'علت آتش سوزی تانکر‌های نفت بمب مغناطیسی بوده است'

حق نشر عکس BBCPesian.com
Image caption سخنگوی وزارت داخله می گوید عامل آتش سوزی، بمب مغناطیسی بوده است

پلیس افغانستان می‌گوید که علت آتش سوزی نزدیک به ۳۰۰ تانکر نفت در کابل، بمب مغناطیسی بوده است.

صدها تانکر نفت در یک آتش‌سوزی بزرگ در غرب کابل سوخت. این آتش‌سوزی که جمعه شب آغاز شده بود، تا ظهر شنبه ادامه داشت.

طالبان مسئولیت این حادثه را به عهده گرفته و گفته با موشک به تانکرها حمله کرده است.

اما صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان امروز در یک نشست خبری این ادعای گروه طالبان را رد کرد و گفت که نتیجه تحقیقات آنها نشان می دهد که عامل این رویداد، بمب مغناطیسی بوده است.

او گفت که هیاتی از سوی وزارت داخله موظف شده که این قضیه را بررسی کند.

آقای صدیقی افزود که تانکرهای نفت در یک پارکینگ شخصی بزرگ متوقف شده بودند که روزانه دویست افغانی به این پارکینگ اجاره می دادند.

او گفت که این پارکینگ تنها چهار نگهبان داشته است.

آقای صدیقی می‌گوید که این چهار نفر از سوی پلیس تحت نظارت هستند و تحقیقات از آنها جریان دارد که چطور افرادی توانسته اند بمب مغناطیسی را در این پارکینگ جا به جا کنند.

به گفته وی، در این آتش سوزی نزدیک به ۳۰۰ تانکر سوخته و ۱۲۰ تانکر از سوی آتش نشانی از ساحه دور شده است.

مالکان این تانکرها به بی‌بی‌سی گفته‌اند که تانکرها از حدود دوماه تاکنون در این محل متوقف بوده و مقامات پلیس به آنان اجازه حرکت نمی دادند.

اما آقای صدیقی می گوید که تحقیق برای ثابت شدن این ادعای مالکان تانکرها جریان دارد و تاکنون درستی آن ثابت نشده است.

به گفته مالکان، این تانکرها مربوط به شرکتهای خصوصی بوده که مواد سوختی را به نیروهای ناتو در ولایت قندهار در جنوب افغانستان منتقل می‌کردند.

مسئولیت امنیت تانکرهای نفت را در زمان انتقال، معاونت محافظت عامه وزارت داخله برعهده دارد بنابراین این تانکرها برای انتقال نیاز به همراهی نیروهای محافظت عامه دارند.

آقای صدیقی می گوید که نیروهای محافظت عامه وزارت داخله، روزانه هزاران تانکر نفت را همراهی می کنند و مشکلی در تامین امنیت آنها ندارند.

پیش از این، مسئولیت تامین امنیت انتقال تانکرهای سوختی نیروهای خارجی را شرکت های خصوصی امنیتی به عهده داشتند. این شرکت ها به اساس فرمان رئیس جمهوری لغو و غیرفعال شدند.

در گذشته نیز شورشیان مسلح در افغانستان و پاکستان، عمدتا به کاروانهایی حمله کرده‌اند که به نیروهای ناتو سوخت و کالا می‌رسانند.

مطالب مرتبط