عبدالله: نتایج انتخابات را قبل از بررسی آراء مشکوک نمی پذیرم

عبدالله عبدالله در یک نشست خبری صحبت می کرد حق نشر عکس AFP

عبدالله عبدالله یکی از دونامزد دور دوم انتخابات در یک نشست خبری اعلام کرد که اگر نتایج ابتدایی انتخابات قبل از بررسی آنچه او آراء مشکوک می خواند اعلام شود، برای او قابل قبول نیست.

این درحالی است که یوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات به رسانه ها گفته است، نتایج ابتدایی انتخابات فردا اعلام خواهد شد.

تیم تحول و تداوم به رهبری اشرف غنی احمدزی، از این تصمیم کمیسیون استقبال کرده است.

آقای عبدالله گفت"ما در روزهای گذشته در مذاکره را باز گذاشتیم. روز جمعه مذاکرات در دو سطح فنی و سیاسی آغاز شد که مذاکرات سیاسی هنوز هم ادامه دارد ولی در هیچ مذاکره موضوع معامله شخصی و شرکت سهامی مطرح نبود و نخواهد هم بود".

آقای عبدالله افزود که او خواهان تفتیش رای در کابل پایتخت افغانستان تحت نظارت نماینده های هردو تیم و ناظرین بین المللی است.

عبدالله گفت: شاخص هایی را که ما پیشنهاد کردیم به نفع این یا آن نامزد نیست، ما مثلا می‌خواهیم که هر صندوقی که بالاتر از ۹۳ درصد رای به یک کاندید را داشته باشد تفتیش شود.

وی تاکید کرد که از آرای پاك مردم افغانستان دفاع خواهد كرد و گفت "از برخورد مسولانه ما اين گونه تعبير نشود كه در برابر آرای پاك مردم بی تفاوتی می كنيم".

از آن سو، تیم تحول و تداوم می‌گوید که نظر به جدول زمانی کمیسیون انتخابات باید در اعلان نتایج تاخیر نکند و روز دوشنبه باید نتایج ابتدایی را اعلام کند.

'اقامه دعوا'

عبدالله عبدالله در نشست خبری گفت که علیه ضیاء الحق امرخیل، رئیس پیشین دبیر خانه کمیسون مستقل انتخابات اقامه دعوا کرده است تا او تحت پیگرد نهادهای عدلی و قضایی قرار بگیرد.

به دنبال انتشار یک فایل صوتی از سوی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری و اعتراضهای خیابانی، آقای امرخیل استعفا داد.

آقای عبدالله گفت در مورد آقای امرخیل گفت: در برابر خیانتی که امنیتی ملی افغانستان را به خطر مواجه ساخته، سرنوشت مملکت را به خطر مواجهه ساخته و امکان یک بحران را در این کشور مساعد ساخته، باید جواب گو باشد.

موضع گیری جامعه بین المللی

آقای عبدالله از موضع گيری روزهای اخير جامعه بين المللی استقبال کرد.

در همین حال، کارل لیون سناتور دیمکرات آمریکایی که برای حل بحران انتخاباتی افغانستان به کابل رفته است می‌گوید که هردو نامزد ریاست جمهوری اطمینان داده اند که پس از پایان بررسی‌های همه جانبه نتیجه انتخابات را می پذیرند.

وی همچنین تاکید کرد که نتیجه ابتدایی برای اعتبار بخشیدن به روند انتخابات اعلام می شود.