اشرف غنی احمدزی: نتایج انتخابات باید تا دو روز دیگر اعلام شود

اشرف غنی احمدزی، نامزد انتخابات رئیس جمهوری افغانستان گفته که باید نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ ۱۶ سرطان/ تیر اعلام شود.

او که در نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد گفت که از نظر فنی هیچ مشکلی برای اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود ندارد و تاخیر در روند اعلام این نتایج باعث "تشویش و سر درگمی" در میان مردم افغانستان شده‌است.

قرار بود نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چهارشنبه گذشته، ۲ ژوئیه اعلام شود اما کمیسیون انتخابات اعلام کرد که به دلیل تفتیش حدود ۲ هزار صندوق رای اعلام نتیجه را تا دوشنبه ۷ ژوئیه معطل کرده‌است.

آقای غنی گفت که اکنون صدها میلیون دلار سرمایه از افغانستان فرار کرده و "ما از تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری آقای عبدالله می‌خواهیم که اصول قانونی را رعایت و خواسته‌هایشان برای ایجاد شفافیت در انتخابات را در چهارچوب قانون مطرح کنند."

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت که ابهام در روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باعث شده که مردم با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه شوند.

ستاد عبدالله عبدالله، نامزد معترض دور دوم انتخابات،کمیسیون مستقل انتخابات را متهم به "تقلب گسترده و سازماندهی شده" به نفع آقای احمدزی کرده و تمامی روابط خود را با کمیسیون‌های انتخاباتی قطع کرده‌است.

این ستاد گفته که در تفتیش ۱۹۳۰ محل رای‌دهی که از سوی کمیسیون انجام می‌شود، ناظران آنها حضور ندارد و در بخشی از تازه ترین شرایطش برای بازگشت به روند انتخابات خواهان تفتیش حدود ۶ هزار محل رای‌دهی شده‌است.

آقای اشرف غنی گفت که کمیسیون انتخابات دو بررسی را تا کنون انجام داده و بررسی سوم را نیز روی دست گرفته و اکنون وقت آن است که نتیجه کار به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ارسال شود.

او گفت که "تیم ما شکایت‌های زیادی علیه ستاد آقای عبدالله دارد و این شکایت‌ها در ملا عام بررسی خواهد شد."

اشرف غنی احمدزی افزود که تاریخ ۱۶ سرطان/تیر اعلام نتایج اولیه، ۳۱ سرطان/تیر اعلام نتایج نهایی و ۱۱ اسد مراسم تحلیف رئیس جمهور قابل تغییر نیست و به گفته او "این حق ملت است."

آقای غنی درباره دیدارش با جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی گفت که آقای مک‌کین به او گفته که آقای عبدالله تمایل دارد که دوباره به روند انتخابات باز گردد که "ما نیز از این کار استقبال می‌کنیم."

بازگشت ضیاءالحق امرخیل به افغانستان

Image caption ضیاءالحق امرخیل دوازده روز پیش از کارش کناره‌گیری کرد

در همین حال ضیاء‌الحق امرخیل، رئیس سابق دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به کابل باز گشته و در یک نشست خبری شایعات فرار از افغانستان را "توطئه" علیه خود خواند.

آقای امرخیل از سوی ستاد آقای عبدالله متهم به "مدیریت تقلب گسترده" به نفع آقای غنی است و این ستاد نوارهای صوتی را به حیث مدرک این ادعاها منتشر کرد که ادعا شده در آن آقای امرخیل با اعضای کمیسیون انتخابات، مقامات دولت افغانستان و اعضای ستاد آقای غنی تقلب انتخاباتی را سازماندهی می‌کند.

آقای امرخیل در کنفرانس خبری امروز یکبار دیگر این نوارها را جعلی خواند و گفت که به کارها و دستاوردهایش در کمیسیون انتخابات افتخار می‌کند.

او که از مقامش کناره‌گیری کرده، در چند روز گذشته به خارج از افغانستان رفته بود و برخی از رسانه‌های محلی گزارش کرده بودند که آقای امرخیل با خانواده اش به دبی رفته و از آنجا در بریتانیا پناهنده شده است.

اما آقای امرخیل امروز گفت با خانواده‌اش در افغانستان زندگی می‌کند و برای درمان بیماری‌اش به دوبی سفر کرده بود.

او گفت: "توطئه که چهار روز قبل برای من طرح ریزی شد، یعنی موضوع فرار من، حالا روشن می‌شود که این یک توطئه بود. به عنوان یک افغان من باور دارم که تاریخ این را ثابت خواست ساخت و توطئه کاران سیاه رو خواهند شد. من با پاسپورت افغانی برای سه روز به دوبی رفته بودم، اقامه نگرفته ام و تاکید می‌کنم که میلی برای زندگی در بیرون از کشور ندارم."

او تمامی ادعاهای تقلب انتخاباتی که علیه‌اش مطرح است، را رد کرد و گفت که این ادعاها را کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی بررسی کند.

آقای امرخیل تاکید کرد که وقتی او از کمیسیون کناره‌گیری کرد، بیشتر از ۹۰ درصد کارهای انتخابات تمام بود و اکنون باید نتایج انتخابات اعلام شود.