کمیسیون شکایات انتخاباتی: سازمان ملل و دولت مداخله نکنند

Image caption آقای سعادت می گوید که نقش معاونان رئیس جمهوری، سفرای خارجی و دفتر یوناما در انتخابات از مشورت دهی فراتر رفته و به مداخله بدل شده است

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان از کمیسیون انتخابات خواسته است که پرونده دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را از روی میز سازمان ملل متحد، سفرای کشورهای خارجی و معاونان رئیس جمهوری افغانستان جمع کند.

ستار سعادت رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفت معاونان رئیس جمهوری، سفرای خارجی و دفتر یوناما" در مورد انتخابات از مشورت دهی فراتر رفته و به "مداخله" بدل شده و کمیسیون انتخابات باید فلسفه وجودی خود را ثابت کند.

آقای سعادت که در "اولین جلسه علنی دور دوم انتخابات" در کابل صحبت می‌کرد گفت که جنجال های انتخاباتی افغانستان جز مسیر قانونی راه حل دیگری ندارد و کمیسیون مستقل انتخابات و سازمان ملل متحد باید به روند قانونی برگزاری انتخابات در این کشور احترام بگذارند.

او افزود: "به دوستان بین‌المللی خود می‌گویم که باید با احترام به اصل قانون مداری در افغانستان از روند [انتخابات] به شکل حقوقی حمایت کنند و روند را سیاسی نکنند، هر زمانی که مساله حقوقی در این کشور به چالش کشیده شد، افغانستان به بحران می رود."

پیش از این عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری همزمان با قطع روابط خود با کمیسیون های انتخاباتی، گفته بود افغانستان به بن بست سیاسی رسیده و از سازمان ملل متحد خواسته بود که وارد ماجرا شود و روند انتخابات را زیر نظر داشته باشد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز از نقش سازمان ملل به عنوان ناظر در روند انتخابات استقبال کرده است.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) هم به درخواست تیم اصلاحات و همگرایی پاسخ مثبت داده و جلساتی را با هر دو نامزد و اعضای برجسته هردو تیم انتخاباتی، برای رفع بن بست سیاسی افغانستان و کاهش تنش های انتخاباتی انجام داد و از هر دو نامزد خواست که برای پایان دادن به جنجال ها با هم کنار بیایند.

یان کوبیش فرستاده ویژه سازمان ملل متحد، چهارشنبه چهارم سرطان/تیر در گزارش خود به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته بود که دو نامزد مسئولیت‌های مهمی برای مدیریت وضیعت دارند و "نقش سازمان ملل در مقابله با بن بست سیاسی فعلی افغانستان محدود است."

با این حال گروه‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی در نشست هیات فنی خود به نتیجه ای برای حل جنجال های انتخاباتی نرسیده اند و گروه تحول و تداوم به خواست های اصلاحات و همگرایی پاسخ رد داده است.

انتظار می‌رود نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان فردا دوشنبه ۱۶ سرطان/تیر اعلام شود. نتایجی که به اساس جدول انتخاباتی قرار بود هفته پیش ۱۱ سرطان اعلام شود.

مطالب مرتبط