شورای امنیت ملی افغانستان: از فیسبوک مسئولانه استفاده کنید

حق نشر عکس Reuters
Image caption طرح بستن فیسبوک امروز در شورای امنیت ملی افغانستان رد شده است

شورای امنیت ملی افغانستان از شهروندان این کشور خواسته است که در استفاده از شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک، مسئولانه عمل کنند.

امروز طرح بستن شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک تا زمان نهایی شدن نتایج انتخابات، در نشست شورای امنیت ملی افغانستان مطرح شده بود.

عادله راز از سخنگویان دفتر رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این پیشنهاد در این نشست تایید نشد.

او افزود، در جلسه شورای امنیت: "تصمیم به این شد که از تمام افغانها به خصوص جوانان خواسته شود که از فیسبوک برای تخریب وحدت ملی و ثبات ملی استفاده نشود و به شکل مسئولانه از فیسبوک استفاده شود."

طرح بستن فیسبوک، پس از هفته ها بحث در مورد آنچه جلوگیری از تنش های قومی و زبانی تا زمان نهایی شدن انتخابات ریاست جمهوری خوانده می‌شود، مطرح بود.

رحمت الله نبیل رئیس امنیت ملی افغانستان چند روز پیش در صحن علنی مجلس، گفت که از رئیس جمهور کرزی خواسته است تا شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک بصورت موقت بسته شود.

پس از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، شبکه اجتماعی مخصوصا فیسبوک که در میان افغانها محبوب است، به صحنه داغ تنش‌های انتخاباتی تبدیل شد.

افغانستان قانون مشخصی برای کنترل و نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعی ندارد و محدودیت های استفاده از این شبکه ها هنوز تعریف نشده است.

از صبح امروز با مطرح شدن بحث احتمال بسته شدن فیسبوک، کاربران شبکه های اجتماعی افغان در فیسبوک و تویتر به این طرح اعتراض کردند و به یکدیگر راه های مقابله با آن را پیشنهاد کردند.

دیدبان رسانه‌های آزاد افغانستان نیز صبح امروز نشست خبری را برگزار کرد و گفت که بستن شبکه اجتماعی "در مغایرت صریح قوانین نافذه و قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان می باشد."

نهادهای دولتی از جمله ریاست جمهوری افغانستان نیز حساب ها و صفحات مشخص و رسمی‌ای در فیسبوک، تویتر، یوتیوب و سایر شبکه‌های اجتماعی دارند.

به اساس سیاست حکومت افغانستان "پورنوگرافی، قمار، فروش اسلحه و فروش مواد مخدر" تنها مواردی است که از سوی حکومت فیلتر شده است.

حکومت افغانستان پیش از این تنها در یک مورد، جلوی دسترسی کاربران را به شبکه اجتماعی یوتیوب را برای مدتی محدود کرده بود.

سال گذشته در پی انتشار یک فیلم توهین‎آمیز به حضرت محمد، پیامبر اسلام، یوتیوب در ماه ثور/ادیبهشت سال ۱۳۹۱به صورت اعلام نشده فیلتر شد اما پس از حدود ۹ ماه و به دنبال از اعتراض گسترده مدنی، دوباره باز شد.

آمار رسمی دولت نشان می‌دهد که در افغانستان بیش از دو میلیون و چهارصد هزار نفر به اینترنت پهن باند، و بیش از ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار از جمعیت سی میلیونی افغانستان هم به خدمات مخابراتی GSM دسترسی دارند.

مطالب مرتبط