حاکمیت نقش تعیین کننده در دولت آینده داشته باشد.

راه حل فنی

روزنامه وحدت در سرمقاله خود نوشت که با ناتوانی کمیسیون‌ها و بی توجهی اراکین بلند پایه حکومت، بخصوص رئیس جمهور که گویا عامدانه در این روند مداخله منفی داشته، عملا پای جامعه جهانی را به مدیریت انتخابات افغانستان کشاند.

این روزنامه افزوده که آمریکا به این روند بی‌علاقه ولی خود را مجبور می‌داند که برای موفقیت روندی که از ۱۳ سال گذشته با صرف میلیاردها دلار در افغانستان شروع شده حمایت کند.

وحدت در ادامه تاکید کرد درحالیکه مدیریت افغانی انتخابات به دلیل ضعف ساختارهای امنیتی در این کشور با مشکل مواجه شده است مداخله خارجی برای حل این مساله نه برای تیم اصلاحات و همگرای و نه برای مردم افغانستان مطلوب است.

مطالب مرتبط