نامزدان ریاست جمهوری افغانستان روی بررسی بخشی از آراء توافق کردند

حق نشر عکس
Image caption هنوز نتیجه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روشن نیست

ستادهای انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، روی بررسی و بازشماری آرای هفت هزار محل رای‌گیری توافق کردند.

این توافق پس از ساعت ها گفت‌وگو میان نمایندگانی از هردو ستاد انتخاباتی حاصل شده است.

حسین فاضل سانچارکی عضو ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت که گروه رقیب پیشنهادهای اصلاحات و هم‌گرایی را که باید هفت هزار محل مشکوک رای‌گیری به بررسی گذاشته شوند، پذیرفته است.

آقای سانچارکی گفت که گروه انتخاباتی اصلاحات و همگرایی پیشنهاد کرده که ۴ هزار محل دیگر نیز در جمع محلاتی که روی بازشماری آن توافق صورت گرفته اضافه شود "که اگر این پیشنهاد ما قبول نشود، یعنی که هیچ چیزی قبول نشده است."

اما ستاد انتخاباتی تحول و تداوم می‌گوید که دو گروه فقط روی بازشماری هفت هزار محل توافق کردند و دیگر پیشنهادات ستاد آقای عبدالله را نمی پذیرند.

این محلات شامل صندوق‌هایی است که گفته شده آرای آن بیش از ۵۹۵ رای بوده و یا هم میزان مشارکت خانم ها نسبت به آقایان در این مراکز بیشتر بوده است.

آزیتا رفعت عضو ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی نیز در صحبتی با بی‌بی‌سی فارسی گفت که گروه‌های فنی دو تیم روی بازشماری هفت هزار محل رای توافق کرده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کمیسیون مستقل انتخابات گفته که اعلام نتایج ابتدایی برای بار دوم به تاخیر نمی‌افتد

خانم رفعت گفت: "یک سلسله تقاضاها از سوی آنها وجود داشت و ما هم به خاطر شفافیت روند و این که روند دموکراسی از طرف ما به چالش کشیده نشود، توافق کردیم، آن ها قبلا گفته بودند که شش هزار محلی که ناظران اروپایی مطرح کرده‌اند؛ باید دوباره بررسی شود و در نهایت روی بررسی هفت هزار محل رای دهی توافق کردیم."

مکانیسم بررسی؟

دو طرف روی چگونگی بازشماری صندوق های مشکوک نیز گفت‌وگوهایی داشته اند.

فاضل سانچارکی از ستاد عبدالله می‌گوید که به اساس توافق دو طرف، صندوق‌های مشکوک باید از محلات به مرکز منتقل شود و زیر ناظران دو تیم، ناظران و متخصصین بین‌المللی بازشماری شود.

ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی می‌گوید که بازشماری باید با رهبری کمیسیون های برگزاری انتخابات انجام شود.

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان آرای دو هزار محل رای گیری را تفتیش کرده است. این محلات مشکوک ارزیابی شده بود و انتقاد تقلب در آن بالا بود.

پیش از این هیات ناظران اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفته بود که آرای شش هزار محل رای گیری دور دوم انتخابات باید بررسی شود.

ناظران اروپایی گفته اند که این آرا بخش مهمی از ۲۳ هزار محل رای گیری را تشکیل می دهند و ادعای تقلب در آن ها قابل توجه است.

اعلام نتایج ابتدایی

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان رسانه‌ها را دعوت کرده که نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند. قرار بود نشست خبری کمیسیون مستقل انتخابات ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت کابل برگزار شود اما گفته می شود که ممکن است اعلام نتایج چند ساعت تاخیر داشته باشد.

منابع کمیسیون مستقل انتخابات به خبرنگاران گفته اند که اعضای کمیسیون انتخابات، مشغول جلسه هستند و امروز نتیجه ابتدایی را اعلام می‌کنند.

تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله گفته که تا زمانی که آرای مشکوک بررسی نشود نتیجه انتخابات را نمی پذیرد اما تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی گفته که نتیجه ابتدایی به هر قیمتی باید امروز اعلام شود و شمارش آرای مشکوک بعدا صورت گیرد.

قرار بود نتیجه ابتدایی دور دوم انتخابات جنجالی ریاست جمهوری که بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی برگزار شد، چهارشنبه هفته پیش اعلام شود اما به دلیل مشکلات فنی کمیسیون مستقل انتخابات نتوانست نتیجه ابتدایی را به موقع اعلام کند و آن را به امروز به تعویق انداخت.